Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná-Mizerov – Oddělení pro dospělé

 

Třeštík, Michael, – Aspoň jsem to zkusil /

Suchý humor a nadhled je tím pravým lékem, který autor, významný výtvarný kritik, publicista a dramaturg, využívá ve svém návodu na zvládnutí nečekaných životních situací. S rozpustilostí si pohrává se svými nezdary, které dokáže přetavit nejen do zábavné podoby, ale předat i zajímavé životní postoje a názor, že díky optimismu a nadhledu lze zvládnout jak náročnou rutinu každodennosti, tak i nepřehledné životní nástrahy.

Pocha, Mark E., – Bestie /

Detektivní román volně inspirovaný skutečnou událostí z období socialistického Československa. Za své hrůzné činy byl Štěpán Svitek odsouzen k trestu smrti a nakonec byl i popraven. Kniha se zabývá zkoumáním zvrácené lidské mysli a v literární podobě pátrá po příčinách, kvůli nimž může z běžného tichého dítěte vyrůst lidská bestie.

Kubátová, Táňa – Bukůvky /

Pomocí dopisů a deníkových záznamů sledujeme osudy jedné rozvětvené rodiny v poválečně rozdělené Evropě.

Weinberg, Felix J – Byl jsem číslo 30529 :

Po válce se Felix Weinberg, aby vůbec dokázal jít dál, rozhodl potlačit své vzpomínky a neohlížet se zpátky. Málokdo by uvěřil, že uznávaný vědec a univerzitní profesor fyziky jako dospívající chlapec prošel peklem koncentračních táborů a přežil i pochod smrti. Po šedesáti pěti letech se odhodlal svůj příběh sepsat, učinil tak ale s nečekaným nadhledem. Jen tak se mohl vrátit k událostem, které ho připravily o milovanou maminku, malého bratra i všechny další příbuzné. Zůstal mu jen otec, který ještě před okupací Československa uvízl v Anglii. Spolu si tam nakonec vybudovali nový život.

Pawlowská, Halina – Čmelák :

Humorné, jemné, láskyplné, vybrané autorčiny povídky, které potěší především ženy. Nejlepší optimistické povídky o lásce od Haliny Pawlowské o tom, jak ženy milují muže, muži ženy, jak milujeme děti, jak se nesnášíme a jak nám nezbývá než se všemu zasmát, protože nic jiného nám stejně nepomůže!

Moloney, James, – Dopisy ze Sachsenhausenu /

Dramatický příběh šestnáctileté dívky, která nastupuje roku 1944 do zaměstnání na poštovním úřadě v koncentračním táboře Sachsenhausen.

Dittrich, Jiří – Elementum.

Další část volné fantasy série v hlavní roli s teenagerem Alexandrem Summersem, jenž je obdařen magickou mocí ovládat jednotlivé přírodní elementy: oheň, vodu, zemi a vzduch s větrem.

Rettinger, Domini – Elizino tajemství :

Román polského autora, vzniklý na základě autentických svědectví, otevírá dosud tabuizované téma veřejných domů za ostnatými dráty. Hlavní hrdinka Eliza, která se živí podvody na bohatých mužích v prostředí luxusních hotelů a heren, je zatčena gestapem a ocitá se v osvětimském pekle. Přes ochromující strach i ztrátu lidské důstojnosti sebere veškeré síly a využije příležitost, aby získala šanci přežít.

Nesvadbová, Barba – Iluze :

Kniha Barbary Nesvadbové vypráví o nesobecké síle lásky, odhodlání nevstupovat dvakrát do téže řeky a iluzích, které si opakujeme, když do té řeky následně vstupujeme.

Malerman, Josh – Inspekce /

Hororový román odehrávající se v podivné chlapecké škole, skryté hluboko v lesích, daleko od zbytku světa. Škole, kde ještě nikdo nepropadl u záhadné Inspekce.

Goodman, Martin, – J SS Bach /

Pozoruhodný román anglického vysokoškolského pedagoga kombinuje minulost druhé světové války s hudebními motivy a vrcholí v konci dvacátého století.

Jamborová, Vita, – Já ti to vrátím… /

Román zobrazuje klasický příklad milostného trojúhelníku, který je ukončen neobvyklým řešením.

Lapena, Shari, – Jeden z nás /

Ovzduší na poklidném newyorském předměstí, kde jsou k sobě všichni milí a vstřícní, rozvíří anonymní dopis zanechaný v jednom z domů. „Omlouvám se. Můj syn se k vám nedávno vloupal. A nejen k vám.“ Čí je to syn? A co mohl odhalit? Dohady a podezření na sebe nenechají dlouho čekat. Pak je však jedna z místních žen nalezena mrtvá a tento objev strhne lavinu napětí. Kdo ji zabil? Kdo ví víc, než říká? A mohl to být opravdu jeden z nás?

Jacobs, Anne – Kavárna U Anděla.

Mladá Hilda sotva dokáže uvěřit svému štěstí. Válka skončila a kavárna U Anděla zůstala jako zázrakem ušetřena. Přes všechny překážky chce tento rodinný podnik s bohatou tradicí opět učinit skvělým místem setkávání významných osobností, čímž byl proslulý dříve. Mladý mír však již brzy zkalí první konflikty.

Madeleine, Laura – Kde rostou divoké třešně /

První světová válka je u konce, ale osmnáctiletá Emeline Vaneová, zchudlá dědička z chladných anglických mokřadů, stíhaná vzpomínkami na všechny, jež ztratila, klid stále nenachází. V jednu chvíli, kdy už to vypadá, že se její život nadobro ocitá v temné uličce, nasedne na vlak a odjede do malého přímořského městečka na jihu Francie, do kraje barev a vůní, do kraje slunce, koření, pomerančů a lahodného jídla plného divokých chutí. Po příjezdu se usadí u místní kuchařky a jejího dvacetiletého syna a postupně se nechává pohltit nejen tajemstvím jižanské kuchyně, ale i vášně.

Levi, Primo, – Když ne nyní, kdy? /

Titulní název knihy použil autor z písně, která byla jakousi hymnou východoevropských Židů, především polského a ruského původu, kteří vedli partyzánskou válku proti německým okupantům. Román je postaven na fiktivním základě, opírá se však o řadu skutečných událostí tehdejší doby, jako například rozporuplné vztahy nežidovských obyvatel, především Poláků, k židovské komunitě. Levi se s traumatem války vyrovnával celý život a jako mnoho dalších lidí, kteří přežili Osvětim, ukončil svůj život dobrovolně.

Freeman, Brian, – Klikatá cesta /

Cesta ke spravedlnosti dokáže být někdy hodně klikatá. Zvlášť vede-li nejzakroucenější ulicí San Francisca. Jmenuje se Lombard Street. A slovo „Lombard“ je jediné a poslední, které vyřkne Denny Clark, než zemře v náručí svého přítele, inspektora Frosta Eastona, před prahem jeho domu. Může Dennyho smrt nějak souviset s úmrtími několika lidí, poblíž nichž byl objeven obrázek červeného hada? Řádí tu sériový vrah? A kdo nebo co je „Lombard“, záhadné jméno, které se mezi sanfranciskou smetánkou vyslovuje pouze šeptem?

Twardoch, Szczepa – Král /

Všechno začíná v přeplněném sále, kde nadšené publikum sleduje boxerský zápas. Probíhá souboj o titul mistra Varšavy. Polští fanoušci podporují falangistu Andrzeje Ziembińského, zatímco ze židovských tribun se ozývají výkřiky na počest závodníka klubu Makabi Varšava Jakuba Šapira. Tento večer je jeho. Mezi jásáním jedněch a hvízdáním druhých sledují Šapirův triumf sedmnáctiletý Mojše Bernštajn a socialista a král varšavského podsvětí Kmotr Kaplica.

Sklář, Richard, – Krátký proces :

Další kriminální thriller s Robertou, zvanou Bo, elitní odstřelovačkou a bývalou důstojnicí vojsk ministerstva vnitra, která nyní vlastní realitní kancelář v Ostravě.

Vondruška, Vlasti – Křišťálový klíč.

Pokračování kroniky severočeského sklářského rodu Heřmanů. Leopold Heřman, majitel Falknovské hutě, je uznávaný a bohatý sklářský podnikatel, ale to mu nestačí. Kvůli ctižádostivé manželce Marii usiluje o povýšení mezi urozené rody. Neshody s mladšími sourozenci se prohlubují. V Haidě vznikají sklářské kompanie, které začnou Falknovské huti zdatně konkurovat. Jedním ze zakladatelů nové obchodní společnosti se stane i jeho bratr Matyáš. Bratr Johann ve službách hraběte Gallase buduje plátenickou manufakturu. Pomoc najde u sestry Hedviky, která prožije další velké životní zklamání. Mračna se ovšem stahují nejen nad rodem Heřmanů, ale nad celou habsburskou monarchií.

Martinek, Hilly, – Med v hlavě, marmeláda v srdci /

Tilda má už vlastní rodinu, když začne pozorovat, že její otec se chová zmateně. Připomene jí to dědečka, s kterým prožila krásné dětství, přestože trpěl Alzheimerovou chorobou. Román napsala autorka na základě vlastních zkušeností.

Hausmann, Romy, – Milé dítě /

Hrůzný, tragický, v některých pasážích ale i křehký psychologický thriller líčí dramatický osud pohřešované mnichovské studentky.

Probst, Jennifer – Miluj mě vším /

Tristan Pierce opustil své bratry i rodné město, aby se věnoval vlastním cílům a snům. Nikdy však nezapomněl na mladičkou Sydney Greenovou, se kterou kdysi prožil krátký, ale o to vášnivější románek. Rozchod, který následoval, už tak příjemný nebyl, a Tristan se k němu v myšlenkách mnohokrát vracel. Teď se musí vrátit domů a spolu s bratry převzít rodinný podnik. Dostane jeho láska druhou šanci navzdory chybám, kterých se v minulosti dopustil? Sydney Greenová Tristana milovala celým srdcem. S jeho odchodem ji však opustila i důvěra a ochota znovu se zamilovat. Teď se ale vrátil a Sydney tuší, že dřív nebo později bude muset čelit nejen jemu, ale také hlubokému tajemství, které roky skrývala.

Frost, Claire – Moje super nerealita /

Román je zamyšlením nad fiktivní realitou, kterou lidé sami o sobě vytvářejí na sociálních sítích. Na druhé straně je tu však opravdová, nepřikrášlená a často tíživá skutečnost, v níž se tyto rádoby “internetové hvězdy” pohybují a žijí.

Valpy, Fiona – Moře vzpomínek /

Ella žije v pečovatelském domě v Edinburghu a požádá vnučku Kendru, aby sepsala její životopis. Tak se Kendra dozvídá, že babička byla za války tajnou agentkou, že se tehdy seznámila s dědečkem, a také to, že nemůže zapomenout ještě na jednoho muže.

Hubeňáková, Zuzan – Můj bratr albatros a jiná rodinná zvěrstva /

Humorný román úspěšné blogerky, jehož hrdinka řeší průšvihy svého nenapravitelně donchuánského bratra.

Quick, Amanda, – Na hraně /

Nekonvenční žena a muž plný tajemství balancují na hraně touhy, zatímco svádějí souboj s časem a nemilosrdným vrahem v pátrání po přístroji, který by mohl změnit svět.

Enoch, Suzanne – Někdo to rád skotské.

Román o lásce nezkrotné horalky, prchající před nechtěným sňatkem, je čtvrtým titulem autorčiny volné série romancí “Skandální Skotové”.

Weaver, Tim, – Nikdo není doma /

Román z řady detektivních thrillerů se soukromým vyšetřovatelem Davidem Rakerem. Obětí záhadné smrti je tentokrát celá jedna osada v Yorkshiru.

Hanušová, Jana – Od oltáře do Santiaga, aneb, Na svatební cestu pěšky /

Kniha zachycuje tragikomický příběh novomanželské pěší poutě z Kuřimi až k Atlantiku.

Caplin, Julie – Pláž v Chorvatsku /

Romantický příběh skupiny mladých lidí, kteří tráví léto na luxusní jachtě v Chorvatsku, z pera v tomto žánru již zkušené britské spisovatelky.

Riel, Ane, – Pryskyřice /

Thriller z dánského ostrova, kde v úplné odloučenosti od “zlého” světa žije malá Livie se svou rodinou.

Coates, Darcy – Přízraky domu Carrowů /

Hororový román líčí příběh průvodkyně, která ještě s osmi dobrovolníky uvízne v osidlech strašidelného domu, o němž paradoxně sama v rámci své činnosti podává informace dychtivým návštěvníkům a turistům.

Petersen, Christo – Sedm hrobů a jedna zima /

Román je součástí grónské trilogie, sledující příběhy policejních důstojníků Fenny Brongaardové, Davida Maratseho, Gaby Alataka a Petry Jensenové, kteří se ke čtenářům v Petersonových románech vracejí.

Harrel, Lindsay, – Šepot papíru a inkoustu /

Romance americké autorky propojuje příběhy tří hrdinek v různých časových epochách.

Ulrich, Jiří, – Tři dívky v ohrožení /

Rozsáhlý román s absurdním humorem, detektivní zápletkou a psychologickým vhledem prostřednictvím příběhu o specifickém boji s rakovinou hledá cestu pozitivního přístupu k životu i uchování naděje navzdory těžkým okolnostem.

Szalay, David, – Turbulence /

Dvanáct příběhů, propojených vždy postavou, která se objevila v příběhu předchozím. Každý souvisí s dálkovým letem jednoho člověka a poslední končí na místě, kde první začal. Tak jednotlivé příběhy tvoří příběh jeden, o mezilidských vztazích.

Kotleta, Františe – Underground /

Postapokalyptický vědecko-fantastický román českého autora zavádí čtenáře do temného světa, kterému vládnou nejmodernější technologie. Bývalý voják a hrdina Petr Vachten se náhle ocitá v naprosto schizofrenní situaci. Celá Evropa se propadla do chaosu, zatímco jediná Praha City se stala šťastným místem k životu. Alespoň tak to prezentují oficiální média. Pravda je pochopitelně jinde, stačí sledovat stopu.

Steel, Danielle, – V hlavní roli /

Kait Whittierová píše sloupek do respektovaného časopisu, který má fanoušky po celém světě. Miluje svou práci a zbožňuje své dospívající děti. Avšak po dvou nepovedených manželstvích se raději vyhýbá komplikacím a nejistotám nového vztahu. Ale když dostane příležitost setkat se se Zackem Winterem, televizním producentem, který na Manhattan přijel z Los Angeles, všechno se změní. Kait přijde s námětem na TV seriál, který by měl být inspirovaný skutečným příběhem její nezkrotné babičky. Na Zacka příběh udělá dojem a rozhodne se z toho udělat vysokonákladový projekt.

Caine, Rachel, – Ve víru /

Volné pokračování thrillerů Na dně a Proti proudu. Gwen Proctorová unikla manželovi, ale ne stigmatu, kterým celou rodinu poznamenal. A k tomu se zaplete do případu další nešťastné ženy.

Bauer, Jan, – Věčný je jen Bůh :

Kniha obsahuje dva již dříve vydané romány z doby vlády Karla IV: Císař táhne do války a Až bude smrt mou paní.

Howard, Catherine – Víš, kdo se dívá? /

Až hororový krimithriller o vraždě zachycené skrytou kamerou. Abychom pochopili, co se stalo, musíme přetočit nahrávku a sledovat ji od začátku do konce.

Cameron, Marc, – Vražedné úmysly :

Detektivní thriller představuje v roli vyšetřovatele Arlisse Cuttera, drsného, ale nesmírně charismatického policistu s dokonalým pozorovacím talentem, který se na temné Aljašce setkává se zločinem toho nejhrubšího zrna.

Lonsdale, Kerry – Všechno, co dáme /

Úspěšný fotograf Ian Collins udělal v životě jedinou chybu. Jeho matku to však stálo svobodu a jejich rodinu to dočista zničilo. Ian tak musel vyrůstat sám, daleko od svých rodičů. Po celou tu dobu se však nevzdal naděje, že svou matku znovu najde. Dnes má Ian všechno, co si mohl přát, kariéru fotografa, milující manželku Aimee a úžasnou dcerku Caty. Ke štěstí mu chybí jen dvě věci, článek v National Geographic a jeho matka.

Blaedel, Sara – Zapomenuté dívky /

Kriminální thriller úspěšné dánské spisovatelky s inspektorkou Louise Rickovou, která řeší smrt neznámé ženy nalezené v lese a při pátrání se dostává hluboko do minulosti zrušeného ústavu pro duševně choré.

Jakoubková, Alena – Zmizení perníkové princezny /

Na malém městě ví skoro každý, kde se co šustne, ale dvojčata Klára a Gábina to vědí do puntíku. A strašně rády do všeho strkají nos, což nelibě nese soukromé očko David Holzman, který si v nedalekém okresním městě založil výnosnou detektivní kancelář. Když zmizí mladá pernikářka, od které Gábina kupuje její skvostné sladkosti do své kavárny, je oběma sestrám jasné, že je něco špatně.