Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná – Nové Město – Oddělení pro děti a mládež

 

Gaudin, Jean-Char – Byl jednou jeden život :
Golasovská, Monik – Bylinkář :

Bohatě ilustrovaná kniha o léčivých rostlinách a jejich použití.

Albertalli, Becky – Co když jsme to my /

Román o těžkém hledání lásky v New Yorku v situaci, kdy neznáte ani jméno toho druhého a víte o něm jenom pár indicií. Arhtur a Ben se potkali na poště a během necelé hodinové konverzace mezi nimi tak trochu přeskočila jiskra. Benovi, který na poštu nesl krabici s věcmi bývalého přítele, připadá, že je na nový vztah moc brzy, na Arthura ale nemůže přestat myslet. Sám Arthur je na tom podobně, jak ale najít v New Yorku někoho, když znáte jenom jméno a nevíte, zdali je to jméno kluka, který Vás okouzlil nebo jeho bývalého přítele? Podaří se Arthurovi a Benovi vzájemně se najít? A pokud ano, bude to doopravdy tak velká láska, jakou si Arhtur vysnil?

Bartíková, Petra, – Co se děje ve včelím úlu /
Čeština :
Abeille, Giovanni – Dětská obrázková encyklopedie pro nejmenší :

Obrázková knížka s pevnými listy a odklápěcími okénky seznamuje předškoláky se zvířaty, ročním obdobím, pěstováním rostlin, stavbou domu, dopravními prostředky, jídlem a povoláním.

Kotová, Marcela – Domácí zvířátka :

Rozárka je malé, zvídavé děvčátko. Ráda si s babičkou vypráví nad knihou plnou obrázků a příběhů o životě domácích zvířátek. Dozvídá se, co mají zvířátka ráda, kde bydlí, jaké vydávají zvuky a čím jsou nám užitečná, nebo naopak jak mohou být nebezpečná. V knize také pomáhá zvířátkům s úkoly. Po krátké pohádce, kterou jí babička předčítá, zkouší Rozárka sama číst pomocí obrázků.

Clarke, E. J. – Drak do kapsy /

Mari Jonesové je sice teprve jedenáct, ale zoufale touží stát se vědkyní. Maminka by chtěla, aby byla zvěrolékařkou, jenže jediná zvířátka, která Mari zajímají, jsou ta zkamenělá. A právě při hledání fosilií najde Mari malého dráčka a ví, že jde o největší objev jejího života. Mohl by změnit celou vědu! Rozhodne se tvorečka důkladně prozkoumat, než ho ukáže světu. Naneštěstí pro Mari, její okřídlené tajemství nehodlá zůstat skryto. Možná je to prcek do kapsy, ale má obrovský talent dostat se do maléru. A to jsou s Mari dva. Malá vědkyně rychle zjistí, že když jde o přátelství, věda nemusí mít odpověď na všechno.

Maskame, Estelle – Druhá tvář Kaie /

Young adult román o snaze překonat žal ze ztráty matky a nalézt sebe sama. Sedmnáctiletá Vanessa Murphy po smrti matky ztratila i otce, který se stále utápí v žalu a nedává najevo zájem o své dvě dcery. Před prázdnem, naplňujícím jejich domov, se Vanessa pokouší uniknout pomocí divokých večírků a nezávazných vztahů. V jejím životě nastane obrat, když odmítne Harrisona Boyda a dostane se jí odplaty v podobě intimního videa kolujícího mezi spolužáky. Vanessa nalezne spojence v tajemném Kaiovi, který se nabídne, že se jí pomůže Harrisonovi pomstít. Přimějí ji nové události přehodnotit svůj život?

Craig, Erin A. – Dům soli a smutku /

Dvanáct sester, které stíhá kletba. Annaleigh žije se svými sestrami, otcem a nevlastní matkou na panství Highmoor. Dřív bylo sester dvanáct, čtyři z nich však potkal tragický osud.

Medzvecová, Dagma – Dva netopýři na talíři :

Prázdninový detektivní příběh, ve kterém kamarádi Páťa s Gábou pátrají po ukradených věcech a vydávají se po stopách záhadného obrázku netopýrů.

Hrubín, František – Dvakrát sedm pohádek /

Známé pohádky přebásnil František Hrubín nádherným jazykem a vznikla půvabná knížka pro malé děti. V hravých a dobře zapamatovatelných verších se děti skamarádí s Červenou karkulkou, Budulínkem, Otesánkem, Palečkem i Smolíčkem, ochutnají Perníkovou chaloupku, Dědečkův koblížek i Velikou řepu, proběhnou se s kuřátkem v obilí a se zvířátky v začarovaném lese.

Spirit, Chris – Elliot Woods.

Elliot Woods, třináctiletý chlapec z malého městečka Wisterfield, se dnes už nevrátí domů. Spolu s ostatními spolužáky totiž uváznul ve škole, která se změnila k nepoznání a kterou obsadila záhadná rudovláska se svojí družinou.

Kessler, Liz, – Emily Vichrná a proud času.

Další příběhy třináctileté Emily, napůl dívky a napůl mořské panny. Emily získá kouzelný kamínek, který umí plnit přání. Díky němu nahlédne do budoucnosti… a je to pohroma! Zkusí jiné přání, jenže každá cesta časem ji dovede do budoucnosti, která se vyvíjí nepříznivě buď pro suchozemce z Brightportu, nebo pro mořské lidi v Shiprocku. Oceán je znečištěný spoustou plastů, všude samé odpadky a obyvatelé obou měst spolu nedokážou žít v souladu. Existuje něco, co by Emily mohla udělat, aby budoucnost změnila?

Seed, Andy, – Fakt hustá zvířata :
Podolová, Petra, – Futurum /

Praha, rok 2120. Městem zní strašidelné historky o tom, jak temné postavy s rudýma očima sbírají z ulic a hrobů těla mrtvých a odnášejí je kamsi do podzemí. Damiáš těm povídačkám nikdy nevěřil. Když se ale objeví jeho Dany, která před rokem zmizela neznámo kam, začne měnit názor. Je jiná, mluví o tom, že ji unesli a udělali z ní něco nelidského. Dam udělá všechno proto, aby jí lidskost vrátil. Klidně se postaví i zrůdám pekelným.

Hudáčková Barocho – Hanko, zachraň štěně! /

Hance je třináct a psy si raději vždycky držela od těla. Jenže pokud chce zapůsobit na Patrika, který chodí pomáhat do psího útulku, bude muset svůj strach překonat. A tak sebere veškerou odvahu a přihlásí se také jako dobrovolnice. Od kotců se drží raději dál a zpočátku jí tato taktika celkem prochází. Jednou ale zůstane v útulky úplně sama a bude muset zachránit nejen malé štěně, ale i zraněného zuřivého vlčáka…Příběh pro holky o překonávání sebe samé a o tom, že strach ze zvířat se může proměnit v lásku k nim.

Feltes Taylor, Ki – Chyba není konec světa /
Březinová, Ivona, – I hračky si chtějí hrát /

Když se žlutá kuželka ráno probudí a zjistí, že všechny její kamarádky odjely s dětmi na výlet a na ni zapomněly, je z toho velmi smutná. Všimne si toho Kašpárek a začne si s opuštěnou kuželkou hrát. Za chvíli se přidá panenka Zlatka, autíčko, houpací kůň a společně prožijí v pokojíčku plném hraček zábavný den. Přesto se večer s velkou radostí znovu shledá s ostatními kuželkami, protože přece jen nikdo z jejích nových kamarádů neumí tak dobře stát a padat jako ony.

Mierswa, Annette, – Instagirl /

Kniha líčí příběh mladé dívky, jež se pod vlivem nové kamarádky a Instagramu nechala téměř zničit.

Dvořák, Václav, – Já, Finis /

Zemi už dlouho ohrožuje plíživé neviditelné nebezpečí. Napínavý sci-fi příběh.

Glasgow, Kathleen – Jak se spřátelit s temnotou /

Young adult román o dívce, která se po náhlé matčině smrti jen těžce vyrovnává s novou situací. Román nepojednává pouze o smutku a truchlení. Je to zároveň silný příběh o lásce, přátelství a naději.

Hawking, Lucy – Jirka a modrý měsíc /

Kdo by nechtěl zažít dobrodružství ve vesmíru! Cestovat na cizí planety, poznávat nové přátele, prostě užívat si ohromnou zábavu. Jirka s Aničkou mají štěstí. Byli vybráni do vesmírného programu, který má za úkol připravit mladé lidi na cestu na Mars. Oba novopečení astronauti už se nemůžou dočkat, až poletí do vesmírného tábora. Když ale dorazí na místo určení, čeká je překvapení, na Zemi a v přilehlých vesmírech se dějí divné věci.

Coperland, Sam – Karlík se mění v T-Rexe /

Karlík McGuffin má nový problém. Nejenže se pořád mění ve zvířata, když ho něco trápí, ale navíc je pro něj stále těžší proměnit se zase zpátky v Karlíka! Tátova firma má totiž obrovské problémy a hrozí, že rodiče budou muset prodat dům a nastěhovat se s celou rodinou k bláznivé tetě Brendě a jejím sedmnácti smradlavým kočkám. Karlík panikaří a začíná nad svou podivnou superschopností opět ztrácet kontrolu! Naučí se ji konečně ovládat jednou provždy, nebo zůstane napořád uvězněný v těle holuba?

Harasimová, Marké – Koťátka kočičky Ťapičky /

Kočičce Ťapičce se narodila tři roztomilá koťátka: Pacík, Bublinka a Miki. Ťapička je spolu s věrným kocourkem Balonkem a kočkami Píšou a Týnkou učí všemu, co budou v životě potřebovat. Ale protože jsou to koťata, je o zábavu postaráno, a tak všichni společně zažívají nejedno dobrodružství. Ťapička s Balonkem nad maléry koťátek ale vždy dokážou přimhouřit oči, protože ví, že byli jako malí úplně stejní.

Kouzelná třída o Vánocích /

Další veselé příběhy dětí, které ve škole učí kouzelná paní učitelka – víla Jasmína Bílá. Tentokrát se děti připravují na Vánoce.

Black, Holly, – Krutý princ /

První díl fantasy série ze Země víl. Okouzlující krásu tohoto světa provází i nesmírá krutost jejich obyvatel. Judiiny rodiče byli brutálně zavražděni Madockem ze Země víl a ona se svým dvojčetem Taryn a starší sestrou byly odvlečeny do Elfhame. Důvodem byla její matka, která utekla z vílí země do světa lidí. O deset let později ji její touha být lepší než víly dožene ke spolčení s nepřítelem.

Ledové království :

Příběhy s oblíbenými hrdiny z Ledového království. Olaf se naučil číst a tahle jeho nová dovednost ho zcela pohltila. Přečtěte si dva nové příběhy o tom, jak dopadlo, když zastupoval starého knihovníka v městské knihovně a jak tentokrát skončil všemi tak oblíbený večer rodinných her.

Ledové království II :

Dobrodružství, ve kterém opět nechybí Arendellská královna Elsa, klidná a vyrovnaná Anna, horal Kristof ani jejich přátelé Sven a Olaf.

Kulíšek, Luboš, – Lubošova celkem fajn knížka :
Orlando, Kristen – Mé jméno je nikdo :

Sedmnáctiletá Reagan Elizabeth Hillisová je zvyklá přes noc měnit identitu, lhát všem přátelům, které kdy měla, a odehnat každého, kdo by se jí snad dostal příliš blízko k tělu. Reagan je od dětství cvičená v boji na život a na smrt a umí bravurně zacházet s jakoukoli zbraní, protože se od ní očekává, že půjde ve stopách rodičů a rozšíří řady nejmocnější tajné služby na světě, Černých andělů. Když jí ale nepřátelé unesou rodiče, Reagan velice rychle zjistí, jak moc se ostrá akce liší od výcviku, a jestli se může spolehnout na lidi kolem sebe. Zvlášť na ty, kterým dosud musela lhát.

Prokešová, Miriam – Mia – landecká holčička /

Na prastarém kopci Landeku u Ostravy se na svém koni dodnes prohání zlý černokněžník. Při procházce se svou třídou najde holčička Mia v trávě malou sošku rytíře na koníkovi. Mia netuší, že ji na ni nastražil právě černokněžník. Holčička sošku zvedá a propadá se do dávné minulosti. Tím ožívá nejen kopec Landek s celou svou historií a životem, ale také mamuti, pravěcí lidé i hradisko a hrad. Ožívají také postavy landeckých pověstí a mýtů: zakletá landecká paní, vodník s rusalkami a vílami a nechybí ani baba Jaga a další. Vrátí se Mia ke své mamince?

Drijverová, Marti – Moje první zahrádka /
Boček, Dominika, – Muchlinka :

V pohádkových příbězích o chobotničce Muchlince je uložena moudrost, která pomáhá dětem nové generace láskyplně formovat jejich osobnost. Umožňuje jim utvářet si svůj vlastní autentický pohled na svět a cítit se šťastně a vyrovnaně v dnešní rychle se měnící době. Muchlinka učí děti blízkosti, důvěře, respektu, empatii, ale i trpělivosti, nebojácnosti, zvídavosti a nejvíce lásce k sobě i druhým.

Martišková, Petra – Můj kamarád dinosaurus /

Matěj by si moc přál nějakého domácího mazlíčka, ale rodiče mu to nechtějí dovolit. A navíc si z něj kvůli tomu dělá legraci otravný spolužák Pepík. Jenže pak si Matěj přinese domů zvláštní kámen a ukáže se, že jde o vajíčko, ze kterého se vylíhne zvědavý a upovídaný dinosaurus. A začnou se dít věci. Podaří se Matějovi ochránit malého dinosaura před všemi zvědavci a vědci, kteří ho chtějí zkoumat?

Skala, Martina, – My name is Čičák /

Obrázkové, lehce humorné vyprávění o kocourovi, který se ocitne v Londýně, kde se snaží porozumět psům a kočkám v okolí a dokonce se dostane na nečekanou audienci až ke královně.

Fišarová, Michael – Natálie :

Další kniha ze série o dětech ze 4.B. Tentokrát je hlavní hrdinkou Natálie.

Habersack, Charlo – Neotvírat!!! saje! /

Nemo už toho má dost! Zrovna teď, když se musí učit na písemku z matematiky! Na další příšerku teď vážně nemá čas! Když zase u dveří najde balíček, ani ho neotevře a odnese ho zpátky na poštu. Správně, myslí si on i jeho kamarádi. Ve městě se přesto začnou dít neuvěřitelné věci. Horní Suchopár najednou pohltí černočerná tma. A nejen to. Někdo ten balíček musel otevřít! A to, co bylo uvnitř, teď běhá po městě!

Majaski, Christin – Nezávislá a neoficiální velká kniha Robloxu :
Šardická, Kateřin – Noci běsů /

Napínavý fantasy román o zapadlé vesnici, ve které ožívají slovanské mýty a vyplouvají dávná tajemství.

Bergmark Elfgren, – Norra Latin.

Starobylá budova ale skrývá mnohá tajemství. V době, kdy Norra Latin byla ještě školou pouze pro chlapce, se v aule při inscenaci Snu noci svatojánské odehrála tragédie, jeden z učitelů zemřel a jeden z mladých herců beze stopy zmizel. Dnes se o nich vypráví městská legenda. Co je pravda a co fikce? Co se tu noc před skoro sedmdesáti lety stalo? A co číhá ve stínech gymnázia?

Slováková, Petra, – Pán čarodějů /

Pokračování young adult fantasy románu, jehož hlavní hrdinka Jana má schopnost cestovat časem, a proto ji policie naverbovala do speciální jednotky věnující se nadpřirozeným jevům.

Täubner, Armin – Papírové dekorace na celý rok /
Peppa Pig :

Příběhy, omalovánky, kvízy s rodinou prasátek z televizního seriálu.

Kubalová, Kateřin – Plašmyška :

Pohádkový příběh o malém myšákovi, který se bál úplně všeho, ale nakonec si dodal odvahy a šel do světa na zkušenou.

Hoňková, Iva – Plnou parou do pohádky /

Vyprávění o mašinkách, které se setkávají s vílami, vodníky a dalšími známými pohádkovými bytostmi.

Kotová, Marcela – Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků /

Pomocí krátkých příběhů umožníte dítěti objevovat písemnou podobu řeči a obrázkové čtení mu navíc přinese nové zkušenosti.

Drijverová, Marti – Pověsti o zámcích /

V příbězích na stránkách této knížky se několikrát setkáte s Bílou paní, budete tajit dech při duelech udatných rytířů, uslyšíte cinkat zlaťáky a budete se bát přízraků a dalších nevysvětlitelných úkazů. Autorka na vás nechá dýchnout slavnostní atmosféru hodovních síní, ale dostanete se také do pozámčí, kde život často nebyl jednoduchý.

Pávková, Bohdana, – Povídačky naší Kačky :

Kniha je určena dětem, kterým se nedaří správná výslovnost hlásek. Ke zlepšení výslovnosti poslouží krátké povídky se zvýšenou frekvencí procvičované hlásky, postupně se tak procvičí problematické hlásky – od nejjednodušších po nejsložitější. Tato logopedická pomůcka děti také pobaví, protože příběhy jsou vtipné a navíc doplněné veselými ilustracemi.

Williamson, Natal – Pravidla se mají porušovat /

Young adult romance. Amber s matkou se přistěhovaly k jejímu novému příteli. Jenomže Amber už ví, jak je její matka přelétavá, a proto si nechce vytvořit vztah k žádnému matčinu příteli a jeho rodině. Jenomže v téhle nové rodině se jí začíná líbit.

Kent, Jane – Příběh hraček :

Kniha plná zábavy a informací o postavách z filmových Příběhů hraček.

Colfer, Chris, – Příběh magie /

Čtrnáctiletá Brystal Vždyzelená se narodila na špatném místě. V Jižním království je totiž magie trestná, a navíc tam ženy nesmí číst. Když se dívka k jedné knize lstí dostane, objeví v sobě nadání pro kouzla. Před přísným trestem ji zachrání až madam Počasitá, která ji přijme do Magické akademie. Jaké jsou však její skutečné záměry? Brystal s přáteli ze školy odhalí zlověstné spiknutí… a osud světa i magie bude záviset na tom, zda mu dokážou čelit.

Cox, Alexander – Roblox :
Wiltshire, Alex – Roblox :
Zolidis, Don – Sedm rozchodů Amy a Craiga :

To nejhorší v Craigově životě je zároveň tím nejlepším: Amy. Amy a Craig jsou tím nejméně pravděpodobným párem, jaký si dokázali představit. Samotářský Craig se s kamarády stýká pouze při hraní Dračího doupěte, zatímco krásná a inteligentní Amy je všemi oblíbenou předsedkyní hned několika studentských útvarů. Přesto však tito dva skončí spolu. Dokud se ovšem Amy s Craigem nerozejde. Potom se k sobě vrátí a rozejdou se znovu. A tak stále dokola a dokola, dohromady sedmkrát.

Matulová, Júlia – Spící Beatrice /

Moderní pojetí klasické pohádky o Šípkové Růžence, kde hrdinka vezme nejen svůj osud do vlastních rukou. Vítězný rukopis ze soutěže CooBoo hledá talent.

Wilson, Jacquelin – Tančím charleston /

Píší se dvacátá léta minulého století a ve městě i na venkově se tančí charleston. Mona a její teta bydlí v malém domku na panství Somersetových, teta je dámskou krejčovou paní hraběnky. O Monu se stará odmalička. Mona totiž nikdy nepoznala svou matku ani otce, ale ví, že může se svou maminkou mluvit na jejím hrobě.

Frenzel, Sebastia – Únikové hry.
Frenzel, Sebastia – Únikové hry.
Bude, Sarah – Včelaření pro děti /
Albanese, Lara, – Velký atlas vesmíru /
Marianová Lukešov – Velký příběh Velké pardubické /
Smolík, Jan, – Vesmír :
Harasimová, Marké – Z deníku kočičky Ťapičky /

Ťapička je bílé kotě s šedými proužky, které se právě stěhuje do nového domova. Tam potká především kocourka Balonka, se kterým prožívá všemožná dobrodružství, ale také dvě dospělé kočky. Jak si získat jejich přátelství? Musí si ho přece zasloužit, ale i na to koťata přijdou. A že se jim pomoc Týnky a Píši bude často hodit!