Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná-Mizerov – Oddělení pro dospělé

 

Fewery, Jamie – 24 vzpomínek /

Tom se vrací v předvečer 10. výročí domů, kde mu jeho žena Esme připravila překvapení. Romantická atmosféra, fotky, jídlo a hra „Náš život v jednom dni“. Připravila kartičky s hodinami, kam má doplnit 24 nejdůležitějších okamžiků jejich vztahu. Hra má jediné pravidlo, okamžik se musí vztahovat k té určité hodině, která je na kartičce. Např. 3-4hod. Esme mě vyzvedla na Milton Keynes, protože jsem, já idiot, usnul ve vlaku. Tom ale není ze hry nadšený

Berry, Lucinda – Andílek /

Mladí manželé Hannah a Christopher si adoptují zanedbanou a týranou malou holčičku. Chtějí jí poskytnout láskyplný domov. Dívka se ale upne pouze na otce a snaží se manžele rozeštvat. Hannah namísto mateřských radostí zažívá skutečné peklo.

Damijo, Alena, – Anglické listí, aneb, Coolturní šok /
Damijo, Alena, – Angličan v Česku, aneb, Czech me out /

Příjemná sbírka fejetonů přesně popisuje úskalí střetu dvou kultur a s laskavým humorem ukazuje, co je pro naši zemi typické a co by každý britský turista měl rozhodně vidět, ochutnat a zkusit.

Jendruchová, Mich – Babiččina sladká terapie, aneb, Jeden bláznivý rok /

Román s humorným nadhledem vypráví příběh Květy, která se smířila se svými přebytečnými kily a díky babiččiným receptům má úspěšnou Bakershow. Teď už si jen musí uspořádat svůj milostný život. Volně navazuje na román Tlustá tak akorát.

Cole, Martina, – Bez lítosti /

Rodinné drama, které je zároveň pojato jako thriller z londýnského gangsterského prostředí, v němž ve vysoké hře bez pravidel vládnou jen nelegálně nabyté finanční prostředky, doplněné hrubostí a násilím.

Kulich, Roman, – Bílá paní /

Slovenský thriller inspirovaný skutečnými událostmi sleduje boj mladé dívky o přežití. V kulisách sněhové kalamity z roku 2012 sledujeme boj studentky Mišky o život. Při tom jí pomáhá Patrícia, operační důstojnice Hasičského a záchranného sboru v Žilině a profesionální i dobrovolní záchranáři. Ale kdo stojí proti nim? Je jednooká straka jen nebohý pták, nebo zlé znamení? Vybírá si někdo v horách lidské oběti?

Enriquez, Mariana – Co nám oheň vzal /

Velmi současný mix „špinavého realismu“, fantastična Julia Cortázara a hororu Edgara Allana Poea a Shirley Jacksonové. Povídky argentinské autorky přibližují zemité prostředí buenosaireské metropole i jejích předměstí se vší syrovostí, krutostí i krásou. Jsou zároveň klasické i originální, realistické i fantastické, feministické i antifeministické, politické i apolitické, hrůzostrašné i humorné.

Beuglet, Nicolas – Ďábelský ostrov :

Inspektorka Geringënová čelí tentokrát nejen brutálnímu zločinu, ale i nepříjemným skutečnostem, které se týkají její vlastní rodiny. Po aféře ve Vatikánu se Sarah vrací z vězení a hned se neoficiálně zapojuje do vyšetřování další vraždy. Obětí je však její vlastní otec, Sarah je od počátku jasné, že při hledání vraha bude muset rozkrýt nejedno tajemství své rodiny. Tentokrát si ale pro pravdu půjde mnohem hlouběji, než čekala, a následky tohoto zločinu si ponese do konce života.

Hank, Harry – Ďáblovo zlato /

Po smrti matky se Adam vydává do Ameriky najít svého bratra. Ten se ale stal členem sicilského mafiánského klanu a jinou rodinu už nesmí mít. Také Adam nachází v Americe novou rodinu, irský gang. Znovunalezení bratři tak stanou proti sobě.

Curran, Kitty – Dámská volenka :

Román pro ženy vedle klasických oblíbených rysů milostného příběhu nabízí i interaktivní motiv. Romance je pojata formou gamebooku, kde si čtenář může sám volit svůj směr vyprávění.

McDonnell, Caimh – Den, který nikdy nepřijde /

Detektivní román irského autora, v němž se neortodoxní trojice detektivů pouští do dalšího vyšetřování v současném Dublinu.

Griffiths, Elly, – Deníky cizince /

Vraždy nejsou pro Clare Cassidyovou ničím novým. Jako středoškolská učitelka angličtiny se specializací na gotického spisovatele R. M. Hollanda o knihách, ve kterých se o zločinech píše, přednáší na svých hodinách každý rok. Když je ale jedna z jejích kolegyň a zároveň nejlepší přítelkyně nalezena mrtvá a u jejího těla policie objeví krátký citát z nejznámější povídky R. M. Hollanda, Clare s hrůzou zjistí, že se její život začíná prolínat s příběhem jejího nejoblíbenějšího literárního díla. Aby toho nebylo málo, pojme policie podezření, že vrahem je někdo, koho Clare zná.

Rees, Joanna – Dívka na útěku /

Románový příběh z 20. let dvacátého století vypráví o dívce, jež se po odchodu z domova stává součástí londýnského nočního života.

Zelená, Sabina, – Dívka s labutí /

Romance české autorky o propukající lásce mezi nevlastními sourozenci. Alice měla v lásce vždycky smůlu. Ale pak se po dlouhých dvanácti letech nečekaně objeví doma její ztracený nevlastní bratr Jonáš. Už jako malá k němu měla velmi blízko a teď jí spolu s ním do života vstoupí i zcela nová radost a energie. Život je ale velký šprýmař, a tak než se oba nadějí, jejich intenzivní blízkost se začne měnit v něco zapovězeného, silnějšího než oni sami.

Oke, Janette, – Dlouhá cesta lásky /

Mladá Missie je šťastně vdaná za Willieho a celá rodina žije přípravami jejich stěhování na Západ, kde se chtějí stát farmáři. Strastiplná cesta je komplikována Missiiným těhotenstvím. Život v novém domově je sice těžký a plný tvrdé dřiny, ale pomalu začínají uskutečňovat svůj sen. Jejich štěstí je završeno narozením syna Nathana. Autorka tímto cyklem chtěla vzdát hold ženám, které v době osidlování Západu statečně následovaly své muže. V jejich odhodlání jim pomáhala nejen láska a oddanost, ale i víra.

Kinsella, Sophie, – Dokážeš udržet tajemství? /

Úsměvný román pro ženy vypráví o mladé, smůlou pronásledované Angličance, která díky jedné neúspěšné služební cestě najde štěstí v náruči charismatického majitele velké americké firmy.

Sargeant, Rachel – Dokonalí sousedé /

Děj thrillerového románu se odehrává v Německu, ve vesnici, kterou obývají zaměstnanci mezinárodní školy. Tam za svým manželem přijede čerstvě vdaná Helen, která se těší na život s ním, ale brzy si uvědomí, že s jejími sousedy není něco v pořádku.

Robinson, Steve – Dopisy od mrtvého /

Detektivní thriller s oblíbeným hrdinou, genealogem Jeffersonem Taytem, nás zavede do Britské Indie a připomene nám koloniální historii Velké Británie 19. století. Když je genealog Jefferson Tayte najat, aby prokázal totožnost černé ovce v rodokmenu svého klienta, je vzápětí zatažen do vyšetřování vraždy. K dispozici přitom nemá víc než sto padesát let starý dopis a stopu vedoucí k legendárnímu rubínu, jenž zmizel před dávnými generacemi. Poté, co se k němu za záhadných okolností dostanou další dopisy, odkryje Tayte staletí starý příběh chamtivosti, vraždy a zakázané lásky.

Límanová, Tereza – Drzá líná neschopná /

Autobiograficky laděná próza provází životem dívky, mladé ženy a matky v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století a na počátku století jedenadvacátého.

Coates, Darcy – Duchové rodiny Folcroftů /

Hororový román vypráví o dvou sourozencích, kteří po nehodě matky odejdou bydlet k prarodičům, které nikdy neviděli. V jejich starém domě se dějí podivné věci a podivně se chovají i prarodiče. A co skrývá tajemná zamčená místnost?

Leierová, Martina – Dům s vypůjčeným výhledem /

Kniha, v níž jde o život i hledání jeho smyslu.Život v rodném městě mohl být pro novinářku Zou příjemný a jednoduchý, kdyby se konečně dokázala usadit. Jenže Zou to zase táhne pryč. Přijímá proto nabídku sběratele umění Kaisera, aby našla tajemného padělatele obrazů. Pátrání ji zavede nejprve do New Yorku a poté do Japonska.

Erbová, Karla – Dům tanců a lží /

Autobiograficky laděný příběh odehrávající se za normalizace, hlavní hrdinka pracuje jako provozní kulturního domu. Mistrně přiblížená dobová atmosféra.

Taylor, Kathryn – Dunmor Castle.

Pokračování romantického příběhu mladé bytové architektky a návrhářky Lexie, která připravuje k rekonstrukci hradní sídlo Dunmor Castle.

Hill, Roxann – Duše mrtvých nemluví /

Někdo brutálním způsobem zabije oblíbeného faráře. Nezanechá stopy. A to je třetí případ pro dvojici vyšetřovatelů Annu Steinbachovou a Pavla Wagnera. V kulisách zimních měst, blížících se Vánoc a šedého prosincového počasí se odvíjí příběh spletité sítě zločinu. Stejně brutálním způsobem, za použití drátěné smyčky, jsou napadáni další lidé. Ti mají nečekanou spojitost se starší dvojicí, nejlepšími přáteli našich vyšetřovatelů. Nikdo by nečekal, že stopy vedou právě k nim a k tajemství, které po řadu desetiletí skrývali před světem.

Hodge, Sibel – Faleš /

Thriller britsko-turecké autorky, jehož námětem je vyšetřování krutého konce jednoho, alespoň zdánlivě, idylického manželství.

Hrčka, Vítězslav, – Helmut :

Soubor drobných humorných epizod představuje Helmuta, podivuhodného “opravdového člověka”, který se ocitl ve víru ostravských rozbouřených vod devadesátých let.

Link, Charlotte, – Hra stínů :

Charlotte Link spřádá síť fatálních, romantických a tísnivých vztahů mezi Berlínem za druhé světové války, anglickým noblesním internátem, podsvětím a přepychovými čtvrtěmi New Yorku a Londýna i malebnými vídeňskými uličkami. Citlivě a s vybroušeným instinktem odhaluje emoce v pozadí jednání postav. Podařil se jí napínavý, dobový román, který vypráví nejen o zločinu, ale i jeho potlačovaných příčinách.

Krajčo Babinská, – Hvězdy na cestě /

Úspěšný stárnoucí herec Igor se po smrti své matky vydává na cestu na Krétu, kde se pokusí zrekapitulovat svůj život.

Godfrey, Daniel – Impérium času /

Odehrává se patnáct let po událostech vylíčených v prvním díle. Nick Houghton, nyní známý jako Decimus Horatius Pullus, se mezitím naučil žít mezi lidmi z Nových Pompejí – ale nestává se pomalu jedním z nich, pokud přijme i jejich morální hodnoty? A platí stále, že je mužem, kterého nelze zabít?

Belsham, Alison – Inkoust /

V temných uličkách Brightonu kdosi napadl mladou ženu. Zranění se zprvu nezdají vážná, ale oběť za 24 hodin umírá v agónii a na jejím těle se najde smrtící tetování. Po zmizení druhé ženy už inspektor Francis Sullivan ví, že čelí sériovému vrahovi. Jedno ale nečekal: hlavním podezřelým je Alex Mullins, syn tatérky a jeho bývalé milenky Marni. Dokážou se přenést přes minulost a spojit síly, než se rozsudek smrti objeví na kůži další oběti?

Rockaway, Kristin – Jak hacknout zlomené srdce /

Příběh mladé programátorky, která si svůj milostný život ve svých šestadvaceti letech představovala opravdu jinak. Virtuální realita a sobectví mužů okolo ní ji však donutilo zjednat pomstu jednou pro vždy. Mel je velmi nadějnou programátorkou, ale beznadějnou romantickou duší, která ne a ne narazit na toho pravého. Po několika nevydařených rande naslepo vymyslí mobilní aplikaci, kam mohou ženy psát “recenze” na muže, kteří se nechovají dobře. Aplikace se během chvilky stává hitem internetu. Přesto se Mel ocitá v nelehké situaci, kdy jí hrozí ztráta přátel i dobře rozjeté kariéry.

Kinsella, Sophie, – Jak mě překvapíš? /

Po deseti společně prožitých letech mají Sylvie s Danem útulný domov, práci, která je baví, krásná dvojčata a tak bezproblémovou komunikaci, že dokážou za sebe dokončovat věty. Mají šťastné manželství a domnívají se, že toho druhého znají dokonale. Když před nimi lékař nadhodí možnost, že by mohli spolu prožít dalších šedesát osm let…, propadnou panice. Rozhodnou se osvěžit své manželství tím, že se budou vzájemně překvapovat.

Schaler, Karen – Jak si zamilovat Vánoce /

Román plný vánoční atmosféry. Emmie miluje Vánoce, což se ovšem nedá říct o jejím příteli Grantovi, kterého naplno zaměstnává jeho práce v právnické kanceláři. Emmie má plán, jak v něm zažehnout vánoční kouzlo. Vzplanout ale může mnohem víc.

Rothschild, Hanna – Jazzová baronka :

Životopisný román přibližuje osud Pannonicy Rothschildové, známé mecenášky jazzových muzikantů. Knihu napsala praneteř Pannonicy a celkově je zajímavým nahlédnutím do života dynastie Rothschildů.

Lorentz, Iny – Kastrátka /

Mladičká Giulia, dcera kapelníka Fassiho ze Salerna, má jediné vroucí přání – chtěla by účinkovat ve sboru svého otce. Avšak v renesanční Itálii ženy nemají dovoleno zpívat v kostele. Čirá náhoda poskytne Giulii příležitost uskutečnit si svůj velký sen. Cena, kterou za to musí zaplatit, je však vysoká.

Kallentoft, Mons, – Katův polibek /

Kriminální inspektorka Malin Forstová po návratu z Thajska doufá, že brzy přijde velký případ, který ji vytrhne z osamělosti. To se jí splní, když je uneseno letadlo mužem, který chce pomstít smrt své dcery, již spolužáci dohnali k sebevraždě sexuálním násilím a internetovou šikanou. Tím to však neskončí. V lisu na auta je nalezeno tělo dívky. Podaří se Malin odhalit vraha a zabránit dalším zločinům?

Jacobs, Anne – Kavárna U Anděla.

Další pokračování jedné kavárenské dynastie v polovině dvacátého století. Kavárna u Anděla sice přežila druhou světovou válku a Kochovi se postavili na nohy, nyní se ale musí vypořádat s novou konkurencí i osobními milostnými trablemi.

Owens, Delia, – Kde zpívají raci /

Mysteriózní román zasazený do divoké jihoamerické přírody, ve kterém se záhada vraždy mladého muže snoubí s příběhem opuštění i zoufalého hledání lásky.

Vrbová, Alena, – Když kohout dozpíval /

Historický román zachycuje osudy rodu Harantů z Polžic a Bezdružic v pobělohorském období. Děj románu začíná bezprostředně po popravě sedmadvaceti českých pánů roku 1621. Autorka sleduje především osudy Jana Jiříka, bratra popraveného Kryštofa Haranta, a Kryštofovy vdovy Anny Salomeny, pozdější ženy Heřmana Černína. V tomto prvním díle historické ságy, zasazeném do období třicetileté války na českém a německém území, začínají i osudy kamenického rodu Mukanů ze Žinkov.

Formánek, Josef, – Kniha o tichu /

Velmi niterně laděná autobiografická kniha svérázného českého autora.

Arikawa, Hiro, – Kočka na cestách /

Cestovní deník hloubavého kocoura. Literární „road movie“ japonské autorky young adult literatury o kocourovi, jeho mladém pánovi a jejich cestě za hledáním nového domova, vyprávěný z kočičího pohledu.

Ellory, Anna – Krysy z Ravensbrücku :

Román anglické autorky, jehož hrdinka odhaluje děsivou válečnou minulost svých rodičů a zároveň z toho čerpá sílu vyřešit svou vlastní situaci.

Tuti, Ilaria, – Květy nad peklem /

Psychologický kriminální thriller z prostředí italských Dolomit, kde poklidný život vesničanů naruší série brutálních vražd. Vrahovi na stopě je svérázná komisařka Teresa se svým týmem.

Chalupová, Lenka – Kyselé třešně /

Milostný román z české vesnice na sklonku 2. světové války. Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů.

Gris, Daniel – Lars útočí /

Soukromý detektiv Lars, potetovaný fanoušek Metallicy, bourbonu, aut a žen, měl v životě pouze dva vážné vztahy. Přes rozchod s Viktorií se nikdy nepřenesl, a právě ona se mu po dvaceti letech ozve, aby ho požádala o pomoc. Její devatenáctiletý syn Artur znenadání zmizel a s ním i velká částka peněz z otcova trezoru. Larsovým úkolem nyní je nejen syna a peníze vypátrat, ale také vyrovnat se s vlastní minulostí.

Kratochvil, Jiří, – Liška v dámu /

Jiří Kratochvil nebyl první, komu liška (symbol volnosti, dravosti, chytrosti a zrzavé krásy) uhranula. Na román Davida Garnetta Lady into Fox (1922, česky Dáma v lišku, 1969) navázal Vercors románem Sylva (1961, česky 1965), v němž zase proměnil lišku v dámu. Autor však spojil oba příběhy v jeden a zasadil do padesátých let, kdy režim země, kde zítra znamená již včera v čele s Hospodářem nemilosrdně drtil lidské životy a dusil svobodu.

Yanagihara, Hanya – Malý život /

Malý život je příběh o sexuální orientaci, zneužívání a sebepoškozování, o lásce a obětavosti, krutosti a neschopnosti bojovat s osudem. V pozoruhodně vybroušeném románu Hanya Yanagihara mistrovsky vylíčila, jak se láme srdce, a podrobila nelítostnému zkoumání tyranii zkušenosti a paměti.

Joukhadar, Jennif – Mapa soli a hvězd /

Poetický román z prostředí válečné Sýrie, kam se po letech z New Yorku vrací ovdovělá žena se svými dcerami.

Nordbo, Mads Pede – Maska smrti /

Další z řady severských detektivních románů, ve kterém tentokrát Matthew Cave řeší tajemství dávného mýtu, který ohrožuje místní kraj.

Damijo, Alena, – Mé anglické sezony, aneb, Fucktografická ročenka /

Volné pokračování fejetonového hitu Anglického listí, ale tentokrát už z doby současné, učitelské, které sleduje běh školního roku. Každé období, každá sezona, se pak zaměřuje na nějaký aspekt anglického života; podzim je věnovaný školství, předvánoční období zběsilým nákupům a Santovi, jaro jídlu atd. Nejkratší je závěrečný oddíl léto, protože to je tady taky nejkratší.

Hořava, Matěj, – Mezipřistání /

Další soubor próz autora, který se proslavil příběhy z rumunského Banátu. Tentokrát jej však osud zavedl do Gruzie, kde se také odehrává značná část uveřejněných povídek. Autobiografická kniha Mezipřistání je zasazena do reality tbiliského panelového sídliště. Nová cizina, nová bloudění, nová setkání; nová, nesrozumitelná řeč. A čím dál větší únava z šedi a chaosu velkoměsta, kterou se vypravěč snaží přehlušit občasnými útěky k Černému moři, na Kavkaz, na Moravu, do Čech, do dětství.

Regan, Lisa – Mizející dívky /

Detektivní thriller, v němž vyšetřovatelka Josie Quinnová pátrá po sadistickém pachateli, který v poklidném městě unáší mladé dívky.

Burns, Anna, – Mlíkař /

Román irské spisovatelky píšící anglicky o severoirském konfliktu, který trápí Irsko dodnes. Spor se odehrával od konce 60. let a byl ukončen Belfastskou či Velkopáteční dohodou v roce 1998.

Tonge, Samantha – Moje vánoční řecká svatba /

Termín svatby Pippi Pattinsonové, stanovený na vánoční svátky, se valem blíží. Shodou okolností ji její bývalý přítel Henrik pozve na zásnubní hostinu do Londýna, kde Pippa své předsevzetí začne zpochybňovat a přemítá, jestli svatební zvony, které jí zní v mysli, nebijí spíš na poplach. Náhle zatouží po rušném životě velkoměsta, pohodlí i pravidelné pedikúře. Opravdu se toho všeho dokáže vzdát a stát se manželkou rybáře?

Rode, Tibor, – Morfeův gen /

Napínavý thriller zachycuje příběh muže, jemuž jedna tabletka proti nespavosti navždy změnila život.

Coben, Harlan, – Mrtvá z Nevady /

Jako student se Matt Hunter zapletl do banální rvačky a nešťastnou náhodou zabil svého protivníka. Za své provinění strávil čtyři roky ve vězení a ani po návratu se nezbavil výčitek svědomí a pocitu viny vůči své rodině i rodině zabitého chlapce. Když se ale oženil s milovanou ženou a očekával první dítě, domníval se, že může být opět šťastný. Anonymní snímek dokazující ženinu nevěru ho uvrhne zpátky do těžké deprese, později se ale rozhodne vypátrat manželčino tajemství a vydává se po jejích stopách. Brzy narazí na kriminální zápletku, která ho málem stojí život.

McDonnell, Caimh – Muž bez tváře /

Hlavní hrdina Paul se pro splnění podmínek poslední vůle každý týden vydává za někoho jiného, kdy v rámci charitativní činnosti navštěvuje nemocnici a mění se v příbuzné a známé opuštěných lidí. Umožňuje mu to jeho tuctová tvář, která je snadno zaměnitelná. Problém se vyskytne ve chvíli, kdy se ho jeden z pacientů pokusí zabít. Paul přežije, ale aniž by věděl proč, pokouší se ho najednou skoro všichni zabít. Pokud bude chtít Paul přežít, musí zjistit, co za tím stojí. Podaří se mu to?

Wright, Lawrence, – Na konci října /

Prorocký thriller od nositele Pulitzerovy ceny varuje před arogancí moci a křehkostí našeho světa. Smrtelný virus se rychle šíří po celé planetě a biologická válka je na spadnutí. Boj s pandemií se mění na boj o záchranu celé civilizace.

Hill, Joe – Na plný plyn /

Soubor třinácti napínavých povídek amerického autora. Součástí výboru je i hororový příběh Ve vysoké trávě, na němž se autorsky podílel autor knihy spolu se Stephenem Kingem. Tato povídka se posléze stala základem pro celovečerní film.

Miranda, Megan – Naprosto cizí /

Když Leah Stevensová přijde o prestižní post reportérky bostonských novin i o svou dobrou pověst, nastanou jí těžké časy. Nevinné setkání s bývalou spolubydlící Emmy Greyovou však skončí dost překvapivě: obě mladé ženy se rozhodnou přestěhovat do malého městečka s nadějí, že se jim podaří nechat minulost za sebou. Brzy po nastěhování však dojde k tragické události.

Ould, Chris – Neklidné pobřeží /

Detektivní román odehrávající se převážně na nehostinných divokých faerských ostrovech, kde se kriminalista Reyna pokouší rozluštit nejen násilný případ přepadení, ale i svou vlastní minulost.

Coben, Harlan, – Nenech to být /

Detektivní thriller amerického bestsellerového autora, ve kterém se sympatický detektiv Nap ponoří do řešení patnáct let starého nevyřešeného případu.

Rooney, Sally, – Normální lidi /

Román oceňované irské autorky, který se dočkal úspěšné seriálové verze, vypráví o vztahu dvou mladých lidí, který komplikují nejen odlišné společenské poměry.

Godfrey, Daniel – Nové Pompeje /

V blízké budoucnosti lidstva je jedním z nejzásadnějších problémů nedostatek obnovitelných zdrojů energie. Nyní se zdá, že existuje možnost transportace hmoty z dávné minulosti. Společnost NovusParticles připravila tajuplný a velmi kontroverzní konspirační plán, ve kterém je Nick Houghton coby historický poradce doby dávných Pompejí jen figurkou neznající pozadí celé věci. Inteligentní Nick však brzy objeví nesoulad související s tím, že “zajatci” z minulosti byli ambiciózními vědci současnosti velmi podceněni. Netradiční sci-fi thriller putující napříč časem s historickou i detektivní linií, ve kterém jednou ze stěžejních zápletek jsou Pompeje roku 76 těsně před katastrofickým výbuchem sopky Vesuv.

Page, Lizzie, – Nový domov /

Emotivní válečný román. Sedmiletá Pearl je vytržena ze své rodiny a aby unikla hrůzám války, je poslána na anglický venkov. Tam je přidělena na starost Vivienne, která ale žádné dítě nechce. Pearl a Vivienne se musí naučit, jak spolu žít.

Kaufman, Amie – Obsidio :

Závěrečná část monumentální vesmírné ságy, vyprávěné kombinací dokumentů, záznamů, e-mailů, vojenských rozkazů, pohovorů či přepisů ze sledovacích kamer.

Empson, Clare – On /

Psychologický thriller, v němž žena po ztrátě paměti vzpomíná na dva milostné vztahy ve svém životě a pokouší se rozmotat spletitou síť událostí.

Deveraux, Jude – Oprávněná vražda /

Obyvatelé malého městečka Lachlan na Floridě zažili otřes, když byly minulý rok pod kořeny spadlého stromu nalezeny ostatky dvou těl. Ačkoliv Sara Medlarová, její neteř Kate a Jack Wyatt postrádají jakékoliv vyšetřovatelské zkušenosti, ocitnou se uprostřed této záhady a snaží se odhalit desítky let staré tajemství. Poté co se jim podaří jen o vlásek uniknout vrahovi, přísahají, že už se do něčeho tak nebezpečného nenechají nikdy znovu zatáhnout, dokud není zavražděna Janet Beesonová.

McDonald, Christi – Osudný pád /

Napínavý thriller o skrytých vztazích, ničivých lžích a síle mateřské lásky.

Beakey, Chris – Osudová volba /

Pět měsíců po záhadné smrti své manželky Stephena probudí Portera půlnoční telefonát. Jeho 17letá dcera Sara uvízla ve vánici v blízkých horách. Je vystrašená, nedokáže přestat plakat a prosí otce, aby jí přišel pomoct. Bohužel, Stephen šel spát jen hodinu předtím a značně opilý. Jeho rozmazané vidění a chabá rovnováha mu říkají, že je nebezpečné a nezodpovědné usednout za volant. Ale přesto vyrazí. Stephenovo auto se srazí s Kieranovým a tato nehoda způsobí, že znovu začne pátrat po příčině smrti své ženy a i za cenu trestního stíhání bude muset své děti chránit před násilím, které jim hrozí.

Link, Charlotte, – Ozvěna viny :

V hluboké noci se potopí loď před skotským pobřežím. Německý pár Nathan a Livia Moorovi, kteří chtěli obeplout svět, zahránili jen holé životy. Angličanka Virginia a její manžel vybaví ztroskotance tím nejdůležitějším, ale pak následuje nezvaný host Virginii do sídla její rodiny v Norfolku – pochybný Nathan.

Lee, Min Jin, – Pačinko /

Pačinko je hazardní hra, kterou všichni hrají, ale společnost jí opovrhuje. Pačinko jsou peníze a jakuza. Sundža je negramotná dívka z malé jihokorejské vesnice, která za celý život pozná hodně dřiny a jen málo vlídnosti a pochopení. Těsně před válkou ji osud zavane do Japonska, kde se kromě bídy musí potýkat i s pohrdáním a diskriminací. Rodina je pro ni vším, požehnáním i prokletím.

Vondráčková, Eva, – Pelyněk a vanilka /

Autobiografické vzpomínky ženy, jejíž život neodstartoval právě šťastně. Ve svých vzpomínkách autorka vypráví o dětství stráveném v bídě, zoufalství a nedostatku lásky, putování po dětských domovech, ale také o hledání naděje. O tom, jak chuť a síla bojovat za lepší život nakonec opravdu vedly k malým i větším životním vítězstvím. V průběhu psaní se připojila její dcera Daniela, která přidává vlastní vzpomínky a jednotlivé události komentuje zase ze svého pohledu. Společně zachytily zdánlivě malý, a přitom univerzální a emocemi nabitý příběh jedné rodiny. Výpovědi matky a dcery jsou graficky oddělené, kniha je členěná do krátkých kapitol a doplněná o autentické fotografie.

King, Stephen, – Pod kupolí /

Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony si uvědomí příležitost konečně vyniknout a prokázat svému městečku dobro, samozřejmě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Mohlin, Peter, – Poslední na seznamu /

Detektivní román sleduje příběh bývalého agenta FBI, který se po vynuceném odchodu z aktivní služby podílí na vyšetřování nevyjasněných a nevyřešených případů.

Cameron, Claire, – Poslední neandertálská žena /

Před čtyřiceti tisíci lety zemi brázdí poslední rodina Neandertálců. Zdrcující zimu jich přežilo málo, ale Dívka, nejstarší dcera, právě dospívá a její rodina je rozhodnutá cestovat na shromaždiště a najít jí vhodného partnera. Netrvá však dlouho a nesmlouvavá země si vybírá svou daň a zanechává Dívku samotnou, aby se starala o nalezence Skrčka, a zároveň se vydala na pouť za zjištěním, co ještě zbylo z jejího druhu. Nebezpečná zima se rychle blíží a Dívka si uvědomuje, že má šanci svůj lid zachránit, i když to znamená obětovat kus sebe sama. V současnosti pracuje archeoložka Rosamunde Galeová až do pozdní fáze těhotenství ve snaze odkrýt nově nalezené ostatky neandertálské ženy předtím, než porodí. Oba příběhy spojené sdílenou zkušeností porodu a raného mateřství zkoumají často tabuizova

Reeds, Brandi – Prohřešek /

Psychothriller americké autorky, jehož hrdinka se pomalu propadá do psychické poruchy i do spleti děsivých rodinných tajemství.

Březinová, Taťana – Příběhy domu /

Do nenápadného domu se nastěhuje student ekonomie Olda. Chce se tak odloučit od své rodiny, namočené do korupční aféry, od otce, který uměl vydělat peníze. Do jeho života vstoupí Renata, sousedka v domě a novinářka, a to nejen tím, že se náhodou dostane ke kauze Oldova otce a že se díky ní snaží udržet si místo v redakci. O tom, jak to dopadne, se dočtete na stránkách této knihy.

Hamerová, Zdeňka, – Příliš tenkej led /

Osmadvacetiletá kadeřnice Lucie nechápe příčinu sebevraždy své krásné sestry, která se utopila v zimní řece a zanechala po sobě nechápajícího manžela, tři malé děti a zarmoucenou rodinu. Po přečtení sestřina deníku a různých tajemných příhodách je Lucie přesvědčena, že sebevražda byla vlastně vraždou. Začíná pátrat na vlastní pěst a rozuzlení je šokující. Psychologicko-detektivní román je napsán v ich-formě a jeho poněkud rozvláčný děj se točí v kruhu rodinném.

Vrbová, Alena, – Rašení /

Třetí díl rozsáhlé historické rodové ságy se odehrává v 19. století a volně navazuje na romány Když kohout dozpíval a Pod kardinálskou pečetí.

García Sáenz, Eva – Rituály vody /

Inspektor Ayala se vrací na scénu za velmi dramatických okolností: kvůli zranění hlavy, které utrpěl během vyšetřování předchozího případu, trpí ztrátou řeči, rodinný život se mu hroutí a do toho jej dostihne vlastní minulost. Vysoko v horách je nalezena mrtvola jeho první milé a vychází najevo, že způsob, jakým byla zavražděna, odpovídá dávnému keltskému rituálu. Stopy vedou k okruhu lidí, kteří se kdysi zúčastnili letního archeologického tábora, a inspektor Ayala byl jedním z nich. Na povrch vyplouvají další dávno zapomenuté temné události a vrah stahuje smyčku.

Maas, Sarah J., – Rod země a krve :

Úvodní díl epické fantasy ságy oblíbené autorky. Hlavní hrdinka Bryce s pomocí mocného padlého anděla mstí smrt jejích přátel a bojuje proti zlu.

Fíla, Ivan, – Rytec kamejí /

Baladický román českého filmového režiséra a scénáristy, odehrávající se uprostřed středověkého města v srdci Evropy, je podivuhodným příběhem o křehkosti i nezničitelnosti lásky.

Gallagher, Charli – Sleduje tě /

První kniha z detektivní série s mladou ambiciózní vyšetřovatelkou Maddie Ivesovou a věčně nabručeným inspektorem Harrym Blakerem.

Child, Lee – Spravedlnost /

Krimithriller oblíbeného anglického autora v hlavní roli s Jackem Reacherem. Ten se tentokrát octne v cizím městě uprostřed války dvou zločineckých gangů.

Walker, Wendy, – Stín včerejší noci /

Psychologický thriller úspěšné spisovatelky rozvíjí příběh hrdinky Laury a jejího tajemství z minulosti. Laura se po dlouhých letech vrací do rodného města Branston. Ačkoli by ráda začala nový život, stín minulosti ji nepřestává pronásledovat. Co znamenají tajemné vzkazy, které postupně nalézá? Kdo je ve skutečnosti šarmantní Jonathan Fields a proč se tolik zajímá o tragédii, která se odehrála před jedenácti lety v místních lesích? Dozví se Laura, co je realita a co je pouze výplodem její bujné představivosti?

Smith, Wilbur A., – Tajemný oheň /

Sourozence Thea a Connie Courtneyovy rozdělí v raném dětství smrt rodičů. Theo, který chce utéct před svým svědomím, se přidá k Britům v boji proti francouzské a indické armádě a Connie odjíždí do Francie vypořádat se s vlastními démony. Oba ale záhy poznávají, že dali všanc vlastní životy.

García Sáenz, Eva – Ticho ve sněžném městě /

Mystický krimithriller, odehrávající se na pozadí baskických národních svátků.

King, Stephen, – To /

Sugestivní horor populárního amerického autora dramaticky líčí nerovné utkání skupinky lidí z amerického maloměsta se zhmotnělým Zlem.

Abgarjan, Narine, – Tři jablka spadlá z nebe /

Oceněný román arménské, rusky píšící autorky s prvky magického realismu vypráví příběh silné, životem zkoušené ženy na pozadí dějinných událostí 20. století.

Mansell, Jill – Ty a já, navždy /

Ráno v den svých dvacátých pátých narozenin otevře Lily Harper úplně poslední dopis, který jí napsala její milovaná matka, která zemřela, když jí bylo osm. Dozví se o první a jediné skutečné lásce své matky. V tentýž den potká Lily Eddieho Tesslera, herce, jehož sláva pomalu uvadá, a který by mohli dočista změnit její život. Ale její kamarád z dětství, Dan, má své vlastní důvody, proč nechce, aby Lily Eddiemu věnovala příliš mnoho pozornosti. Jeho tajemná minulost se pomalu začíná vynořovat a Lily si není jistá, čemu nebo komu věřit.

Nesměrák, Martin, – V obležení /

Historický román z 1. poloviny 13. století se odehrává v okolí důležité obchodní cesty poblíž hradu Landštejn.

Harasimová, Marké – Vánoční návraty /

Trojice milostných povídek, zasazených do vánočního času, jejichž hrdinové si přejí, aby se po jejich boku opět objevila milovaná bytost, kterou ztratili vlastní vinou.

Walker, Wendy, – Všechno není zapomenuto /

Reese Witherspoon Fairview je malé městečko v Connecticutu, klidné a spořádané, jak má být. A pak v něm jedné noci dojde k brutálnímu znásilnění patnáctileté dívky. Oběť napadení, Jenny Kramerová, si však na nic nepamatuje: stačilo jí se souhlasem rodičů krátce poté podat jistou kontroverzní látku a hrůzná vzpomínka se ztratila. Ale pocity a bolest tak úplně nezmizely.

Hampson, Amanda, – Vůně Francie /

Angličanka Iris má už dost šedého a nudného Londýna, a tak když její přítelkyně objeví inzerát s nabídkou práce stenografky v jižní Francii, neváhá a vydává se na cestu. Ubytuje se v exkluzivním hotýlku plném zvláštních a výstředních aristokratů. Iris se brzy ponoří do tajemného světa výroby parfémů, do světa intrik a klamu. Postupně odhaluje pravdu a začíná si uvědomovat pravý význam slov láska, loajalita a zrada.

Collins, Sara, – Vyznání Frannie Langtonové /

Historický román přibližuje londýnský soudní proces z počátku devatenáctého století, v němž je mladá jamajská služebná obviněna z dvojnásobné vraždy.

Fořt, Karel, – Z New Yorku do pekla a zpět /

Autobiografický román, v němž se autor soustředí především na nesnadnou a obtížnou kapitolu svého života, odehrávající se na přelomu osmdesátých a devadesátých let v americké emigraci.

Crouch, Blake – Zhroucený čas /

Sci-fi thriller, v němž nebezpečná epidemie nezabíjí lidi, ale jejich vzpomínky. Oběti zapomínají na své skutečné životy a jsou ovládány falešnými vzpomínkami. V ohrožení jsou lidské mysli, i samotná struktura času.

Miranda, Megan – Zmizelé z Cooley Ridge /

Je to deset let, co Nicollete Farellová odešla z rodného Colley Ridge, malého městečka v Severní Karolíně, kde se každý zná s každým. A taky deset let od chvíle, kdy beze stopy zmizela její nejlepší kamarádka Corinne. Tělo se nikdy nenašlo, a byť byli všichni podezřelí a nikdo neříkal úplnou pravdu, žádný viník nebyl vypátrán. Nyní se vrací domů vyřešit rodinné záležitosti. Brzy po jejím příjezdu však záhadně zmizí i Anneleise, Nicolletina sousedka.

Fíla, Ivan, – Rytec kamejí /

Baladický román českého filmového režiséra a scénáristy, odehrávající se uprostřed středověkého města v srdci Evropy, je podivuhodným příběhem o křehkosti i nezničitelnosti lásky.

Oke, Janette, – Sen lásky /

Pokračování rodinné ságy, které je tentokrát věnováno prvním láskám dospívajících dívek z rodiny Davisových.

Latham, Mark – Sherlock Holmes a Rudá věž /

Odehraje se tu jeden z nejpodivnějších případů, jaké Watson zažil a ani největší skeptik se neubrání pochybnostem, zda stopy zločinu nevedou skutečně až do záhrobí. Jen jediný člověk může vyřešit záhadu, v níž mají slovo snad i nadpřirozené síly: Sherlock Holmes. Poutavému stylu, jímž doktor Watson popisuje své zážitky, nechybí spád, napětí, pohnuté okamžiky ani nečekaná odhalení. Vyprávění nám pootevírá okno do časů, kdy po dláždění hrčely drožky, pánové se zdravili smeknutím cylindru a osamělí, geniální vědci stáli na prahu objevů, které měly převratně změnit svět.

Gallagher, Charli – Sleduje tě /

První kniha z detektivní série s mladou ambiciózní vyšetřovatelkou Maddie Ivesovou a věčně nabručeným inspektorem Harrym Blakerem.

Toole, John Kenne – Spolčení hlupců /

Satirická groteska z Ameriky 60. let 20. stol. vyniká kritickým postřehem, humorem, ale i výstředností hlavního hrdiny.

Child, Lee – Spravedlnost /

Krimithriller oblíbeného anglického autora v hlavní roli s Jackem Reacherem. Ten se tentokrát octne v cizím městě uprostřed války dvou zločineckých gangů.

Walker, Wendy, – Stín včerejší noci /

Psychologický thriller úspěšné spisovatelky rozvíjí příběh hrdinky Laury a jejího tajemství z minulosti. Laura se po dlouhých letech vrací do rodného města Branston. Ačkoli by ráda začala nový život, stín minulosti ji nepřestává pronásledovat. Co znamenají tajemné vzkazy, které postupně nalézá? Kdo je ve skutečnosti šarmantní Jonathan Fields a proč se tolik zajímá o tragédii, která se odehrála před jedenácti lety v místních lesích? Dozví se Laura, co je realita a co je pouze výplodem její bujné představivosti?

Thompson, Hunter – Strach a hnus v Las Vegas :

Svědectví o konci éry hippies a zároveň nadčasový text, který se stal milníkem moderní americké literatury.

Robotham, Michael – Střepy :

Christina Wheelerová chce skočit z mostu a ani psycholog Joseph O’Loughlin, řečený Joe, jí nedokáže sebevraždu rozmluvit. Později se u Joea doma objeví její dospívající dcera a tvrdí, že není možné, aby se matka dobrovolně zabila tímto způsobem, protože měla panický strach z výšek. Joe se obtížně vyrovnává s tím, že se mu Christine nepodařilo zachránit, a zároveň touží přijít na to, co ji k sebevraždě přimělo. Série vražd ho přivádí na stopu zabijáka, který překvapuje inteligencí i odpudivou zvráceností svého myšlení

Quinn, C. S. – Špionka z Bastily :

Historický román z období francouzské revoluce na konci 18. století. Anglie se zákulisními machinacemi snaží získat vliv nad Francií a mladá anglická špionka Attika se vydává do Paříže hledat svou sestřenici, které hrozí velké nebezpečí.

Oke, Janette, – Štěstí lásky /
Smith, Wilbur A., – Tajemný oheň /

Sourozence Thea a Connie Courtneyovy rozdělí v raném dětství smrt rodičů. Theo, který chce utéct před svým svědomím, se přidá k Britům v boji proti francouzské a indické armádě a Connie odjíždí do Francie vypořádat se s vlastními démony. Oba ale záhy poznávají, že dali všanc vlastní životy.

Bernatský, Vojtěc – Tati, už tam budem? /

Humorné příběhy z rodinného života televizního moderátora. Vojtěch Bernatský, známý sportovní moderátor, s humorem a otcovskou láskou líčí každodenní příhody se dvěma malými dětmi, Eliškou a Matyášem. Volně navazuje na knihu Dvojtáta.

Coben, Harlan, – Teď, nebo nikdy /

Lékař Marc Seidman se stane obětí velice podivného zločinu. Jeho žena je mrtvá a půlroční dcerka zmizela. Seidman se rozhodne oslovit bývalou agentku FBI Rachel a začnou spolu rozmotávat klubko souvislostí.

García Sáenz, Eva – Ticho ve sněžném městě /

Mystický krimithriller, odehrávající se na pozadí baskických národních svátků.

Jendruchová, Mich – Tlustá tak akorát /

Květa moc dobře ví, co je to nízké sebevědomí. Od malička se potýká s nadváhou, kluci ji vždy brali jen jako dobrou kamarádku a jakožto poslušná dcera místo vytoužené profese cukrářky skončí jako učitelka. Jediná babička jí rozumí. A tak když po její smrti nalezne odkaz v podobě ručně psané knihy jejich oblíbených sladkých receptů s výzvou, ať se hned pustí do pečení, poslechne a každý den přichystá jednu dobrotu. A začnou se dít divy.

King, Stephen, – To /

Sugestivní horor populárního amerického autora dramaticky líčí nerovné utkání skupinky lidí z amerického maloměsta se zhmotnělým Zlem.

Chatfield, Tom, – Tohle je Gomora /

Když se vyznáte a máte peníze, pořídíte přes internet cokoliv: drogy, zbraně, porno, ideologie, výsledky voleb, dokonce i život a smrt. Špičkový hacker Azi Bello je osamělý vlk, pracuje sám na sebe a nikomu se nezodpovídá – jenže jeho komfortní online existence se drsně střetne s reálným světem, když jeho pečlivě hlídané soukromí naruší tajemná Munira s prosbou o pomoc: její bratranci se nechali naverbovat k teroristům, a když se o tom pokoušela něco zjistit, všimli si jí jistí velmi nebezpeční lidé. Azi a Munira se nechají zatáhnout do temné konspirace, jejímž srdcem je Gomora: nepřístupné internetové tržiště, kde lze sice sehnat ledacos, ale kde také číhají ti nejšílenější světoví zločinci.

Glaserová, Světla – Trosečník sibiřský /

Skutečný, sotva uvěřitelný příběh malého českého chlapce na cestách po obrovském sovětském impériu. Kniha je volným zpracováním autentických vzpomínek otce autorky, který se narodil v roce 1925 v Sovětském svazu a mapuje jeho dětství a dospívání. Je pravda, že o ukrutnostech stalinismu toho bylo napsáno i nafilmováno již poměrně hodně a to většinou z pohledu dospělých perzekvovaných osob. Trosečník sibiřský je však pozoruhodný právě tím, že ty zlé a nepochopitelné časy jsou tentokrát viděny očima malého chlapce, což dodává příběhu jistou odlehčenost.

Abgarjan, Narine, – Tři jablka spadlá z nebe /

Oceněný román arménské, rusky píšící autorky s prvky magického realismu vypráví příběh silné, životem zkoušené ženy na pozadí dějinných událostí 20. století.

Mansell, Jill – Ty a já, navždy /

Ráno v den svých dvacátých pátých narozenin otevře Lily Harper úplně poslední dopis, který jí napsala její milovaná matka, která zemřela, když jí bylo osm. Dozví se o první a jediné skutečné lásce své matky. V tentýž den potká Lily Eddieho Tesslera, herce, jehož sláva pomalu uvadá, a který by mohli dočista změnit její život. Ale její kamarád z dětství, Dan, má své vlastní důvody, proč nechce, aby Lily Eddiemu věnovala příliš mnoho pozornosti. Jeho tajemná minulost se pomalu začíná vynořovat a Lily si není jistá, čemu nebo komu věřit.

Sapienza, Goliard – Umění radosti /

Výjimečná románová freska italské spisovatelky, původním povoláním divadelní a filmové herečky, mapuje na příběhu emancipované a nezkrotné ženy bouřlivé události dějin Apeninského poloostrova od počátku dvacátého století až do sedmdesátých let.

Kay, Adam, – Už zase sloužím o Vánocích :

Blíží se Vánoce, všude voní cukroví…, avšak 1,4 milionu zaměstnanců britského státního zdravotnictví má namířeno do práce. Adam Kay znovu zalovil ve svých denících a výsledkem je humorný a někdy také srdcervoucí pohled za blyštivou oponu svátků vánočních. Kniha je milostným dopisem všem, kteří tráví sváteční čas na frontě státního zdravotnictví, tahají kostičky Lega a dřevěné kuličky dětem z nosu a ošetřují popáleniny z prskavek, a to všechno v tom nejnádhernějším období roku o Vánocích.

Soukupová, Petra, – V bílém plášti /

Svorníkem povídkové sbírky jedněch z nejlepších českých autorů současnosti jsou postavy mužů a žen v bílých pláštích, na jejichž práci závisí naše zdraví a mnohdy i život. Sedm příběhů z prostředí nemocnic, sanitek i zubařských ordinací, ve kterých na nemoci, přicházející stáří, naděje, životní prohry i náročnost lékařského povolání nahlížíme očima doktorů, zdravotních sester, ale i samotných pacientů i jejich příbuzných.

Steel, Danielle, – V nemilosti /

Její život se obrátí vzhůru nohama, ale ona najde sílu, aby se odrazila ode dna. Když jí zemře manžel, Sydney Wellsová rázem přichází o svůj poklidný a kouzelný život. V devětačtyřiceti letech se stává vdovou, a navíc zjišťuje, že ji její muž nezahrnul do závěti. Nad jeho majetkem získají kontrolu její nevlastní dcery, které ji vystrnadí z domu, v němž žila uplynulých šestnáct let. Navzdory tomu, že ji od toho její vlastní dcery odrazují, vrátí se Sydney do světa módy, v němž se před mnoha lety pohybovala jako mladá nadějná návrhářka. Avšak v jejích zdánlivě nevinných rozhodnutích se skrývá nebezpečí. Naivní a osamocená se ocitá v nemilosrdném módním průmyslu. Nejen že ji zneužívá její šéf, ale nakonec musí čelit i trestnímu stíhání. Ponížená, veřejně zostuzená a opuštěná Sydney klesne na

Nesměrák, Martin, – V obležení /

Historický román z 1. poloviny 13. století se odehrává v okolí důležité obchodní cesty poblíž hradu Landštejn.

Harasimová, Marké – Vánoční návraty /

Trojice milostných povídek, zasazených do vánočního času, jejichž hrdinové si přejí, aby se po jejich boku opět objevila milovaná bytost, kterou ztratili vlastní vinou.

Oke, Janette, – Věčný odkaz lásky /

Romantický příběh kanadské autorky nás zavádí do Ameriky 19. století, kde soudržná křesťanská rodina zažívá radosti i strasti každodenního života.

Liu, Cixin, – Věk supernovy /

Katastrofický sci-fi román uznávaného čínského autora tohoto žánru zachycuje planetu Zemi ve chvíli, kdy dospělí umírají a na světě zůstanou pouze děti do věku třinácti let.

Maxian, Beate, – Vražda v hotelu Sacher /

Detektivní román z prostředí vídeňské smetánky, ve kterém se novinářka Sarah Pauliová vydává po stopě vraha věhlasné cukrářky. Nic nedokáže zkazit jarní ples tak, jako mrtvola. Když se na dámských toaletách hotelu Sacher nalezne mrtvé tělo Iris Reuterové, média věří, že za vraždou stojí její bývalý přítel. Jenže Sarah se něco nezdá na tom, že by se opravdu jednalo o zločin z vášně. Sama se pouští do vyšetřování a brzy zjistí, že nic není tak, jak by se mohlo zdát. Kdo jiný by ale mohl mít motiv? Klíč k vyřešení záhady se možná skrývá v Irisiných dortech.

Alderton, Dolly – Vše, co vím o lásce /

Oceněná autobiografická kniha britské novinářky o dospívání, lásce a hledání sebe sama.

Walker, Wendy, – Všechno není zapomenuto /

Reese Witherspoon Fairview je malé městečko v Connecticutu, klidné a spořádané, jak má být. A pak v něm jedné noci dojde k brutálnímu znásilnění patnáctileté dívky. Oběť napadení, Jenny Kramerová, si však na nic nepamatuje: stačilo jí se souhlasem rodičů krátce poté podat jistou kontroverzní látku a hrůzná vzpomínka se ztratila. Ale pocity a bolest tak úplně nezmizely.

Hampson, Amanda, – Vůně Francie /

Angličanka Iris má už dost šedého a nudného Londýna, a tak když její přítelkyně objeví inzerát s nabídkou práce stenografky v jižní Francii, neváhá a vydává se na cestu. Ubytuje se v exkluzivním hotýlku plném zvláštních a výstředních aristokratů. Iris se brzy ponoří do tajemného světa výroby parfémů, do světa intrik a klamu. Postupně odhaluje pravdu a začíná si uvědomovat pravý význam slov láska, loajalita a zrada.

Collins, Sara, – Vyznání Frannie Langtonové /

Historický román přibližuje londýnský soudní proces z počátku devatenáctého století, v němž je mladá jamajská služebná obviněna z dvojnásobné vraždy.

Fořt, Karel, – Z New Yorku do pekla a zpět /

Autobiografický román, v němž se autor soustředí především na nesnadnou a obtížnou kapitolu svého života, odehrávající se na přelomu osmdesátých a devadesátých let v americké emigraci.

Walden, Laura, – Zakázaná píseň /

Stella se snaží vést poklidný život na Novém Zélandu. Ráda by také zapomněla na Olivera, po němž jí zůstala památka v podobě zraněného srdce a dcery Holly. Po letech života v osamění konečně otevřela své srdce novému muži. Zároveň ale ohlásí svou návštěvu Oliver a Stella má zlé tušení.

Benkemoun, Brigit – Zápisník Dory Maarové /

Autorka nás prostřednictvím fotografky Dory Maarové provádí světem pařížské avantgardy 20. století.

Hamerová, Zdeňka, – Zasloužíš si smrt! /

Věra je obyčejná vdaná žena. Prožívá právě radostné období svého života. Čeká miminko, stará se o svého velmi zaměstnaného manžela a zdá se, že ji netíží vůbec nic. Stačí ovšem jedna noc, kdy musí manžel služebně odjet, a všechno je jinak. Někdo se začne vydávat za její nenarozené dítě, obtěžovat Věru telefonáty, anonymy, hrůznými dárky, a dokonce vyhrožovat smrtí. Jenže kdo to je? Neznámý psychopat, nebo člověk, kterého Věra dobře zná a má ho ráda?

Vrzalová, Jana, – Zasnoubena se smrtí :

Irena Bernášková vyrostla v rodině silně vyznávající vlastenecký duch, vzdělání a humanismus. Jejím otcem byl významný český grafik a vlastenec Vojtěch Preissig. Sama Inka byla výjimečnou lidskou osobností, vzdělanou talentovanou ženou disponující navíc velkou osobní odvahou. Román prochází celým Ireniným dětstvím, přes dospívání, pobyt v Americe až k osudovým okamžikům vzestupu nacismu a druhé světové války. Mladá žena se zapojila do odbojové protinacistické činnosti nejen při vydávání ilegálního časopisu, ale také pomáhala s převáděním československých vojáků do zahraničí. Poté co ji dopadlo gestapo, dokázala při výsleších odolat mučení a svým mlčením zachránila více než tři stovky spolupracovníků. Působivý příběh připomíná zásadní lidské hodnoty a odvahu jedince čelit násilné perzekuci.

Pawlowská, Halina – Zážitky z karantény /

Populární česká autorka nabízí čtenářům drobné úsměvné příběhy a svérázné rady do života, tentokrát z prostředí koronavirové karantény.

Crouch, Blake – Zhroucený čas /

Sci-fi thriller, v němž nebezpečná epidemie nezabíjí lidi, ale jejich vzpomínky. Oběti zapomínají na své skutečné životy a jsou ovládány falešnými vzpomínkami. V ohrožení jsou lidské mysli, i samotná struktura času.

Collins, Megan, – Zimní sestra /

Před šestnácti lety se Sylviina sestra Persefona nevrátila domů. Vyšla si pozdě večer s přítelem, s nímž měla zakázáno se stýkat. Persefona byla tři dny pohřešovaná, než našli její tělo a její vražda zůstává i po letech nevyřešená.

Miranda, Megan – Zmizelé z Cooley Ridge /

Je to deset let, co Nicollete Farellová odešla z rodného Colley Ridge, malého městečka v Severní Karolíně, kde se každý zná s každým. A taky deset let od chvíle, kdy beze stopy zmizela její nejlepší kamarádka Corinne. Tělo se nikdy nenašlo, a byť byli všichni podezřelí a nikdo neříkal úplnou pravdu, žádný viník nebyl vypátrán. Nyní se vrací domů vyřešit rodinné záležitosti. Brzy po jejím příjezdu však záhadně zmizí i Anneleise, Nicolletina sousedka.

Cussler, Clive, – Zuřivý tajfun :

Další napínavé dobrodružství kapitána Juana Cabrilla a posádky lodi Oregon se tentokrát odehrává na Filipínách, kde při záchraně vzácných obrazů budou muset čelit lovci hlav a guerillové válce.

Dodd, Christina – Žena, která nemohla křičet /

Merida Falconová je úchvatná krasavice, trofejní manželka, která má, zdá se, všechno až na to, že nemůže mluvit. Celých devět hořkých let posluhovala bohatému starému manželovi, doprovázela ho na každém kroku, plnila veškerá jeho přání a příkazy. Po mužově smrti Merida zmizí a znovu se objeví ve Virtue Falls s novým jménem, novým vzhledem a plánem, jak se pomstít muži, kterého milovala, ale který ji zradil a opustil, zanechal ji němou, těžce zraněnou a vydanou na pospas tyranskému majetnickému starci.