Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná – Nové Město – Oddělení pro dospělé

 

Doherty, Gordon – Assassin’s creed.

Řecko, 5. století před naším letopočtem. Kassandra je žoldačka spartské krve, odsouzená na smrt vlastní rodinou a poslaná do exilu. Nyní se vydává na epickou výpravu, aby se stala legendární hrdinkou – a odhalila pravdu o svém tajuplném původu.

Adkins, Mary – Až to budeš číst /

Iris Masseyové je třicet tři let. Má velké plány do budoucna, novou lásku a rakovinu. Zbývá jí pár měsíců života. S blížícím se koncem se pokouší mimo jiné vyrovnat psaním blogu. Její přítel a šéf Smith Simonyi o tom neměl ani tušení; protože však jedním z posledních přání Iris bylo, aby její texty zveřejnil, nezbude mu, než se o to s pomocí Irisiny starší sestry Jade a nového kolegy Carla Van Snydera pokusit. Společné sdílení vzpomínek jim překvapivě přinese víc, než by čekali.

Galajdová, Lenka – Canisterapie :
Harasimová, Marké – Černá vdova /

Román pro ženy, jehož týraná hrdinka se vzepře svému osudu.

Lange, Elisabeth, – Demence :
Musso, Guillaume – Dívka a noc /

Zima 1992, Azurové pobřeží. Prestižní univerzitní kampus je zasažen sněhovou bouří. Devatenáctiletá Vinca Rockwellová uteče se svým profesorem, s nímž prožívá tajnou aféru. Už ji nikdy nikdo neuvidí. Jaro 2017, Azurové pobřeží, třídní sraz. Nejlepší přátelé zmizelé dívky, Manon, Thomas a Maxime, spolu od ukončení školy nemluvili. Jako studenti spáchali vraždu a tělo pohřbili v areálu školy. Co se doopravdy stalo té zimní noci před pětadvaceti lety?

Maas, Sarah J., – Dvůr mrazu a hvězd /

Feyre, Rhysand a jejich nejbližší přátelé pracují na obnově Nočního dvora i válkou zničené země. Ačkoli lidské královny i vílí vládci kují pikle, ve Velarisu alespoň na chvíli nastala sváteční atmosféra. Blíží se totiž oslavy zimního slunovratu. A právě v okamžicích klidu a míru se ukáže, že některé rány ještě nejsou úplně zahojené. Feyre čeká dlouhá cesta plná napětí, vášně, intrik a politikaření, než opravdu zavládne mír.

Devátá, Ivanka, – Džungle v kuchyni /

Humorné vyprávění o jídle a vaření, občas proložené kuchařskými recepty. Autorka s nadsázkou sobě vlastní probírá se čtenáři svůj vztah ke kuchyni od mládí až do dneška. Své zážitky z oboru gastronomie pak zvýrazní českými i cizokrajnými recepty, které má pochopitelně osobně vyzkoušené. Příběhy tradičně úsměvné a vtipné.

Brault Simard, Lu – Hry pro rozvoj řeči :
Boyle, William, – Jak oškubat mafiány a zůstat naživu /

Pytel peněz, vdova po mafiánovi, její vnučka a vysloužilá pornohvězda na útěku před psychopatem s kladivem. Drsný a zároveň svěží černý humor, originální příběh plný nečekaných zvratů a ironických komentářů, tahle knížka potěší fanoušky Quentina Tarantina a vůbec všechny, kteří si potrpí na čtenářskou jízdu plnou krve, násilí, bláznivých nápadů a vtipu.

Hlavinková, Lucie – Kdo šije u Podolské? /

Vyhlášený salon, který po léta určoval módní styl nejen české smetánky a bohémy, prožívá fatální změny. Píší se totiž 50. léta, kdy komunisté naplno rozpoutali perzekuci na všech a všem se závanem svobody. Jediným štěstím pro další fungování salonu po znárodnění v roce 1948 byl zájem manželky hlavy státu, neboť Marta Gottwaldová toužila po eleganci ikonické Hany Benešové. Proto bylo umožněno další fungování salonu a jeho dřívější majitelka „dokonce“ mohla v salonu zůstat v podřadné roli prodavačky. Pozvolný rozpad dřívějších hodnot, svobodného myšlení a vkusu na pozadí totalitního útlaku, kdy vedle mizející elegance a dobrých způsobů, mizeli ze scény i nepohodlní lidé.

Kim, On-su, – Knihovna nájemných vrahů /

Krimi thriller ze Soulu, kde práci hojně využívaných nájemných zabijáků řídí tajemní plánovači.

Kracíková, Jindři – Králova třetí žena :

Gebalský král Jakinel si přijíždí do mezopotámského Uruku pro svou třetí ženu. Má se jí stát Bintaja – dcera vysokého velmože, která po smrti matky vyrůstá v chrámu mezi kněžkami. Bintaja je vytržena ze svého prostředí a začíná nový život uprostřed palácových politických a mocenských her, které vedou královy manželky, nádherná a nebezpečná Egypťanka a loajální Chetitka. Bintaja nachází i zde své přátele a je vyhledávána pro své léčitelské umění. Ale lidská zloba, závist a intriky postupně rozvrátí život v celém paláci.

Vitásková, Alena, – Krvavé slunce pod gilotinou /

Kniha „Krvavé slunce pod gilotinou“ je dokumentární román popisující prorůstání nevolených struktur a zájmových skupin do politiky, státní správy, policie, justice. Nevymahatelnost práva a spravedlnosti se stalo běžnou praktikou a ti co nepatří do „party“ musí počítat se vším.

Kopřiva, Štěpán – Křížová palba /

Celé to začalo vcelku obyčejnou sebevraždou, která se ze začátku jevila jako naprosto nekomplikovaný případ. Pak se však ukáže, že na ní něco nesedí, nejde o obvyklou oběť sebevraždy a ani místo činu není standardní. Následně přichází žádost o pomoc, kterou policista prostě nemůže odmítnout, kdyby ovšem tušil, co z toho bude, odmítl by velmi rozhodně. Jedno prosté obejití paragrafů bude totiž znamenat nejen ohrožení nejedné kariéry, ale možná i ohrožení života.

Vondruška, Vlasti – Letopisy královské komory.

Třináctý příběh historických detektivních případů královského písaře Jiřího Adama z Dobronína. Jiří Adam z Dobronína se na vyjížďce před pražskými hradbami setká s Václavem Hrzánem z Harasova, který nedávno koupil hrad Jenštejn. Ten se mu svěří s neurčitými obavami. Následujícího dne je zavražděn jeho bratr, a to přímo v budově Královské komory. Vyšetřením neslýchaného zneuctění královského úřadu je pověřen Jiří Adam z Dobronína. Zatímco ho pražský purkrabí nutí, aby pátral na Pražském hradě, zdá se, že stopy vedou spíše do okolí Jenštejna.

Robb, J. D., – Mám tě v hrsti /

Během schůze, která má rozhodnout o budoucnosti letecké společnosti, vtrhne do místnosti viceprezident podniku Rogan, opásaný výbušninami. Vyšetřování masakru se ujme Eva Dallasová, která zjistí, že Rogan byl k činu donucen vyděrači, jež drželi jeho rodinu jako rukojmí. Na povrch ale postupně vyplouvají mnohem horší věci a Eva má co dělat, aby se sama neocitla v hledáčku nelítostných vrahů.

Rimmer, Kelly – Matčino vyznání /

Soužití Olivie a Davida na australském maloměstě vypadá na první pohled idylicky. On je úspěšný podnikatel a ona miluje svou práci na veterinární klinice. Poté, co se jim narodí malá Zoe, je obraz šťastné rodiny dokonalý. Nikdo nevidí, že pod povrchem se skrývá bolest a zoufalství týrané ženy. Pokrytectví a falešná loajalita tyranovy matky vede nevyhnutelně ke katastrofě. Najde Olivie odvahu vzepřít se? Dostane ještě druhou šanci na nový, lepší život?

Riley, Lucinda – Milostný dopis /

Co všechno může prozradit jeden starý, pečlivě ukrývaný milostný dopis, a co vše a koho všeho může ohrozit či zahubit i pouhé pátrání po něm? Mladá londýnská novinářka netuší, do čeho se pouští.

Ahnhem, Stefan, – Motiv X /

Jak chytit sériového vraha, který nikdy nezaútočí stejným způsobem dvakrát? Zdánlivě náhodných vražd přibývá a tým kriminalistů se záhy ocitá pod příliš velkým tlakem. Situace donutí Fabiana Riska, aby se vrátil do práce, ačkoli by raději dál bděl u lůžka své postřelené dcery, která je v kómatu a Fabian si to dává za vinu. Vrací se i šéfka oddělení Astrid Tuvessonová, která přerušila protialkoholní léčbu. Je tu však ještě něco, informace, jež po sobě zanechal Fabianův mrtvý kolega Hugo Elvin a jež mohou dosud soudržný tým vyšetřovatelů navždy změnit.

Appleyard, Meredi – Naděje v oblacích /

Když se Anně naskytne příležitost pracovat u leteckých záchranářů, je bez sebe nadšením. Jediný háček je v tom, že má základnu v odlehlém vnitrozemí v rodném Broken Hillu. Ale skvělá práce, noví přátelé a především okouzlující kolega Nick jí dávají pomalu zapomenout na hořkou minulost. Co když ale vyjde temné tajemství na povrch a všichni se od ní znovu odvrátí?

Carrisi, Donato, – Našeptávač /

Případ začíná nálezem šesti useknutých dětských paží, poskládaných do kruhu na lesní mýtině. Než se podaří vypátrat sériového vraha, dozví se tým vyšetřovatelů o temnotě skryté v lidech víc, než by kdy kdo vědět chtěl.

Ondaatje, Michael – Nouzové osvětlení /

Dospívající Nathaniel a Rachel jsou postaveni před hotovou věc – místo rodičů, kteří odjíždějí za prací do Singapuru, na ně bude dohlížet podivný opatrovník. Je těsně po druhé světové válce a v lidech přetrvává zvyk spiklenectví, špehování a kšeftaření. Nathaniel zažívá běžné slasti i strasti svého věku, včetně prvního vztahu, ale zároveň se zaplétá do podezřelých sítí, které rodinu obklopují, a je ohrožen na životě. Až dospělost mu umožní zjistit pravdu, která možná měla zůstat skryta.

Ekberg, Anna – Ocejchovaná /

Napínavý thriller sleduje osudy tří postav, které jsou mezi sebou vzájemně propojeny. Ještě ale netuší jak.

Gabaldon, Diana, – Paměť kostí /

Díky svému vztahu s Claire Randallovou, která do minulosti přicestovala z dvacátého století, Jamie Fraser ví, jak dopadne americká revoluce. Jenže znát vítěznou stranu ještě není zárukou přežití a Jamie má i další závažný důvod, proč se války obává. To je však pouze začátek bouřlivých událostí. O dvě století později Brianna, dcera Claire a Jamieho, prostřednictvím dopisů poznává fascinující osud svých rodičů a její rodina se ocitá v ohrožení. Historický román s jemným prvkem fantasy je opět plný velkých emocí.

Tilbury, Mark – Patříš mi /

Danny, Kieran, Rob a Josh. Parta kluků, která má tajemství. Tajemství, které dennodenně sužuje jejich životy. Ačkoliv šli každý svou cestou, zlo je spojuje a přivádí zpátky na místo, kde to všechno začalo. A co víc, vypadá to, že se historie po letech začíná opakovat. Nejdříve to byla Ellie. Teď je to Cassie. Dvě dívky, po kterých se slehla zem. Je na čase splatit účty a pohřbít kostlivce jednou pro vždy.

Ward, Jesmyn, – Píseň zbloudilých duší /

Román s prvky magického realismu a vúdú se odehrává ve státě Mississippi, kde žije zčásti soudržná, zčásti dysfunkční afroamerická rodina.

Dán, Dominik, – Pohřbeni zaživa /

Detektivní tým oddělení vražd kapitána Krauze se setká s jednou z nejodpornějších lidských podob – hyenismem a krutostí vůči bezbranným starým lidem. V oddělení to neklape tak snadno jako dříve, neboť Petra byla vážně zraněna a Burger onemocněl. Richard Krauz tak musí napnout všechny síly, aby rozpletl odporný případ likvidovaných starých lidí, kteří jsou pohřbíváni zaživa v příšerném domě hrůzy.

Ward, J. R., – Posedlost /

Anne Ashburnová je pronásledovaná trpkým odkazem vlastní rodiny a vzpomínkami na své někdejší náročné povolání hasičky, myšlenkami na Dannyho Maguira, svého bývalého kolegu a bouřliváckého člena protipožární jednotky, a vyšetřováním případů žhářství, při nichž se utká s nelítostným protivníkem.

Sager, Riley – Poslední lež /

Letní tábor u překrásného jezera se změnil v noční můru, když se ztratily tři účastnice, dcery prominentů. Přes rozsáhlé pátrání byla objevena akorát mikina jedné zmizelé, pečlivě složená v lese, několik kilometrů daleko. Emma, která s dívkami sdílela chatku, v dospělosti dostává nabídku, aby se na znovuotevřený tábor vrátila jako lektorka malby. V touze vyrovnat se s běsy minulosti práci přijímá. To ještě netuší, že objeví skutečnosti, které by snad raději nezjistila, a že historie se může opakovat.

Jindra, Jaromír, – Proroctví staré vědmy :

V době, kdy přichází z Velké Moravy patnáctiletý Bořivoj, aby se stal knížetem kmene Čechů, kdosi zavraždí v Zabrušanech bratra Dragy a současně se pokusí zabít jejího snoubence Mojslava. Třebaže je sám zraněn, vydává se po stopách své dívky, ale osud ho zavede do Levého Hradce, kde by ho chtěl mít jako svého družiníka jeho přítel z dětství, dnes kníže Bořivoj. Mojslav lákavou nabídku odmítne a vrací se do Zabrušan, kde se nečekaně objevila také Draga. Stará vědma Bohuna Lhářka vysloví proroctví týkající se dítěte, jež se má teprve zrodit, a krátce nato Mojslav spolu s Dragou odcházejí na Levý Hradec.

Bolton, S. J. – Rakvář /

Policistka Florence Loveladyová se vrací po třiceti letech do městečka Sabden v Lancashiru, aby na poslední cestě doprovodila Larryho Glassbrooka, vraha místních teenagerů. Když po pohřbu zajde do Glassbrookova domu, najde zde v úle ukrytou hliněnou sošku. Stejné sošky byly objeveny v rakvích, ve kterých Larry pohřbíval zaživa svoje oběti. Florence nález vyděsí. Je snad skutečný vrah či někdo, kdo s ním spolupracoval, stále na svobodě?

Beuglet, Nicolas – Spiknutí /

Inspektorka Geringënová je povolána na osamocený ostrov na severu Norska, aby vyšetřila záhadnou vraždu norské premiérky. Strhující thriller o vyšetřování neobvyklé vraždy.

Molloy, Aimee – Stoprocentní matky /

Spolek mladých matek zvaný Májenky si pravidelně sděluje své radosti a strasti při výchově dětí. Pohoda skončí ve chvíli, kdy jedné z nich, svobodné matce Winnii, někdo unese chlapečka. Případem se zabývá policie, do podezření se dostává sama Winnie a proto se do pátrání pustí i několik jejích kamarádek. Až konečné finále prozradí, že nebezpečí číhalo nečekaně blízko.

Kalenda, Františe – Šarlatové zmije :

V historické detektivce Šarlatové zmije se uzavírají osudy lékaře Siegfrieda, jeho židovské schovanky Rivky a nevypočitatelného anglického žoldáka Gabriela. Volná trilogie z období vlády největšího českého panovníka seznamuje čtenáře s tehdejší mentalitou na hradě i v podhradí, od dvora králů a papežů, až po putyky a nevěstince.

Burke, Alafair – Ta lepší z nás /

Děj napínavého thrilleru z domácího prostředí se odvíjí ve vzájemných rodinných vztazích dvou sester.

Severin, Timothy – Vikingové.

Čtenáři trilogie Tima Severina Vikingové, kteří sledovali osudy dítěte Thorgilse, narozeného roku 999 našeho letopočtu daleko na severu, jako chlapce a posléze muže, na cestách po severských zemích, na nově objeveném Vinladu – dnešní Americe, a dále pak po celé Evropě, jej v třetí části trilogie zastihují v Byzanci, ve službách císaře tehdy nejbohatší říše, v nejluxusnějším městě tehdejšího světa, v Konstantinopoli. Tady Thorgils poznává Varjagy, vikinské válečníky, kteří Byzanci nabízejí pomoc proti Saracénům.

Goodwin, Daisy – Viktorie /

Pouhý měsíc po svých osmnáctých narozeninách se mladá dívka stává královnou Velké Británie a Irska. Všichni, včetně její rodiny, ji považují za nezralou a nepřipravenou, navíc ovládanou matkou. Jenže mladá dívka od prvního okamžiku podobné názory odmítá. Zavrhuje svoje původní jméno a stává se Viktorií odhodlanou skutečně vládnout podle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Strhující případ nejslavnější královny založený částečně na jejích denících a částečně na historických znalostech renomované autorky.

Moravcová, Iva, – Zářit a nevyhořet :
Good, Beth, – Zima bez tebe /

Melancholicky laděná milostná romance britské autorky.

Cílek, Roman, – Zloděj snů :

Zkušený autor literatury faktu a detektivek předkládá čtenářům rychlým spádem děje se vyznačující vyprávění o propletenci lidských osudů, zmarněných snech a útěku nejen před spravedlností, ale i sebou samým. Mladík neukočíruje svou geny mu danou náturu, dopustí se hrdelního zločinu a pak prchá, stává se štvancem a je za dramatických okolností hledán a stíhán nejen kriminalisty, rodinou, ale i ostny svého vlastního svědomí.

Černajová, Vladim – Život je pes :

Život je pes, říkáme my lidé, ale co by řekl pes, kterému zkřížil cestu zlý člověk? Mnoho opuštěných zvířat se vinou bezcitných majitelů nebo nepříznivého osudu ocitá až na samé hranici života a smrti. Naštěstí se najdou i jedinci, kteří se zubožených tvorů ujmou a láskyplnou péčí jim vrátí radost i důvěru.