Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná-Mizerov – Oddělení pro dospělé

 

Bunda, Martyna, – Bezcitnost /

Sága o ženách z oblasti severopolského Kašubska líčí nesnadné životní osudy stárnoucí matky a jejích tří dcer v období poválečného lidového Polska.

Voskovec, Jiří, – Čtyři hry /

Soubor čtyř her známé autorské dvojice doplňuje komentář Vladimíra Justa.

Louis, Édouard, – Dějiny násilí :

Syrová autobiografická próza mladého francouzského autora se zamýšlí nejen nad vztahem většinové společnosti k homosexuálům.

Ferrante, Elena, – Dny opuštění /

Ctižádostivou spisovatelku Olgu opouští náhle po patnácti letech manželství její muž Mario. Olgu zastihne tato událost zcela nepřipravenou a vzápětí se také negativně projeví na její psychice, jednání a chování. Prochází vlnou sebelítostných a hněvivých nálad, v nichž se střídají pochybnosti o smyslu života a zoufalé stavy, často dosahující až hranice sebevražedného šílenství. Kdysi úhledný a vlastně jednoduchý svět rodinné buňky se Olze nezadržitelně rozpadá a navíc se jí v paměti stále častěji vybavují temné vzpomínky z neapolského dětství, kdy na schodech činžovního domu, kde bydlela, potkávala ztrápenou ženu, jež po ztrátě partnera popřela veškerou vlastní identitu. Olga si uvědomuje, že takové nebezpečí hrozí i jí samotné a proto se rozhodne s bezútěšnou situací bojovat.

Jaswal, Balli Kau – Erotické příběhy pro indické vdovy /

Román singapurské autorky vypráví příběh sikhské Londýňanky, která originálním způsobem bojuje proti zkostnatělým tradicím.

Poncarová, Jana, – Eugenie :

Příběh české hoteliérky Eugenie Egertové Janečkové a plzeňského hotelu Continental.

Abercrombie, Joe – Hrdinové /

Koná se návrat na mrazivý Sever, kde právě začíná krutá válka se Spojeným královstvím. A válčit se bude dál. Říká se, že černý Dow se vyšplhal do čela království po hoře lebek. Odpověď na to, zda je uchvatitelem nebo protektorem říše závisí na tom, koho se zeptáte. Král spojeného království nehodlá žárlivě snášet další Dowovo stoupání. Curnden Dávivec je zkušený, rovný, leč také unavený válečník, který už touží jen po tom, dělat dobré věci. V téhle fantasy, odkazující na drsný svět bájných Vikingů, budou opravdu řinčet meče.

Mayer, Chloe – Chlapec ze sněhu /

Válečný román odehrávající se v roce 1944 mimo bojiště. V jedné anglické vesnici mají velice aktivní domobranu, bedlivě sledující německého zajatce Hanse, který sem je přidělen na nucené práce. S Hansem se skamarádí malý Daniel, chlapec milující pohádkové příběhy a žijící ve svém vlastním kouzelném světě. Sblíží se s ním však i jeho matka Annabel, jejíž muž bojuje na frontě. Přátelský a snad i milostný vztah mezi Angličankou a Němcem je místním lidem trnem v oku a nabírá překvapivé, hrozivé a nakonec i zničující obrátky.

Chřibková, Ivana, – Kdoule /

Automobilová nehoda, při níž hlavní hrdinka Anna narazí do betonového odpadkového koše v majetku hlavního města Prahy, způsobí dvě věci. Uvědomí si, že žije tak pohodlně, až přestala vnímat detaily kolem sebe. A zjistí, že naprosto o nic v životě neusiluje. Před sebou vidí jenom dvě možnosti, buď to změní, nebo ne. A ona se znovu rozhodne skočit.

Červenák, Juraj, – Les přízraků :

Temnota přelomu 16. a 17. století, ve kterém mýty svádí boj s vědou a kulisy kruté zimy, další plnokrevný historický detektivní román s kapitánem Steinem a jeho pomocníky.

Nesbo, Jo – Levhart /

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit.

Dobrakovová, Ivan – Matky a kamioňáci /

Pět příběhů pěti mladých hrdinek, které podávají souvislou výpověď o neschopnosti začlenit se do společnosti, způsobené zejména nezdravými rodinnými vztahy v dětství a drobnými traumaty dospívání.

Gillerová-Brezník – Miluj mě navždy /

Emma, šťastně vdaná a v očekávání, se na plese nečekaně setká se svou životní láskou Markem. Den na to Marek spáchá sebevraždu a šok z této zpávy vyvolá u hrdinky potrat. Emma se snaží rekapitulovat svůj život a najít odpověď na Markův zoufalý čin, za který se podvědomě cítí být zodpovědná. Příběh o lásce a zrání mladé ženy v současné Bratislavě.

Miéville, China – Nádraží Perdido /

Rozsáhlý, vícevrstevný fantasy román od začínajícího anglického spisovatele dává nahlédnout do zrůdných, zatím imaginárních, společenských “mutací”.

Lavrík, Silvester – Nedělní šachy s Tisem :

Renomovaný slovenský prozaik a dramatik rekapituluje v tomto románu a zároveň se i vyrovnává s jednou bolestnou kapitolou z novodobé historie své země.

Nesbo, Jo, – Nůž /

Harry si nedokáže vybavit události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne.

Gabaldon, Diana, – Paměť kostí /

Díky svému vztahu s Claire Randallovou, která do minulosti přicestovala z dvacátého století, Jamie Fraser ví, jak dopadne americká revoluce. Jenže znát vítěznou stranu ještě není zárukou přežití a Jamie má i další závažný důvod, proč se války obává. To je však pouze začátek bouřlivých událostí. O dvě století později Brianna, dcera Claire a Jamieho, prostřednictvím dopisů poznává fascinující osud svých rodičů a její rodina se ocitá v ohrožení. Historický román s jemným prvkem fantasy je opět plný velkých emocí.

Ward, Jesmyn, – Píseň zbloudilých duší /

Román s prvky magického realismu a vúdú se odehrává ve státě Mississippi, kde žije zčásti soudržná, zčásti dysfunkční afroamerická rodina.

Gazdanov, Gajto – Přízrak Alexandra Wolfa /

Autorův výrazně autobiografický román je dalším příběhem viny a trestu. Je to román, v němž se neopakovatelný gazdanovský psychologismus a filozofující nota volně prolínají s tradicí kdysi módního evropského existencialismu.

Dočekalová, Marké – Rychle a bezbolestně /

Poutavý román, který vám předkládá nevšední příběh plný magie a napětí. Kdo by nechtěl získat něco rychle a bez námahy? Třeba se naučit cizí jazyk, nebo zhubnout lusknutím prstů?

Štifter, Jan, – Sběratel sněhu /

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená.

Douglas, Donna – Sestřičky /

Nemocnice Nightingale je v 30. letech 20. století proslulým ústavem, kde se mladé dívky mohou vyučit váženému povolání zdravotní sestry. Osud sem svede tři mladé ženy, každou velmi odlišnou. Ze tří outsiderů se stanou ty nejvěrnější přítelkyně. Život se však nebude mazlit s žádnou z nich.

Ware, Ruth – Smrt paní Westawayové /

Detektivní román o dívce, která se ve složité životní situaci rozhodne chopit příležitosti k lepšímu životu.

Kutscher, Volker, – Spis Vaterland /

Pokračování volné série detektivních románů, odehrávajících se v období Výmarské republiky, přivádí opět na scénu v hlavní roli berlínského komisaře Gereona Ratha.

Reina, Miquel, – Světla na moři /

Kniha zachycuje dojemný příběh postaršího manželského páru, který se ani po třiceti pěti letech nedokázal vyrovnat se ztrátou jediného syna.

Kalenda, Františe – Šarlatové zmije :

V historické detektivce Šarlatové zmije se uzavírají osudy lékaře Siegfrieda, jeho židovské schovanky Rivky a nevypočitatelného anglického žoldáka Gabriela. Volná trilogie z období vlády největšího českého panovníka seznamuje čtenáře s tehdejší mentalitou na hradě i v podhradí, od dvora králů a papežů, až po putyky a nevěstince.

Ferrante, Elena, – Temná dcera /

Osmačtyřicetiletá vysokoškolská učitelka Leda začíná po odchodu svých dospělých dcer žít nový život. Cítí se konečně svobodně, nesvazována úzkostí a obavami. Jakoby odhodila pouta, která ji vázala k dcerám patologickou snahou být dobrou matkou.

Bowen, Rhys, – Toskánské dítě /

Co se odehrálo na konci války mezi sestřeleným anglickým pilotem a mladou Italkou uprostřed toskánského venkova? A co to může znamenat pro jejich potomky?

Kehlmann, Daniel – Tyll /

Román proslulého německo-rakouského prozaika je neobvyklým portrétem slavného šprýmaře Tylla Ulenspiegela, jehož osudy přenesl autor ze čtrnáctého století do období třicetileté války.

Hannah, Kristin – Velká samota /

Příběh o složitosti rodinných pout a vztahů na pozadí drsné aljašké přírody. Veterán z vietnamské války chce se svojí rodinou na Aljašce začít nový život.

Kalenda, Františe – Vraždy ve znamení hvězdy :

První z řady detektivních příběhů ze středověké Prahy, za vlády Karla IV. Rok 1350. Mladému králi Karlovi se konečně podařilo ukončit letité boje a sjednotit rozpolcenou Říši. České království si vydechlo a také pražská města se probudila z noční můry morové nákazy. Obchází je však nový strašák, vrah, který za sebou nechává těla zohavená znamením židovské hvězdy. A tak zatímco pražští židé opět trpí falešným nařčením, arcibiskup Arnošt z Pardubic povolává zpět do služby svého nejschopnějšího vyšetřovatele, aby vraha dopadl, dokud je ještě čas.

Kaufhold, Julia, – Všechny krásné dny /

Stella je úspěšnou lékařkou specializující se na úrazovou chirurgii, která se nechala kamarádkou přesvědčit k návštěvě třídního srazu, jemuž se dosud úspěšně vyhýbala. Důvodem byl strach ze setkání s mužem, jehož měla ráda a jenž jí tolik ublížil. Její obavy se bohužel naplní a Stella je nucena střetnout se s Maxem, kterého i po dlouhé době stále miluje a jemuž ani ona není lhostejná. Dokáže mu odpustit a dát tak šanci společné budoucnosti? A jaký vliv na její rozhodnutí bude mít skříňka plná vzpomínek na krásné dny?