Menu

Středisko knihovnických a informačních služeb Karviná-Mizerov – Oddělení pro děti a mládež

 

Peroutková, Ivana – Anička a cirkus /

Cirkus přijel! nese se ráno nadšeně celou třídou. Anička se hned domluví s kamarádkami, že se po vyučování poběží k šapitó podívat. Anička je cirkusovým prostředím okouzlená – tak ráda by taky vystupovala v sobotním představení. Proto se na místo pozdě odpoledne ještě jednou vrátí. A potká se s malou provazochodkyní Bětkou. Že by novou kamarádkou? Možná že ta Aničce splní její největší přání. Nakladatelská anotace.

Peroutková, Ivana – Anička a divadlo /

Anička měla jedno tajné přání – hrát loutkové divadlo. A to se jí málem splnilo na podzim, jenže odletěla s rodiči k moři. Ovšem teď už nic nebrání divadelnímu představení, však ho taky Anička s Tarkem kamarádům slíbili. Ale kde budou divadlo hrát? Jaký mu vymyslí název? A budou úspěšní?

Peroutková, Ivana – Anička a její kamarádky /

Aniččiny rodiče odjeli na rok pracovat do Afriky, a tak se Anička nastěhuje k babičce. Zprvu má trochu obavy. Brzy však opadnou a Anička si užívá skvělá dobrodružství.

Peroutková, Ivana – Anička a Velikonoce /

Blíží se Velikonoce a Anička dostane báječný nápad – pojede k babičce! Na vesnici chodila do druhé třídy a měla tam prima kamarádky a kamarády. Jak se asi mají? Prožijí společně zase nějaká dobrodružství? Anička se moc těší! Už šestá knížka příhod osmileté Aničky!

Peroutková, Ivana – Anička na horách /

Jsou zimní prázdniny a Anička vyráží s kamarádkami Ditou a Juljou na chalupu do Jizerských hor. Veselá dobrodružství, která společně prožívají, jsou narušená příjezdem spolužačky Katky. Je nafoukaná, protivná a nic ji nebaví. A tak se Anička musí postarat, aby tyhle prázdniny nebyly nadobro pokažené!

Peroutková, Ivana – Anička u moře /

Anička odlétá se svými rodiči na krátké prázdniny do Egypta. Je plná očekávání, co všechno v neznámé exotické zemi prožije. Na prázdninách si Anička najde novou kamarádku a pozná i zajímavosti Egypta.

Peroutková, Ivana – Anička v Austrálii /

Jednou večer tatínek oznámí Aničce novinu jede na kongres do daleké Austrálie. Ale nejúžasnější je, že Anička s babičkou poletí s ním! Nadšená Anička se těší, určitě ji tam čekají báječné zážitky, a navíc uvidí exotické rostliny, klokany, papoušky a medvídky koala! Svůj deník si tentokrát povede jako opravdová cestovatelka. A Anička u protinožců skutečně prožije spoustu nevšedních dobrodružství a setkání.

Peroutková, Ivana – Anička ve městě /

Na konci prázdnin se Anička s rodiči přestěhovala na Vinohrady, do třetí třídy už začne chodit v nové škole. Loni bydlela u babičky v malebné vesničce, a tak je to pro ni velká změna. Anička má opět trochu obavy. Ale záhy má po starostech.

Pechová, Jarmila, – Čáry máry bublifuk /

Pohádkové příběhy postaviček, které se potulují kolem rybníka (vodník, víly, skřítkové a další tajemné bytosti). Děti si přečtou o tom, jak vodník Mokrejš poskytnul svým kamarádům skřítkovi Zindulíkovi a víle Zindulce hrníčkový domov, jak si zatancovali na měsíčním bále, nebo také o tom, jak si udělali výlet na rogalu. To se to skotačí a krásně žije, když jim pomáhá i samotné sluníčko a měsíc.

Olsberg, Karl, – Dívka v podivné zemi /

Sci-fi thriller, ve kterém se dívka Sophia vydává z rodného údolí hledat svého přítele do světa Ztracených, do světa, kde je údajně válka, je nebezpečný a zakázaný. Sophia však zjistí, že nebezpečí tam je, ovšem v jiné podobě.

Křesťanová, Lucie – Divotvorné příběhy /

Tralalák z poustevny pomůže dvojčatům Valerii a Antoniovi a jejich rodičům od bídy. Skřítek Hračička se stane Zuzančiným nejlepším přítelem. Škodolibý rarach Faun ze školy v Troji si poradí se zlobivými žáky. Strašidlo Kvilda z Malé Strany naučí houslařského syna Jáchyma hrát na housle. Poslední příběh vypráví o cizokrajném lékárníkovi, který se usadil v Liliové ulici a jeho kouzelném hadovi.

Braunová, Petra – Eda se nedá /

Edovi, synovi úspěšného režiséra a známé herečky, se pozornost médií nelíbí. Donedávna měl pocit, že je obyčejný kluk, přestože věděl, že pochází z věhlasného hereckého rodu. Matčina rostoucí sláva bohužel přilákala i zájem bulvárních časopisů, kde se začaly objevovat hanlivé a nepravdivé články. Eda se rozhodne očistit pověst svou i celé rodiny.

Potter, Beatrix, – Flopsík a Chundelatý ocásek /

Pět pohádek o zvířátkách pro předškolní děti.

Říha, Bohumil, – Honzíkova cesta /

Příhody malého Honzíka, který jel sám k babičce a dědečkovi na prázdniny.

Já, písnička 1 :
Já, písnička 2 :
Vaněček, Michal – Koho má znát správný Čech /
Pospíšilová, Zuza – Konec zlobení /

První den v 2.B je pro novou paní učitelku náročný. Děti zlobí a nedají si říct. Stará školní tabule už toho viděla hodně, ale tohle je i na ni moc. Rozhodla se, že v tom paní učitelku nenechá a pomůže jí se zlobivci zatočit. Nebude to jednoduché a možná bude muset občas použít i nějaké to kouzlo.

Gecková, Iva – Liška Šiška ve školce /

Nejoblíbenější Adélčina plyšová liška Šiška, zapomenutá ve školce, prožívá s ostatními hračkami dobrodružství, hračky připravují narozeninovou oslavu pro ledního medvěda.

Jacobsson, Anders – Lotřík Petřík /

Příhody ze života šestiletého Petříka, který žije v domečku s maminkou, tatínkem a dvěma staršími sourozenci a pořád něco vyvádí.

Delahaye, Rachel – Lvíče v nesnázích /

Františka se při návštěvě zoologické zahrady záhadně ocitne v tanzanském národním parku, kde se snaží najít matku malého lvíčete. Fany nejvíce ze všeho miluje zvířata a udělá cokoli, aby jim pomohla! To, co začne jako obyčejný školní výlet do zoologické zahrady, skončí jako dobrodružná cesta za záchranou malého roztomilého lvíčka. Fany se ocitne v národním parku Serengeti, kde objeví opuštěné lví mládě. Rozhodne se, že ho vrátí k jeho rodině. Vydává se tedy do nemilosrdné divočiny. Dokáže v ní přežít jen s láhví vody, půlkou svačiny a svým orientačním smyslem?

Lebeda, Jan, – Medovníček, Medulka a Medulínek /

Další příhody hodných skřítků, Medovníček s Medulkou najdou v lese pod zlomeným stromem malého skřítka.

Dražilová Zlámalo – Neplechy čerta Zbrklíka /

Pohádkový příběh o čertíkovi, kterému dala maminka podle pekelného kalendáře jméno Zbrklík. A podle svého jména se také choval – zbrklý, neposedný, jak šídlo, každou chvíli něco vyvedl. A tak ho pošlou do světa.

Říha, Bohumil, – O letadélku Káněti :

Veselé příhody pekelských dětí.

Martišková, Petra – O nezbedné čertici /

Pohádkový příběh o malé nezbedné čertici Lili, která se i se svým kamarádem Jonášem dostane nedopatřením do světa lidí a musí udělat tři dobré skutky, aby se mohla vrátit zpátky domů. Stihnout to do Vánoc a přitom chodit do lidské školy, poznávat nové věci i kamarády bude pěkně těžké.

West, Kasie – P. S. Líbíš se mi /

Lily při jedné obzvláště nudné hodině chemie nedává pozor a čmárá si na lavici slova oblíbené písničky. Druhý den zjistí, že někdo rozepsanou sloku dokončil, a ještě přidal vzkaz pro ni. Zajímavé! Brzy už si se svým anonymním přítelem vyměňují dlouhé dopisy, doporučují si vzájemně kapely a sdílí ta nejsoukromější tajemství. A to je teprve začátek dopisového přátelství, které se postupně promění v něco víc. Promluví si s tajuplným neznámým někdy naživo?

Dřišťanová, Krist – Panovníci českých zemí /
Kostka, Petr, – Proč se říká…? :

Další z řady knih vysvětlujících různá rčení, úsloví a přirovnání. Tato kniha je zaměřena na úsloví, která mají svůj původ a českých, ale i světových dějinách.

Killeen, Matt – Sirotek, bestie, špionka /

Patnáctiletá Sara osiří v okamžiku, kdy je její matka zastřelena na kontrolním stanovišti v Berlíně těsně před začátkem druhé světové války. Útěk z nacistického Německa, odkud chtěla Sara uprchnout vzhledem ke svému židovskému původu, se tedy nevydaří. V rozhodující chvíli, kdy Saře hrozí zatčení, se jí ale ujme poněkud záhadný muž, jenž se později představí jako kapitán britské výzvědné služby Jeremy Floyd. Přesvědčí Saru, aby s ním spolupracovala. Vytvoří pro ni novou identitu a zajistí jí studium na elitní dívčí internátní škole. Sařiným úkolem je spřátelit se tu s dcerou významného vědce, jenž má hlavní podíl na výzkumu „grapefruitové bomby“, která i přes své minimální rozměry vyniká silnou destruktivní schopností. Pod rouškou předstíraného kamarádství má Sara odhalit a získat plány, j

Niklíčková, Alexa – Staré pověsti české :

Vydejte se s námi do časů bájí a legend, do doby, kdy se praotec Čech poprvé podíval dolů z hory Říp, kdy statný Bivoj chytil holýma rukama kance, kdy Břetislav unesl krásnou Jitku, kdy zemí brázdil kouzelník Žito a kdy kat Mydlář stínal hlavy. Přečtěte si pověsti, které provází naše dějiny a přitom uchovávají tajemství dávných věků.

Niklíčková, Alexa – Staré řecké báje a pověsti /

Tato bohatě ilustrovaná kniha obsahuje klasické příběhy z řecké mytologie, které jsou moderně převyprávěné pro děti a mládež. Jednotlivé příběhy pojednávají o řeckých bozích, hrdinech, mýtických postavách a nestvůrách.

Boehme, Julia – Týna a Pony :

Prožijte další vzrušující dobrodružství s Týnou a jejím milovaným poníkem. Napínavý příběh se odehrává v Safariparku, kde se začnou ztrácet zvířata. Podaří se zloděje odhalit?

Vánoční koledy /
Bušek, František, – Xenzala /

Jde o dílo na pomezí scince fiction a fantasy, kde se děj odehrává na jedné vzdálené planetě s civilizací v období raného středověku. Hlavní událostí je boj o svržení tyranského krále a jeho nahrazení novým, spravedlivým králem. Do toho přilétá těžařská loď ze Země a tak navíc dochází ke střetu dvou odlišných civilizací. K dovršení všeho do děje vstupují také podivné bytosti z jiného světa.

Saunders, Ashley – Zákon jednoho /

Postkatastrofická adult fantasy je příběhem dvojčat, z nichž jen jedno má v budoucnosti, zasažené fatálními změnami klimatu, právo na život.