Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná – Nové Město – Oddělení pro dospělé

 

Roslund, Anders – 3 hodiny /

Piet Hoffmann se pokouší zevnitř narušit západoafrický obchod s pašováním lidí a už je skoro u svého cíle. Doufá, že během několika dní rozloží celou síť, ale díky nečekané události má na únik z jejích spárů jen několik hodin. Zároveň se do Nigerie vydává švédský komisař Ewert Grens, který má za úkol najít stopy k případu udušení několika desítek afrických běženců v kontejneru přístavního města Värta. Případy se postupně propojují a oba muži budou muset vynaložit veškeré úsilí, aby vyvázli živí. Kdo za vším stojí?

Žamboch, Miroslav – Bakly :

Pět fantasy povídek, jejichž hlavním hrdinou je Bakly. Chronologicky řazená sbírka pěti povídek ze života Baklyho, jeho dcery a přátel. Jedna z těchto povídek dosud nebyla publikována a jedna vyšla v knižní podobě poprvé.

Nagy, Timea – Bezmocná :

Když Timea odpověděla na inzerát, který nabízel mladým dívkám práci au pair v Kanadě, bylo jí přesně dvacet. Pro holku z komunistického Maďarska to znělo jako splněný sen, vydělá si peníze, naučí se anglicky. Po příjezdu do Toronta je ale uvězněna ve špinavém nočním klubu a musí prodávat své tělo. Najde Timea, která má život před sebou, sílu uniknout ze spárů nelítostných pasáků?

Macek, Jakub – Být v obraze 2 :
Mandžuková, Jarmi – Co nám pomůže, když… :
Bajnarová, Alexan – Černobíle /

Prvotina české autorky popisuje život několika postav, přičemž se nejvíce zaměřuje na život Afričana Bena a jeho setkávání se s projevy rasismu zde v Čechách.

Česal, Aleš, – Dračí krev /

Thriller, kombinující historické legendy s akčním dějem ze současnosti, začíná nálezem hrobu Vlada III., známého pod přídomkem Dracula.

Kistler, Bonnie, – Dům v plamenech /

Americký psychothriller popisuje komplikované rodinné drama, v němž je osmnáctiletý mladík obviněn ze zabití nevlastní sestry.

Lauerová, Sylva, – Experimentální atlas mužů /

Neulovili jste náhodou do své domácí sbírky smrtelně jedovatý exemplář? Toho doma nechci! Aneb vyhněte se osudovému omylu! V identifikaci partnerů, které u rodinného krbu rozhodně nechcete, vám pomůže tato vtipná, odvážná a genderově odvázaná kniha, jejíž autorkou je spisovatelka, o které se říká, že se nebojí žádných tabu. Bohatě ilustrovaný atlas vám v rámci devíti čeledí nabídne několik desítek druhů mužů vyskytujících se na našem území.

Bednářová, Lenka, – Háčkované příšerky /
Pogodová, Sandra, – Hoď se do pogody /

Většina lidí má tátu, ale já mám tatu. Můj tata je, jak to jen hezky říct je přírodní úkaz, lokální baron Prášil. Na jeho obhajobu uvádím, že za to nemůže. Naše rodina Pogodů je totiž hodně bizarní seskupení bláznů a toto není ani tak kniha, jako dokořán otevřené okno do našeho obýváku. Vítejte! Doporučuji odskočit si, pak se posadit, slabší nátury se prosím přikurtují, a můžeme začít. Přísaháme s tatou, že všechny příběhy, které zde vyprávíme se opravdu staly. To je na tom to nejlepší!

Frederick, Jen – Chci tě /

Kniha, která má všechno: nevlídné mafiánské prostředí, drogy, násilí, sex za peníze, ale také okouzlujícího správňáka Leku a křehkou Bitsy, kteří bez sebe nedokážou žít.

Steel, Danielle, – Jako v pohádce /

Camilla vyrostla v Napa Valley, obklopená kouzelnými rodinnými vinicemi. Po promoci na Stanfordu se vrací domů, aby rodičům pomohla řídit jejich malé, ale proslulé vinařství. Vše se zdá dokonalé. Pohádku Lammenaisových však náhle ukončí matčina smrt. A aby toho nebylo málo, osud udeří podruhé: zoufalý Camillin otec se záhy stane snadnou “kořistí” okouzlující Francouzky, která si do jeho domu přivede své dva syny. Camilla je vydána na milost a nemilost nové maceše. Stejně jako v pohádce jí však přispěchá na pomoc “dobrá víla”, jen místo prince se objeví přítel z dětství.

Studený, Petr, – Jeden život nikoho /

Roman Kozlovský poznává sympatickou Moniku a jejich vztah se naplní založením rodiny. Jenže mezitím Roman strádá v zaměstnáních. Vystřídá několik pracovních poměrů, ale všude naráží na různé nekalosti, zejména v obchodních pozicích, spojených s bojem o provize. Kariérní neúspěchy si vybírají svou daň v podobě ztráty motivace a rozklížení manželství. Nalezne hrdina cestu ke štěstí a víře?

Svobodová, Iveta – Konec hry /

Příslušník francouzského rodu Chévertů si za dob Marie Terezie údajně ukryl na pražském Vyšehradě poklad nedozírné ceny, který jeho potomci nyní skutečně našli. Kolem pokladu, jenž je však vzápětí ukraden, se rozpoutá série vražd a únosů. Vyšetřování probíhá v Česku i ve Francii a odkrývají se při něm různé rodinné tajnosti, než je objasněn a hra definitivně dohrána.

Johnsrud, Ingar, – Kříž /

V díle Kříž se Jack Taylor dozví o případu ukřižovaného chlapce a rozhodne se, že se sám pokusí vypátrat vraha. Čím hlouběji se ovšem noří do případu, tím více začíná být jasné, že se nejedná o obyčejnou vraždu, ale že má tento čin původ v minulosti. Dokáže Jack najít pravdu?

Seskis, Tina – Líbánky /

Jemma vždycky chtěla perfektní líbánky a jejich přípravě věnovala spoustu času. Čtyřdenní výlet do pětihvězdičkového letoviska na Maledivách, kompletní servis, luxusní vila a naprosté soukromí. Měl to být ráj. Ale změnil se v noční můru. Protože muž, kterého si Jemma před týdnem vzala, zmizel z ostrova bez stopy. A její vysněný život se v okamžiku zhroutil. Existuje na ostrově někdo, komu může Jemma věřit? A především, kde je její manžel?

Andrews, Ilona – Magie vítězí /

Kate se kdysi starala jako osamělá bojovnice o paranormální problémy v Atlantě po Změně. Od těch dob ušla dlouhou cestu. Získala si přátele a udělala si i nepřátele. Nalezla lásku a společně s Curranem Lennartem, bývalým Pánem šelem, založila rodinu. Ovládá však příliš mocnou magii, než aby ji velcí hráči světa nechali v klidu žít. Mezi Kate a jejím otcem Rolandem v současné době vládne křehké příměří. Když začne znovu zkoušet její obranu, Kate si uvědomí, že se dříve nebo později bude muset s otcem znovu utkat.

Svobodová, Blanka – Malověrnosti /

Ela, samostatná, úspěšná třicátnice, majitelka zážitkové agentury, vlastního bytu a auta je singl a je spokojená. Dokud na jednom z večírků, které pořádá její agentura, nepotká muže, kterému by žádná žena neodolala. Muže, který je pozorný, movitý, vlastník několika úspěšných firem, s každým se zná a každý zná jeho. Muže, který hodlá vstoupit do vysoké politiky a neváhá jít přes mrtvoly.

Ebert, Sabine, – Meč a Koruna.

Další část historické ságy od německé autorky o životě císaře Fridricha Barbarossy ve druhé polovině 12. století.

Jones, Dylan H. – Modrá smrt /

Když se na ostrově Anglesey v severním Walesu najde tělo, ukřižované na přídi rybářské lodi, detektiv Manx ví, že na poklidný život, kvůli kterému se na ostrov vrátil, může prozatím zapomenout. Komunita je znepokojená, nadřízení zvyšují tlak na vyřešení případu a Manx ví, že stojí tváří v tvář nejen bezcitnému vrahovi, ale také své minulosti. Ostrov totiž opustil před dvaceti lety, poté co záhadně zmizela jeho mladší sestra Miriam, jejíž případ nebyl nikdy vyřešen. Dokáže se Manx vyrovnat s minulostí a dopadnout vraha dřív, než se najde další brutálně zavražděné tělo?

Clark, Mary Higgi – Na jedné lodi /

Další z románů známé americké autorky nás zavádí na luxusní loď, kde byla zavražděna bohatá vdova a pohřešuje se její smaragdový náhrdelník nedozírné ceny.

Gerhardsen, Carin – Náledí /

Milenecký pár udržující mimomanželský poměr nasedne do auta a jede na odlehlé místo. Mladou ženu v nesnázích nečekaně sveze neznámý muž. Kdosi se po zasněžených silnicích řítí moc rychle. Všichni projedou kolem stejné skalní strže. Ale jen jeden někoho smete ze silnice, jen jeden někoho nechá zemřít. Na začátku se vzájemně neznali, nyní je spojuje stupňující se spirála násilí, a ačkoli ani jeden z nich neví všechno, přesto někdo ví dost na to, aby mohl odvyprávět celý příběh.

Quick, Amanda, – Nedotknutelný /

Dr. Jack Lancaster zanechal akademické kariéry a nyní, se jako příležitostný konzultant FBI, zabývá odloženými případy vražd, které zároveň nějakým způsobem souvisí se žhářstvím. K jejich vyřešení a dopadení vraha používá techniku lucidního snění, která ho však zároveň postupně stahuje do temnoty duševní nevyrovnanosti. Pomůže mu tato téměř nadpřirozená schopnost nahlížení do vrahovy mysli vyřešit jeho vlastní temné stíny z minulosti?

Prescott, Lara, – Nikdy jsme nebyly /

Špionážní román americké politoložky přibližuje okolnosti, které souvisely s vydáním slavného literárního díla “Doktor Živago” z pera neméně proslulého ruského básníka Borise Pasternaka.

Methos, Victor – Obhájce /

Čin je neoddiskutovatelný, Amanda Pierceová zastřelila na schodech před soudní budovou v Salt Lake City muže. Vinu nepopírá. Obětí (?) byl psychopat, který unesl, trýznil a usmrtil její šestiletou dcerku. Případ dostává na starost Brigham Theodore, empatický mladý právník bez profesních zkušeností a s nejistou budoucností. Pouští se do boje proti soudnímu systému, aby Amanda nedostala trest nejvyšší, trest smrti. Kniha je uvozena konstatováním, že byla volně inspirována skutečným případem.

Mihulová, Světlan – Obličejová jóga :
Od srdce k srdci, z ruky do ruky

Záměrně různorodá antologie prozaických i poetických textů pro dětské i dospělé čtenáře od současných českých autorů.

Jakoubková, Alena – Odříkaného manžela největší krajíc /

Poté, co ji opustí “největší láska jejího života”, zanevře Agáta na muže a rozhodne se budovat kariéru jako šéfredaktorka společenského časopisu a žít už navždy sama. Muže do svého života pustí jen občas, každého jen na jednu noc. Osamělost si nepřipouští, raději se vrhá do práce. Pak jednou, když hledá u rodičů v malebné chaloupce v Malé Úpě, kde vyrůstala, svůj rodný list, nalezne na dně šuplíku dopis, který napsala její sestra Laura, kterou nikdy nepoznala. Dopis je však datován více než deset let po Lauřině údajné smrti.

Fitzek, Sebastian – Pacient :

Psychopatický sériový vrah Guido Tramnitz má na svědomí životy několika dětí. V převleku za pošťáka je unášel a mučil. Deset měsíců po zatčení převezou Tramnitze, vytrvale mlčícího ohledně svých činů, na uzavřenou jednotku forenzní psychiatrie. Jednou z jeho obětí je zřejmě i Max, syn profesionálního hasiče Tilla Berkhoffa. Till se ze ztráty syna nikdy nevzpamatoval. Nemůže se smířit se skutečností, že nezná Maxův osud, nemůže navštívit synův hrob. Proto se rozhodne k šílenému činu. Nechá se pod cizí identitou zavřít jako pacient na psychiatrii, kde se Tramnitz nachází.

Cook, Robin, – Pandemie /

Když v newyorském metru zkolabuje mladá žena a následně umírá, lékař Jack Stapleton si připomene, jak před sto lety zabíjela chřipka. V obavě, aby se historie neopakovala, zahajuje pátrání pečlivou pitvou. Objevuje podivnou skutečnost, že zemřelá měla transplantované srdce, ovšem podle DNA své vlastní. Jsou ve hře geneticko-biologické manipulace, neetický obchod s orgány, nebo ještě něco dalšího – nová, uměle vytvořená nemoc? Jak Jack shromažďuje odpovědi, utahuje se smyčka smrti, ovládaná šedými eminencemi medicíny a byznysu, i kolem něj.

Šulc, Viktorín – Panoptikum sexuálních vražd.
Kessler, Leo, – Pekelní andělé.

Další pokračování z cyklu “De Vere Smith” zavádí tentokrát titulního hrdinu na území Výmarské republiky, kde má odvrátit hrozbu elitních německých letců, nazývaných “Pekelní andělé”.

Palmer, Alec, – Poslední klíč /

Dobrodružný thriller českého autora o tajemstvích a nebezpečích skrytých hluboko v jihoamerickém pralese.

Křivanec, Václav – Poslední nadechnutí /

Zlověstný detektivní thriller, ve kterém psychicky narušený sériový vrah využívá fobického strachu lidí nucených v uzavřeném prostoru čekat na smrt udušením. Psychopatický pachatel si vybírá k mučení jen mladé a krásné dívky, která poté rituálně vystavuje. V patách jsou mu už však vyšetřovatelé poručík Ryan Nayr a seržantka April Barsoniová.

Östlundh, Hakan, – Prorokova zima /

Diplomatičtí pracovníci, Ylva a její podřízený Anders, jsou milenci. Během jejich pobytu v sarajevském hotelu je spáchán bombový atentát a Anders se pohřešuje. Špatnou zprávu přebírá Andersův čtyřiadvacetiletý syn Elias, přezdívaný Prokok. A právě bezmála nadání proroka by potřeboval, aby společně s Ylvou odhalil pozadí celého neštěstí. Brzy je zřejmé, že za vším může být špinavé spojení politiky, byznysu a zločinu. Spojení, které nebude chtít být odhaleno.

Češka, Stanislav – Případ uprchlého biskupa :

Případ se odehrává v roce 892, kdy se v Nitranském knížectví chystá slavná svatba Mojmíra II., syna krále Svatopluka. Oddávat má věčný rival samotného Metoděje biskup Wiching, který však náhle a podezřele zmizí. Pátrání se ujímá kníže Slavomír s přítelem a pomocníkem vladykou Erikem, při čemž narazí na dvě vraždy a vyloupenou kostelní pokladnici.

Greaves, Laura – Psí hrdinové :
Sherratt, Mel – Pššt /

Policejní vyšetřovatelka Grace Allendalová, čerstvě jmenovaná do pozice detektiva-seržanta, přichází pracovat do města Stoke-on-Trent, kde prožila nešťastné dětství. Původce tehdejších útrap, její otec George Steel, už po nedávném útoku nežije, ale klanu Steelových, oficiálně provozovatelům posilovny a boxerského klubu, ve skutečnosti lichvářům a násilníkům, je pořád lepší se vyhnout. Přesně to však Grace udělat nemůže, protože dochází k novým vraždám, které jsou pravděpodobně spojeny jak se Steelovými, tak s minulostí odvážné kriminalistky.

Mertlíková, Věra, – Rok ztraceného hřebce /

Napínavý historický román s prvky magie nás zavádí do doby vlády Karla IV. V čase masopustu se stírají hranice mezi světy. Může se stát cokoliv. Některé šťastlivce mine neúprosný osud jen o vlásek. O mrazivé masopustní noci léta Páně 1365 tak málem přijde panna o panenství, netvor o srdce, klisna o hříbě, nehodný mnich o svobodu a mladý magik o život. Jiní to štěstí nemají. Když se mu téže noci ztratí vzácný flanderský hřebec, pro chudého zemana Martina ze Skály to znamená veliké potíže. Podaří se mu najít plemeníka pro stádo klisen, ženichy pro pět krásných dcer a vlastní duši, ukrytou na dně poháru s vínem?

Forte, Franco, – Romulus, první král /

Starověký mýtus o založení Říma bratry Romulem a Remem v syrovém dramatickém románovém zpracování.

Griffin, Mark, – Sběratelé zla /

Detektiv Bishop z Metropolitní policie v Londýně požádá Holly o spolupráci při vyšetřování vraždy. Holly se při pohledu na rozřezaná těla a způsob, jak jsou teatrálně naaranžovaná, vyděsí. Ještě větší šok ji ale čeká, když se od soudní lékařky dozví, že takto zohavené oběti nevidí vyšetřovatelé poprvé. Je jasné, že někde venku řádí sériový vrah, který nevyhnutelně udeří znovu a to brzy.

Watson, Christie, – Sestřička :

Románový debut získal ocenění za šíření dobrého jména ošetřovatelské profese. Autorka pracuje jako zdravotní sestra dvacet let a sama o své profesi říká, že mění život nejen zdravotním sestrám, ale samozřejmě i všem lidem, kteří pomoc zdravotního personálu potřebují. Fundovaný román tak s vysoce humánním postojem nechá čtenáře nahlédnout do pozoruhodného světa zdravotních sestřiček.

Benková, Jana – Slunečnice /

Monika dokončila vysokou školu, ale vhodnou práci se jí najít nepodařilo. Pracuje tedy v malém penzionu jako recepční a sní o lepším životě. Je typickým ošklivým káčátkem, které se trápí mimo jiné i kvůli nešťastné lásce. A tak před svými problémy utíká do Německa, kde se stará o malé děti. Odtud se po dvou letech vrací jako úplně nový člověk. Náhle je z ní sebevědomá žena, která má plán. A ten plán je vskutku šokující.

Manáková, Mirka, – Slzy africké lásky /

Příběh mladé černošské ženy zachycuje vedle jejího neradostného dětství i hrdinčinu nezlomnou touhu po důstojném životě a její souboj s nepříznivým osudem.

Hamarová, Darina, – Slzy anděla /

Giu byl kontaktován mladou dívkou Larou, jež ho oslovila na základě jeho předchozích novinových článků, které k sobě přitáhly velkou pozornost veřejnosti. Obrací se na něj s prosbou, zda by pátral po její zmizelé kamarádce Beátě, o níž už šest měsíců nikdo neslyšel. Giu zpočátku odmítne věnovat se tomuto případu, podrobnější informace ho však přesvědčí k přijmutí Lauřiny prosby. Pátrání není jednoduché, jeden z rodičů ztracené dívky totiž odmítá s novinářem spolupracovat a to do takové míry, že je Giu napaden. Novinář se ale nevzdává a nakonec přesvědčí ke spolupráci oba rodiče. Dokáže ztracenou dívku najít? A co když už je po smrti?

Arthur, Keri – Smrtící touha /

V novém dobrodružství eroticko-kriminální fantasy série čeká na sexy strážkyni Riley případ oživených mrtvých, které kdosi využívá na špinavou krvavou práci.

Roberts, Nora, – Spodní proudy /

Zane a jeho sestra Britt prožili krušné dětství plné domácího násilí. Vše se naštěstí změnilo, když Zane sebral odvahu a svému otci se postavil. Ten skončil za mřížemi a Zane společně se svojí sestrou začali žít u tety, která jim dala nejen domov, ale i rodinu, ve které se cítili vítaní a v bezpečí. Po letech, kdy se blížil čas vypršení otcova trestu, se Zane vrací do rodného města, aby zde nejen otevřel svou právnickou praxi a mohl dávat pozor na svoji sestru, ale také aby konečně získal domov. Potkává zde sympatickou zahradní architektku Derby, která mu vpluje do života a vše změní k lepšímu. Jaký vliv na něj a jeho rodinu ale bude mít otcovo propuštění?

Burton, Tara Isab – Společenský tvor /

Dekadentní svět zlaté mládeže v současném New Yorku je prostředím, do nějž autorka zasadila děj svého debutu líčícího příběh devastující neschopnosti žít a chtivosti mít, odkud je velmi blízko k propadnutí zlu.

Sparks, Nicholas – Spřízněná duše /

Hope Andersonová i Tru Walls se zrovna potýkají se zlomovými událostmi ve svém osobním životě. Hope se rozhoduje, jestli chce nadále zůstat ve vztahu se svým dlouholetým přítelem, a zároveň se vyrovnává se zprávou o vážné nemoci svého otce. Tru se odhodlal rozplést tajemství, která obklopují minulost jeho zemřelé matky, a snad se i setkat se svým údajným otcem. Potkají se v městečku v Severní Karolíně a okamžitě poznají, že byli stvořeni jeden pro druhého. Užívají si chvíle společného štěstí, avšak ty nemohou trvat věčně. Oba se budou muset vrátit ke svým předchozím životům a mohou jen doufat, že se někdy opět setkají.

Würger, Takis, – Stella /

Empaticky napsaný román, inspirovaný osudem Stelly Küblerové, rozené Goldschlagové, židovské ženy kolaborující s nacisty.

Macek, Petr, – Takový byl Karel Gott :
Březinová, Ivona, – Taneční v noční košili :
Maden, Mike, – Tom Clancy: V oku bouře /

Hlavní hrdina příběhu, Jack Ryan Jr., se v románu ze slavné série ocitá v předních liniích kybernetické války, a to přímo uprostřed vražedné tropické bouře.

Taddeo, Lisa – Tři ženy /

Objevitelská kniha Tři ženy zobrazuje s hlubokým pochopením a velkou emocionální silou křehkost a složitost ženské touhy i její přetrvávající nerovnoprávnost. Životy tří nezapomenutelných hrdinek nám důrazně připomenou, že s našimi obtížemi nejsme sami!

Grey, Iona – Třpytivá hodina /

Román o lásce ženy a muže z odlišných vrstev britské předválečné společnosti. Život Seliny Lennoxové je nekonečný večírek, který má jediný cíl: vyhnout se nudné budoucnosti, kterou jí naplánovali její bohatí rodiče. Jedné noci však vstoupí do jejího života chudý malíř Lawrence Weston a Selina si je jistá, že našla to, co celou dobu hledala, pravou lásku. Když ji však postihne tragédie, musí zvolit mezi tím, co je bezpečné, a tím, co je správné.

Daly, Paula – Udělala jsem chybu /

Roz je schopná a vyhledávaná fyzioterapeutka a matka malého George. Nezodpovědný manžel ji opustil a ona se ocitla v pasti jeho dluhů. I když se snaží sebevíc, její finanční situace je více než zoufalá. Na oslavě narozenin své sestry se seznámí s úspěšným mužem středního věku. Ten je půvabnou ženou okouzlen a poté, co vyjdou najevo její potíže, jí udělá šokující nabídku. Za společně strávenou noc jí zaplatí tolik, že budou moci se synem konečně normálně žít. Po velkém váhání Roz nabídku přijímá, ale netuší, že se vydává do rukou nebezpečného psychopata.

McClure, Ken – V přímém ohrožení /

Když se Steven Dunbar pustí do vyšetřování vraždy dvou lékařů, netuší, jaká je mezi nimi spojitost. Spolupráce s Interpolem odhalí další oběti zabité stejným způsobem. Vše nasvědčuje tomu, že podezřelé zbohatnutí jistých lidí je spojeno s bojem proti smrtícímu viru, a Steven musí zasáhnout dřív, než se v ohrožení ocitnou další životy, včetně toho jeho.

Hiltunen, Simo, – V rouše beránčím /

Nikdo nezůstane bez ušetřen. Šťastná rodina – tak to alespoň říkají sousedé. Ale přímo na Štědrý den zavraždí otec své děti před očima jejich matky, poté samotnou matku, a nakonec – sebe. Finský kriminální novinář Lauri Kivi začíná psát rozsáhlý článek o rodinných vraždách, který ho zavede do jeho vlastní minulosti a zdrcujícího dětství a také do života jeho dospívající dcery. Kivi má pocit, že zde se nejedná o náhodné vraždy. A má naprostou pravdu.

Whitton, Hana, – Vratislav :

Druhorozený Vratislav přijal na rozdíl od ambiciózního Spytihněva vládu nad olomouckým panstvím bez hořké závisti. Od života totiž očekává více, hledá lásku a náhoda mu přivede do cesty urozenou Gutu. Jejich štěstí však netrvá dlouho. Kníže Spytihněv se rozhodne bratrovo území připojit ke svému a novomanželům nezbývá než se zachránit útěkem.

Whitton, Hana, – Vyzvědačka jeho veličenstva /

Historický román pro ženy od zkušené české autorky představuje osudy Angličanky Aphry Behnové.

Dowding, Charles – Zahradničení bez rytí, aneb, Jak jednoduše a v souladu s přírodou pěstovat, skladovat a využívat vlastní úrodu /
Markway, Barbara – Zdravá sebedůvěra :
Harrod-Eagles, Cy – Země mých snů :

V románu silně rezonuje atmosféra staré Anglie s duchem viktoriánské doby a s pozůstatkem honosných panských sídel s početným služebnictvem. Ovšem téměř hmatatelně už je také cítit, že se jedná o minulost, kterou nově přicházející poměry velmi rychle změní, navzdory křiku a zlobě konzervativců. Se složitostmi změn se po svém vyrovnávají i hlavní aktéři románu.

De la Motte, Ande – Zimní oheň /

Laura Aulinová se vrací po třiceti letech na místo, kde zažila tragickou událost, která ji navždy poznamenala. Spolu s dalšími dospívajícími dětmi pobývala v chatové osadě u své tety Heddy. Při večírku na den svaté Lucie v roce 1987 došlo k požáru a smrti jedné z dívek. Celý případ vnesl svár mezi obyvatele jihošvédského městečka. A Laura sem přijíždí, jen aby zajistila tetě Heddě pohřeb. Tragická událost stále zanechává v městečku své stopy. Řádí zde neznámý žhář. A zdá se, že Hedda před smrtí objevila něco důležitého, co vrací Lauře vzpomínky na onu noc.

Collins, Megan, – Zimní sestra /

Před šestnácti lety se Sylviina sestra Persefona nevrátila domů. Vyšla si pozdě večer s přítelem, s nímž měla zakázáno se stýkat. Persefona byla tři dny pohřešovaná, než našli její tělo a její vražda zůstává i po letech nevyřešená.

Davis, Carol Anne – Zrůdy s lidskou tváří :
Gillerová-Brezník – Život plný iluzí /

Aneta má nepříjemné tušení, že v jejím manželství něco nehraje. Ráda by zjistila příčinu, ale musí zároveň řešit problémy v práci a těžko zvladatelnou pubertální dceru. Zničehonic dostane od staré známé pozvánku na sraz. Proč se má čtveřice kamarádek sejít po tolika letech? Zdá se, že všechny jsou šťastné. Realita ale není až tak růžová. Aneta postupně zjišťuje, že žije obklopená iluzemi, a stačí jeden malý otřes, aby se rozpadly na tisíc kousků.

Pavelková, Kristí – Život v jeho stínu /

Silný a dojímavý příběh plný trpkých zklamání, životních ran, lidské zrady, ale i lásky, vášně a obrovské síly bojovat.