Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná-Mizerov – Oddělení pro dospělé

Rudiš, Jaroslav, – Český ráj /

Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody.

Penny, Louise, – Dlouhá cesta domů :

Po dramatických událostech v minulých dílech série odpočívá Armand Gamache, bývalý šéf oddělení vražd, na venkově v provincii Quebec. Z přemítání ho vyruší Clara Morrowová, jejíž manžel, malíř, nesplnil slib, že se po roce odloučení vrátí. Jde o běžný rozpadlý vztah, nebo se muž mohl stát obětí zločinu? Gamache se musí ponořit do uměleckých kruhů a podniknout pátrání s překvapivým koncem.

Epstein, Marek, – Dravec /

Drama o konci rodinného štěstí, které se zdálo nedotknutelné. Zklamaná žena, psychopat a jejich malá dcera, tři vypravěči, tři různé pohledy na „obyčejné“ domácí násilí. Autor odhaluje lidské slabosti, ale zároveň citlivě naznačuje cestu, jak se postavit zlu. Román o zradě, pomstě, zázraku a odpuštění.

Deaver, Jeffery, – Hra na nikdy :

Děj románu nás zavádí přímo do centra počítačového průmyslu, do proslulého Silicon Valley. Colter Shaw přijímá zakázku od nešťastného otce pohřešujícího svou devatenáctiletou dceru, která kromě studia pracovala i v počítačové firmě. Colter přichází na stopu šílence, který uvádí do reality videohru Našeptávač a nechává své oběti hrát brutální hru o vlastní život. Ponořen do případu nepozoruje, že i on se ocitá v nebezpečí života a pomalu se na něj valí stíny minulosti.

Stradal, J. Ryan – Kitchens of the great Midwest /

Románová prvotina amerického autora vypráví příběh výchovy dcery a rodinné lásky ke kulinářství.

Loridan-Ivens, Ma – Láska poté! /

Ve volném pokračování bestselleru A ty ses nevrátil… přináší Marceline Loridan-Ivens ojedinělé svědectví, jak obtížné bylo pro ty, kteří prošli peklem koncentračních táborů, najít lásku. Do někoho se zamilovat, otevřít se mu, odevzdat, věřit. Protože to, co zažili v táboře, je navždy poznamenalo. Přišli tam o důvěru v lidi, o city, o empatii. Jejich jedinou touhou bylo přežít. A je možné přežít, když někoho vpustíte do svého života?

Kováčová, Kateřin – Největší tma /

Lenka se potýká s těžkými depresemi, u Matěje se projeví schizofrenie, Mája, jeho matka hledá pomoc skrze modlitbu, Petr zkouší alternativní duchovní cesty, mladičká Irena, dívka s kotětem, která uteče od vlastního dítěte a pak se rozhodne mít další s Petrem, Milan, který se přátelí s Májou – to jsou hlavní protagonisté románu. Jsou to lidé, které může každý z nás potkávat. Autorka, která vedla v pražských Bohnicích Literární dílnu pro lidi se zkušeností s duševním onemocněním, nahlíží do jejich nitra a ukazuje, jak nelehké osudy mají a jak se snaží hledat smysl života, lásku a domov, každý jiným způsobem.

Carter, Chris, – Nenávist /

Detektivní thriller o souboji dvou geniálních osobností se zájmem o psychopatologii. Detektiv Robert Hunter bojuje proti pachatelům zla. Jeho protivník, sériový vrah Lucien Folter, zlo páchá.

Boyne, John – Skrytá zuřivost srdce /

Narodil se jako nemanželské dítě mladistvé dívce zavržené její venkovskou irskou komunitou a byl adoptován zámožným dublinským párem prostřednictvím hrbaté redemptoristické jeptišky. Cyril je vržený do světa, a drží ho jen křehké pouto jeho vřelého vztahu k okouzlujícímu a nebezpečnému Julianu Woodbeadovi. Vydán na pospas milosrdenství osudu a náhodám, prochází životem ve snaze poznat sám sebe a svůj původ a po celá léta bojuje o svou identitu, domov, vlast a o mnoho dalšího.

Galbraith, Robert – Smrtící bílá /

“Viděl jsem, jak zabili dítě.” S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.

Motýl, Ivan, – Struska :

Sbírka básní ve výrazné komiksové úpravě je neúprosným pohledem do hlubin ostravského bytí a nebytí, jejichž symbolem se stávají struskové haldy.

Keleová-Vasilková – Tři sestry /

Tři sestry nespojují jen hřejivé vzpomínky, ale i láska a pocit sounáležitosti. Jen na to ve víru života jaksi pozapomněly. Věra žije ve šťastném manželství, čehož si cení stejně jako vztahu s dcerou, a své rodině věnuje téměř všechen volný čas. Lucie je pohlcená výchovou dvou malých synů, prací v kosmetickém salonu a vlastními problémy. Nejmladší z nich, Emu, nejvíc trápí skutečnost, že se se sestrami vzájemně odcizily, ale nedokáže to změnit. Naštěstí je tu ještě jejich máma a ta se pokusí vše napravit.

Jacobs, Anne – Venkovské sídlo.

Na sídle Dranitz zvoní svatební zvony. Franziska a Walter jsou po dlouhých letech konečně svoji. Všechno mohlo být krásné nebýt rodiny, která se odmítá usmířit. Vytoužená svatební cesta jim poskytne možnost znovu se sblížit a oživit staré vzpomínky. Zvláště pro Waltra je důležité vypovědět Franzisce, co se opravdu odehrálo v oněch hrůzných letech války, proč se navzdory tomu, že se tolik milovali, nemohli vzít