Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná – Nové Město – Oddělení pro dospělé

 

Pittnerová, Vlast – Nepřízeň osudu /

Pět povídek z vesnického prostředí, v nichž si autorka všímá především osudů mladých vesnických žen, které se často podrobují rodičovské vůli, a dostávají se tím do svazků plných ústrků a trápení. Jejich morální síla jim ale dokáže vrátit smysl života.

Pittnerová, Vlast – Vesnické obrázky

Antologie dvanácti povídek s venkovskými motivy, které byly publikovány v časopisu Lada, vycházejícím v letech 1889-1935. Více než sto let staré povídky, otiskované kdysi v časopisu Lada a shromážděné v této knize, svědčí nejen o láskách, starostech a bolestech našich předků. Jsou také dokladem, že láska k přírodě může být i předznamenáním lásky k lidem, zdrojem pozitivního vztahu ke světu. Onoho vztahu, který jako by se z našich dnešních životů vytrácel.

Pittnerová, Vlast – Vesnické povídky /

Deset drobných povídek z prostředí Českomoravské vysočiny v polovině 19. století vypovídá o těžkém všedním životě, starostech i radostech vesnických lidí. Povídky, shrnuté do této knihy, vykreslují drobné radosti, ale především strasti chudého venkova ve “žďárských horách”. Zdaleka ne všechny životní příběhy a peripetie končí dobře, ostatně tak, jak je tomu i v životě. Dojímavost některých příběhů se mísí s tvrdostí selského stavu, dnes znovu vzkříšenou, která se zdá nepochopitelná těm, kteří nikdy nepřetvářeli hlušinu na ornici.

Rode, Tibor, – Morfeův gen /

Napínavý thriller zachycuje příběh muže, jemuž jedna tabletka proti nespavosti navždy změnila život.

Čechová, Dagmar D – Nemusíš! /

Nemusíš se po dvaceti letech manželství smířit s tím, že už nic nového nepřijde, ani nemusíš dělat manželovi a dětem služku. Hrdinky tohoto románu se učí naslouchat vlastnímu srdci a hledají štěstí mimo zajeté koleje.

Brockman, Cambria – Řekni mi všechno /

Malin Ahlbergová si vybrala školu co nejdál od domova, aby se odpoutala od traumatizujících zážitků z dětství. Když si v osmi letech hrála s bratrem v domečku na stromě, chlapec vypadl a zabil se. Byla to nešťastná náhoda? Malin si tehdy předsevzala, že rodičům vynahradí bolest ze smrti syna. Od té doby se ze všech sil snaží být dokonalá.

Pinborough, Sarah – Ať zemře /

Thriller o prohnané druhé manželce, která pro své postavení udělá takřka cokoliv.

Forsyth, Frederic – Liška /

Špionážní thriller o bývalém britském tajném agentu Westonovi, který se pokusí využít schopností hackera zvaného Liška. Ten je tím ovšem vystaven ohrožení života, čemuž Weston musí zabránit.

Parsons, Tony, – Dívka v ohni /

Další příběh s konstáblem londýnského policejního sboru Maxem Wolfem, který se tentokrát ocitne uprostřed konfliktu mezi teroristy a vrahem, jehož inspirují ke zločinu náboženské motivy.

Sýkora, Petr, – Sklíněné korálky /

Historický román, jehož děj se odehrává na konci 17. století ve Velkých Losinách na pozadí ještě přetrvávajících inkvizičních procesů. Vítězný román Literární ceny týdeníku Reflex.

Steadman, Catheri – Pan Nikdo /

Temný psychologický thriller o tajemném muži, který se náhle objeví na opuštěné pláži a nevzpomíná si na svou minulost.

Hill, Edwin, – Nezvěstní /

Thriller odehrávající se na tajemném ostrově Finisterre. Další případ sympatické harvardské knihovnice Hester.

North, Lauren – Dokonalá zrada /

Psychothriller odehrávající se v idylické anglické vesnici vypráví příběh Tess, která přijde vinou leteckého neštěstí o manžela. Po smrti manžela se Tess zhroutí. Ví ale, že musí fungovat pro jejich syna Jamieho. Snaží se tedy vpravit do každodenní rutiny. Postupně si však začíná všímat podivných věcí, které se kolem ní dějí. Sleduje ji cizí muž, pronásleduje ji auto, do domu někdo chodí, když není doma… Záhad přibývá a Tess se skutečně bojí. A pak se ztratí Jamie.

Coben, Harlan, – Chlapec z lesů /

Krimithriller zkušeného amerického autora, v němž samotář s minulostí nalezence pátrá po dvou zmizelých teenagerech.

Mitchell, Dreda S – Pokoj pro hosty /

Mladá žena si pronajme pokoj v krásném domě. Když v pokoji najde sebevražedný vzkaz od muže, který tam měl bydlet před ní, chce vědět, co se s ním stalo. Pokoj ale nevydá své tajemství jen tak.

Ellison, Harlan, – Nemám ústa & musím křičet /

Slavná sbírka povídek jednoho z nejoriginálnějších amerických spisovatelů druhé poloviny dvacátého století – sedm příběhů, které dnes patří do zlatého fondu literatury science fiction.

Jindra, Jaromír, – Tajemství prostopášného mládence :

Druhý román z historického cyklu navazuje na titul Proroctví staré vědmy.

Ďuranová, Mária, – Slunce v dešti /

Aby nemusela svůj život ve všem podřizovat přáním svého otce, vymění Laura plány a majetek rodičů za svobodu. Konečně stojí na vlastních nohách, má vysněného muže a vlastní rodinu. Jenomže žádné štěstí netrvá věčně a ne všem přátelům se dá věřit.

Holeček, Milan, – Hrdinové zámořských objevů /

Klevisová, Michae – Dům na samotě /

V malé vesničce poblíž Prahy dojde záhy po sobě ke dvěma vraždám mladých žen. Na první pohled se zdá, že se staly obětí sériového vraha, zvaného Kadeřník, který zatím páchal své činy pouze v Praze. Proto případ přijíždí vyšetřovat kriminálka z Prahy a záhy zjišťuje, že mezi obyvateli vesnice zdaleka nepanují pouze idylické vztahy a skoro každý cosi skrývá. Aby bylo pátrání úspěšné, rozbíhá se více směry.

Lansbury, Janet, – Zlobivé děti neexistují :

Šos, Zdeněk, – Proč to bolí, doktore :

Polášková, Taťána – Příběhy z Beskyd a Valašska :

Patterson, James, – 18. rukojmí :

Další z případů pro členky ženského vyšetřovacího klubu, kterým tentokrát zamotá hlavu zmizení tří učitelek z místní školy. Tři ztracené ženy. Dva nesouvisející případy. Jeden odhodlaný zabiják. Na první pohled nevinná noc se pro tři učitelky z místní školy promění v horor a utrpení. Když jsou následující den pohřešovány, nevěstí to nic dobrého. Obavy z nejhoršího se naplní poté, co se objeví první tělo.

Černá, Jaroslava, – Kat Mydlář :

Jan Mydlář je zamilován do Dorotky. To kvůli ní šel na studia, aby se stal lékařem, získal uznání a mezi lidmi něco znamenal. Jenomže během Janových studií se Dorotka provdá. Když pak její muž zemře, je obviněná z jeho zavraždění. Jan se tak stává katovým pomocníkem, aby mohl být své milované nablízku v jejích posledních dnech. Přitom se snaží vymyslet plán, jak dívku zachránit. Román ukazuje Jana Mydláře coby citlivého mladíka překypujícího láskou, který po smrti své milované hledá novou sílu žít. Jako kat zároveň řeší dilema, jak může někomu vzít život. Hluboce jím pak otřese poprava doktora Jesenia, jehož si velmi váží a přitom právě on má být jeho katem.

Dutka, Wojciech, – Černá a purpurová /

Milena Zingerová, dívka z respektované slovenské židovské rodiny, je v koncentračním táboře Osvětim odsouzena k smrti. Osud jí však dává šanci: Má zazpívat na narozeninové oslavě brutalitou proslulého příslušníka SS Franze Weimerta. V navenek bezcitném muži se jejím zpěvem něco zlomí, takže se o ni začne zajímat. Milenina počáteční nenávist k mladému nacistovi se pomalu mění, a tak se rodí jeden z nejneobvyklejších milostných příběhů holokaustu.

Zgustová, Monika – Oblečené k tanci na sněhu /

Příběhy devíti žen, které prošly sovětskými pracovními tábory a se kterými se autorka osobně setkala.

Kroulík, Jakub, – Hypnotizér :

Ferrante, Elena, – Prolhaný život dospělých /

Podmanivý příběh o cestě z dětství do dospělosti, odehrávající se v Neapoli v 90. letech 20. století.

Chandler, H. S., – Stupně viny /

Marie je žena středního věku, oběť tyranského despoty, kterého v zoufalství napadne. Ona – šedá myška v domácnosti, on – vysoce postavený ekologický poradce s kontakty na vysokých místech. Boj o nalezení spravedlnosti a obnovení vlastní důstojnosti nebude lehký.

Greenwood, T. – Zůstat s Lucy /

Píše se rok 1969 a Ginny Richardsonová je úplně na dně. Její právě narozená dcera má Downův syndrom a manžel Ab se pod tlakem rodiny rozhodl, že malá Lucy musí být okamžitě umístěna ve speciálním zařízení Willowridge. Je přesvědčen, že se tam o ni postarají nejlépe. Celá rodina předstírá, že malá Lucy zemřela. Uplynou dva roky a Ginnina nejlepší kamarádka Marsha narazí v novinách na článek, který popisuje podivné metody, které se v zařízení Willowridge praktikují. Ginna je pevně rozhodnuta, že malá Lucy musí odtamtud okamžitě pryč. V tu chvíli se dávají do pohybu události, které již nelze zastavit. Nastává boj nejen za navrácení malé dcerky k rodině, ale i proti celému systému.

Hřebejková, Hana, – Ať žijí padesátnice :

Když se přes člověka převalí páté kulatiny, spousta věcí je najednou jinak. Kalhoty bývají těsnější, diety přestávají fungovat, protože kdo by si ty dortíky ke kafi pořád odpíral. Do hor už nevyběhnete jako kamzík, děti už si nenechají mluvit do života jako dřív a jako ideální zábava se začínají jevit hry na trénování paměti. Jeden by se z toho zhroutil smíchem. Autorka nabízí ve sbírce povídek humorný pohled na zdánlivě všední problémy, v nichž se leckdo pozná. Snad i proto, že inspirací k jejich napsání byl sám život, který by se, koneckonců, neměl brát tak vážně.

Dostálová, Olga – Péče o psychiku onkologicky nemocných /

Tomová, Šárka – Komunikace s pacientem v intenzivní péči /

Vácha, Marek Orko – Eutanázie :

Veverková, Eva – Ošetřovatelské postupy pro zdravotnické záchranáře.

Seeck, Max, – Věrný čtenář /

Detektivní thriller úspěšného finského autora je prvním z plánované série. Na případě sériových vražd pracuje mladá inspektorka Jessica Niemi.

Reynolds, Allie – Mráz pod kůží /

Odříznutá chata v horách, pět bývalých kamarádů a nevyřízený účet s desetiletým úrokem. Pět bývalých přátel přijíždí do Le Rocher, malého lyžařského resortu ve francouzských Alpách. Mají se zde setkat poprvé po deseti letech od doby, kdy společně trénovali na jeden z nejdůležitějších snowboardových závodů své kariéry. Brzy po příjezdu k lyžařskému středisku na vrcholu ledovce však zjišťují, že si s nimi někdo krutě zahrává. Horská chata je opuštěná, lanovka se zastavila, ani jeden z nich nemůže najít svůj mobilní telefon a ve společenské místnosti na ně čekají pokyny ke hře. Hře, která jim má připomenout Saskii, členku jejich někdejší party v době, kdy jich bylo ještě šest.

Kocábová, Natálie – Domů :

Divoký roční běh temnotou úspěšné dramatičky, krachující manželky a matky, femme brutale Lindy Urbanové. Se zvukem tříštícího se domova v uších, s pohledem zanořeným do stále stejných, a přece jiných očí.

Brown, Alexandra, – Pohlednice z Itálie /

Nález deníku z poloviny 20. století přiměje Grace vydat se po stopách jeho pisatelky Connie, která během války přišla o milovaného muže, s nímž byla těhotná. Grace se snaží najít Conniiny příbuzné a přitom sama nachází své štěstí.

Stroukal, Dominik – Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny /

Preston, Douglas – Ztracené kosti /

Zkušená archeoložka Nora Kellyová a historik Clive Benton odhalí při vykopávkách tábora dávných amerických osadníků neobvyklé lidské pozůstatky. Proč se ale o kosti kanibalů začne zajímat FBI?

Bauer, Jan, – Vraždící golem :

O pražské židovské čtvrti kolují pověsti, že prý zdejší rabín Jehuda Löw ben Becalel sestrojil umělého sluhu, golema, který mu slouží. Rabín Löw ho vybavil neuvěřitelnou silou, díky níž může golem i zabít. Shodou okolností se na Starém Městě pražském množí tajemné a brutální vraždy. Měšťané svalují vinu na golema a chtějí napadnout a vypálit Židovské město, pokud se sérii vražd nepodaří zastavit. Když se obětí tajemného vraha stane i staroměstský purkmistr Martin Krumphanzl, je vyšetřováním případu pověřen písař zemského soudu Lukáš Trobl z Květnice. Ten brzy zjistí, že je rabín Löw obviňován neprávem a že za vraždami stojí kdosi velmi mocný. Vše se však komplikuje, navíc se Lukáš ocitá v nemilosti samotného císaře.

Nachtmanová, Petr – Srdce z kamene /

Milostná romance odehrávající se v historických kulisách první poloviny čtrnáctého století.

Jakoubková, Alena – Oko za oko, manžel za manžela /

Román vypráví příběh ženy, která se po téměř třiceti letech manželství musí vyrovnat s rozvodem a vybudovat si zcela nový život. Eleně se pomalu blíží padesátka. Je celkem spokojeně vdaná, děti už má dospělé. Ví, že její manžel během těch pětadvaceti let, co spolu žijí, občas uklouzl do jiné než jejich manželské postele, ale nějak se s tím vyrovnala. Když jí ale manžel najednou oznámí, že se zamiloval a hodlá si svoji milovanou vzít, ergo s ní se potřebuje rozvést, zhroutí se jí svět. Ale jen na chvíli. Pak se totiž rozhodne pomstít.

Cooper, Ellison – Pohřbeni /

Vyšší zvláštní agentka Sayer Altairová studuje mysl psychopatů. Teď se konečně vrací zpátky do terénu, kam ji povolali, když se agent FBI během výletu v horách propadl do jeskyně plné lidských kostí. Kosterní ostatky nalezené v Národním parku Shenandoah ve Virginii tam podle všeho leží již dvacet let. Starý případ se však rázem stane aktuálním, když agenti mezi kostmi objeví i dvě čerstvé mrtvoly. Sayer musí odhalit souvislost mezi starými kostmi a novými těly dřív, než si vrah vybere další oběť. Ten je ale o krok napřed – napadne její tým a sabotuje úsilí všech.

Harris, Robert – Druhý spánek /

Napínavý román zasazený do středověké Anglie, ve kterém musí mladý kněz odhalit šokující pravdu. Christopher Fairfax za svůj krátký život už viděl spoustu mrtvol. Také se účastnil mnoha pohřbů, ačkoli tento je první, který má vykonat on sám. Píše se rok 1468 a v malé anglické vesničce po více než třiceti letech služby umírá tamní farář, zdálo by se, že se jedná o naprosto nevýznamnou událost. Tedy pokud by tento farář nezemřel následkem podezřelého pádu a Fairfax v jeho pracovně neobjevil prazvláštní předměty. To, co během následujících dní na zapadlé faře zjistí, ho zavede na cestu za nečekaným poznáním, které otřese vším, čemu do té doby věřil.

Robinson, Steve – Dopisy od mrtvého /

Detektivní thriller s oblíbeným hrdinou, genealogem Jeffersonem Taytem, nás zavede do Britské Indie a připomene nám koloniální historii Velké Británie 19. století. Když je genealog Jefferson Tayte najat, aby prokázal totožnost černé ovce v rodokmenu svého klienta, je vzápětí zatažen do vyšetřování vraždy. K dispozici přitom nemá víc než sto padesát let starý dopis a stopu vedoucí k legendárnímu rubínu, jenž zmizel před dávnými generacemi. Poté, co se k němu za záhadných okolností dostanou další dopisy, odkryje Tayte staletí starý příběh chamtivosti, vraždy a zakázané lásky.

Hart, Rob, – Prodejce /

Dystopická satira zasazená v orwellovské budoucnosti, jíž dominuje jediná diktátorská korporace. Kyberthriller o nebezpečné i nebezpečně blízké budoucnosti, v níž je základem společnosti konzum a člověk jen o málo víc než spotřebitel a zároveň stroj na práci. Obří výrobní koncern se pro mnohé své zaměstnance stává nechtěným domovem, který není snadné opustit a to i přesto, že rodinné vztahy nejsou zrovna zdravé. Jenže na průmyslového giganta sociálku nezavoláte, a tak si Paxton, Cínie a ostatní zaměstnanci musí poradit po svém.

Blšáková, Mária, – Pedofil /

Lidská nenávist a pomluvy v kombinaci s mentalitou lidského stáda, které se nechá snadno strhnout, dokážou obracet životy naruby. Své o tom ví i hlavní hrdina románu, učitel Filip Jaško. Psychologický román, který jde do hloubky mužské duše.

Zhou, Haohui, – Parte /

Úvodní thriller z čínské detektivní série, která se odehrává v Čoheng-tu, rušném hlavním městě provincie Sečuán.

Abbott, Megan E., – Podej mi ruku /

Psychologický thriller o tajemství, které zničí přátelství dvou kamarádek.

King, Stephen, – Ústav /

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj, kromě okna.

Herber, Renata – Babiččina lékárna :

Lacrosse, Marie, – Vinařství.

Román, odehrávající se v druhé polovině devatenáctého století v Alsasku, zachycuje život měšťanské společnosti na pozadí německo-francouzské války. Úvodní část rozsáhlé ságy o událostech v rodině úspěšného obchodníka s vínem.

Jackson, Lisa, – Paranoia /

V městečku Edgewater žije spousta lidí, kteří věří, že Rachel Gastonová před dvaceti lety nespravedlivě vyvázla z obvinění z vraždy. Rachel zase pořád netuší, jak je možné, že se nesmyslná pubertální hra zvrhla ve hru se smrtí. Neví, kdo jí vyměnil airsoftovou pistoli za skutečnou zbraň. Vybavuje se jí jen vzpomínka na nevlastního bratra Lukea, kterému se na hrudi zvětšuje krvavá skvrna. A pak dávná noční můra vyvstane znovu v plné síle. Na povrch se začnou vynořovat možné spojitosti mezi novou sérií vražd a Lukeovou smrtí. Podléhá Rachel své bujné fantazii, když doma cítí neznámou pánskou vůni a má pocit, že ji někdo sleduje?

Vondruška, Vlasti – Křišťálový klíč.

Třetí pokračování kroniky severočeského sklářského rodu Heřmanů.

Hindráková, Hana, – Smrtící byznys /

Ellen dorazí do Ugandy, země plné bídy, aby na zdejší klinice pomáhala trpícím dětem. Iluze o léčbě ji brzy přejdou. Děti, které dostaly falešné léky na malárii, totiž umírají. Když se Ellen obrátí na tamní Organizaci pro boj s falešnými léky, udělá osudovou chybu. Nemohla tušit, že za výnosným kšeftem stojí někdo s hodně dlouhými prsty. Ona teď musí zachránit jak děti, tak sebe.