Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná-Mizerov – Oddělení pro dospělé

 

Noiville, Florenc – Zpověď kleptomanky /

Valentine de Lestrange je úspěšnou znalkyní současného výtvarného umění. Žije v bezdětném manželství se zámožným bankéřem, který nyní zastává post ministra financí. Je totiž dobrým přítelem nového prezidenta republiky. Valentine vzpomíná na své dětství, kdy se začala bavit drobnými krádežemi. Spisovatelka důmyslně popisuje váhání své hrdinky v obchodech s luxusním zbožím, které by si mohla samozřejmě koupit, ale zcizování věcí jí přináší radost a vzrušení. Nedovede se ovládnout! Pak je však sama okradena a při tom přijde na zvláštní věc: její manžel ji nechává sledovat a ukradené věci za ni vždy uhradí. Svět, mnoho let příjemný a bezstarostný, najednou dostává pořádné trhliny.

Bator, Joanna, – Chmurdálie /

Volné pokračování polské ságy, v níž tentokrát sledujeme další osudy devatenáctileté Dominiky, hledající ve světě místo, které by splnilo její představy a sny o dokonalé společnosti.

Skilton, Tash – Aplikace lásky /

Miles a Zoe mají neobyčejnou práci, živí se jako ghostwriteři na seznamovacích aplikacích. Klienti jim platí za to, že pro ně založí jejich vlastní neodolatelný profil, projdou řadu možných kandidátů a začnou si psát s tím, koho vytipují coby ideální protějšek. Jakmile se prolomí ledy a přeskočí první jiskra, nechávají zbytek na svých klientech. Jenže, co když se ghostwriter zamiluje do ženy, kterou vybral pro svého klienta? A co když za jejím profilem také stojí někdo jiný?

Fang, Fang, – Deník z Wu-chanu :

O městě Wu-Chan do začátku letošního roku slyšel jenom málokdo z nás. Dnes ho zná kvůli ohnisku světové pandemie koronoviru snad úplně každý. Co se ve Wu-Chanu dělo po prvních dnech uzavření města a jak lidé a státní aparát na tuto situaci reagovali, najdete v tomto podrobném deníku čínské spisovatelky a novinářky Fang Fang. Den po dni nám autorka podrobnou reportáží popisuje život běžného obyvatele města, strach, zmatek, ale i naději, že vše brzy skončí. Přeneste se zpětně do Wu-Chanu, kde začalo to, co se dosud týká nás všech.

Barenbaum, Rachel – Tajemství hvězd /

Debutový román americké literární recenzentky je zasazen do Ruska v předvečer 1. světové války a dotýká se lásky, vědy, postavení žen, židovské otázky i zatmění Slunce.

Blšáková, Mária, – Pedofil /

Lidská nenávist a pomluvy v kombinaci s mentalitou lidského stáda, které se nechá snadno strhnout, dokážou obracet životy naruby. Své o tom ví i hlavní hrdina románu, učitel Filip Jaško. Psychologický román, který jde do hloubky mužské duše.

Abbott, Megan E., – Podej mi ruku /

Psychologický thriller o tajemství, které zničí přátelství dvou kamarádek.

Sager, Riley – Zamkni poslední dveře /

Jules Larsenová se nechá najmout na hlídání luxusního prázdného bytu na prestižní adrese v New Yorku. Záhy však zjistí, že z budovy záhadným způsobem mizí její obyvatelé.

King, Stephen, – Ústav /

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj, kromě okna.

Hanišová, Viktori – Dlouhá trať /

Sbírka povídek pozoruhodné české autorky, jejichž hrdinové jsou tak či onak nuceni se zastavit a zamyslet uprostřed “dlouhé trati” svého životního závodu. Život se někdy zastaví. Ať už je důvodem vědomí smrti, osobní selhání, ztracené iluze nebo prostý strach, nevyhnutelně pak přicházejí také úzkosti, pochyby a otázky. Jsou to okamžiky, které nutí promýšlet vlastní bytí v jasném světle, jehož svit často nepřeje společenským konvencím. A to, čemu přeje, se zdá tak děsivé, uhrančivé a lákavé zároveň.

Kara, Lesley – Kdo o tom ví? /

Psychothriller o mladé ženě, která se po léčení v protialkoholické léčebně v Londýně vrací ke své matce s vidinou, že v poklidném prostředí začne nový život. Objeví se ale kdosi, kdo zná tajemství minulosti.

Bailey, Samantha – Na pokraji sil /

Temný psychologický thriller, v němž se mladá žena střetne s dávným, osudovým tajemstvím.

Jackson, Stina, – Pustina /

Liv Björnlundová si svůj osud nevybrala, určila jí ho Pustina, vesnice na samém konci silnice. Dcera ze statku, který poznamenala rodinná tragédie, pracuje na benzinové pumpě, kam ji každý den vozí otřískaným volvem její despotický otec Vidar. Liv si připadá jako v kleci. Až do chvíle, kdy je v opuštěné studni v lesích nalezen Vidar mrtvý. Do smrti hněvivého starého muže se zaplete dvojice dealerů a zlodějíčků, kteří věděli o jeho skrývaném bohatství. Ale všechno může být složitější.

Harman, Patricia, – Porodní bábou navždy /

Volné pokračování životního příběhu porodní báby, Patience Hesterové, která musí tentokrát čelit těžkostem během druhé světové války. Ještě ani nepominul dopad velké hospodářské krize a nový problém je na obzoru. Evropa je ve válce a je jen otázkou času, než se do konfliktu vloží i Spojené státy. Zatímco někteří se směle vrhají do boje, Daniel Hester mezi ně nepatří. Manžel Patience je sice vlastenec, ale během první světové války viděl příliš mnoho krveprolití a přísahal, že už nikdy nepozvedne zbraň. Svým postojem uvrhne sebe i svou rodinu v nemilost.

Mintová, Magdalen – Falešný pohřeb :

Humoristický román přináší další peripetie rozmazlené Emy Studené, které se již podařilo „ulovit“ bohatého manžela a založit s ním rodinu. Její bezstarostné štěstí ale nemá dlouhého trvání.

Fousek, Josef – Bezstarostné cesty /

Soubor kratších próz, v nichž autor vzpomíná na své toulky křivoklátským krajem s kamarády trampy a tuláky. Kniha obsahuje autorovy příběhy z tuláckých cest křivoklátským krajem, krásné vzpomínky na kamarády, tuláky, místní rodáky, trampy a chataře v údolní osadě Děče u Staré řeky Berounky.

Nosková, Věra – Rozkošný zákon /

Neveselá vize budoucnosti, kde se v odvěké válce pohlaví karta obrátila a společnost zašla velice daleko do opačného extrému.

Russell, Kate Eli – Má temná Vanessa /

Román na příběhu vztahu mezi studentkou a učitelem a jeho pozdějších dohrách otvírá téma psychologické hranice mezi láskou, manipulací a zneužíváním.

Lacrosse, Marie, – Vinařství.

Román, odehrávající se v druhé polovině devatenáctého století v Alsasku, zachycuje život měšťanské společnosti na pozadí německo-francouzské války. Úvodní část rozsáhlé ságy o událostech v rodině úspěšného obchodníka s vínem.

Novotný, Michal – Barevné podkolenky :

Příběh, jehož kořeny sahají do předválečných Sudet, ukazuje trvalé šrámy, jaké v lidských vztazích zanechá fanatismus a začarovaný kruh nenávisti.

Bublanová, Alžbět – Ti, kterým se narodíš /

Nevšední pohled na všední problémy. Román o rodičích a jejich dětech, kde malá dcera očima dítěte pohlíží na soužití lidí okolo sebe a vtipně vše glosuje.

Kutscher, Volker, – Marlow /

Detektivní román ze série s komisařem Gereonem Rathem se odehrává v roce 1935 v Berlíně a mimo jiné se vyšetřování týká i Hermanna Göringa a krále podsvětí Johanna Marlowa.

Kemmerer, Brigid – Na co slova nestačí /

Rev Fletcher bojuje s traumaty z minulosti. S adoptivními rodiči po boku se mu to daří, ale s dopisem od jeho násilnického otce se vše vrátí. Emma Bluelová radši programuje vlastní počítačovou hru, než aby čelila rozpadajícímu se manželství svých rodičů. Jenže ji kontaktuje online troll, kterého se začne bát. Když se Rev a Emma potkají, zatouží sdílet svá tajemství. Věci však začnou být nebezpečné a jejich vzájemná důvěra projde tím největším testem.

Šťastná, Barbora, – Hezčí svět /

Román české novinářky, bloggerky a spisovatelky je příběhem o nelehké snaze znovu nalézt a obnovit zpřetrhané rodinné vazby a pouta.

Sanajev, Pavel Vl – Pochovejte mě pod podlahu /

O příběhu osmiletého Saši a jeho babičky se často hovoří jako o jednom z nejvtipnějších děl moderní ruské literatury. Za úspěchem Sanajevova díla bezpochyby stojí neotřelý humor prosazující se navzdory neveselému osudu hlavního hrdiny. Inspirací k příběhu o malém Sašovi byla zajisté i autorova osobní zkušenost, Sanajev totiž skutečně prožil dětství u prarodičů a nesměl se přestěhovat k matce. I proto se mu daří vykreslit rozporuplnou povahu hrdinovy babičky přesvědčivě a v detailech. Kniha je plná někdy groteskních, jindy tragikomických příhod, vyprávěných jazykem malého chlapce, který postupně čtenáři odhaluje, jak křehká může dětská duše být.

Vondruška, Vlasti – Křišťálový klíč.

Třetí pokračování kroniky severočeského sklářského rodu Heřmanů.

Slade, Emma – Volnost /

Emma Slade byla vysoce postavenou analytičkou velké investiční banky, když byla na služební cestě v Jakartě unesena z hotelu a vzata jako rukojmí. Myslela si, že měla velké štěstí, když ve zdraví vyvázla, ale v průběhu následujících týdnů a měsíců se finanční trhy výrazně propadly a Emma byla náhle bez práce, bez peněz a navíc se nedokázala zbavit traumatu. Z hektického života velkoměsta do ticha himálajských hor Bhútánu, Inspirující pravdivý příběh Emmina života se všemi extrémy: vyčerpávající práce, cestování, duchovno, buddhismus, vztahy a hlavně základní otázka, co to znamená žít smysluplný život?

Hlad, Alan – Dlouhý let domů /

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Když světem zmítá 2. světová válka, stane se z jedné poštovní holubice nejen válečná hrdinka, ale i spojnice mezi dvěma zamilovanými a válkou rozdělenými mladými lidmi.

Southward, Adam – Trans :

Thriller anglického autora je příběhem rumunského imigranta, který dokáže na dálku změnit svým obětem stav vědomí a tím je přinutit k brutálním zločinům či k páchání sebevražd.