Menu

Knihovníci doporučují

beletrie – html2Będzie bolało – Kay, Adam,

Podczas czytania o perypetiach młodego stażysty brytyjskiej służby zdrowia nie raz zastanawiałam się, czy przypadkiem autor nie koloryzuje. Adam Kay, niczym reporter na pierwszej linii frontu, wiernie odtwarza sytuacje powstające na niekończących się dyżurach. Czytelnik wraz z nim widzi obrazy, czuje zapachy i denerwuje się razem z lekarzami, gdy o życiu decydują minuty. Podczas lektury czytelnik śmieje się, choć czasem to śmiech przez łzy. W tej książce oceniam styl, jakim została napisana. Doskonała „antyreklama” brytyjskiego systemu służby zdrowia.

BasiaDivoké labutě – Chang, Jung

Autobiografický příběh tří žen, ve kterém je zobrazena novodobá čínská historie. Babička, generálova konkubína s lotosovými chodidly, prožila pád císařství v roce 1911, Čankajškovo sjednocení a japonskou okupaci. Její dcera, autorčina matka, zasvětila celý život straně a velkému Maovi, přesto její rodina poznala všechny strasti a zrůdnostmi tzv. kulturní revoluce, která brutálně zpřetrhala mezilidské vztahy a nadělala z blízkých lidí nepřátele. Ani Yung nebyla těch zrůdností ušetřena, jenom měla o trochu více štěstí než jiní….

Božka M.Drak do kapsy – Clarke, E. J.

Hrdinkou knihy je jedenáctiletá Mari Jonesová, ze které chce mít maminka zvěrolékařku. To se ale malé Mari nelíbí. Má plán stát se světově uznávanou vědkyní v oboru paleontologie. Zvířátka, ale ta zkamenělá jí zajímají úplně ze všeho nejvíc .Jednoho dne při své vědecké práci najde malého dráčka a ví, že jde o největší objev jejího života. Tento prcek do kapsy, má ale obrovský talent dostat se do maléru, a tím i Mari. Mari rychle zjistí, že když jde o přátelství, věda nemusí mít odpověď na všechno.

YvonaJmenuji se Maryte – Šlepikas, Alvydas

Autor popisuje velmi výstižnou formou životní osudy tzv. „vlčích“ dětí, které se v poválečných měsících roku 1946 potulovaly v pohraničí Litvy. Fenomén „vlčích“ děti označuje většinou válečné sirotky, děti poražených Němců, které se toulaly krutou zimní krajinou, trpěly hlady a nepřízní osudu. Ostatní lidé se jich v lepším případě stranili, v horším případě jim pak psychicky i fyzicky dali pocítit nenávist za veškeré poválečné dění a chudobu. Na osudech malé holčičky Renaty můžeme vidět bezcílné toulání těchto vyčleněných lidí.

LukášLubošova celkem fajn knížka – Kulíšek, Luboš,

Youtubeři se stali populárním jevem dnešní doby. Stali se ikonami či vzory pro mnoho náctiletých. Jedním z nich je i Luboš Kulíšek. Na otázku, proč se vlastně věnuje youtuberství, odpověděl 10 důvody, které najdete právě v této knize. Jak říká, někdy je život celkem fajn a někdy je to vážně šílená jízda! V tomto deníku najdete všechno, čím si prošel – od narození až po mou cestu do Los Angeles. Nic nevylepšuje, nic nepřekračujte, píše upřímně, vážně a hlavně docela vtipně.

YvonaNevinným se neodpouští – Dán, Dominik

Pokud se potřebujete odreagovat, sáhněte po Dominiku Dánovi. Opět Vám naservíruje lahůdkovou story, napínavou a plnou překvapení. Dán si v tomto příběhu pohrál s dvojí dějovou linkou. První je ze světa detektivů a řešeni vražd. Ta druhá se točí kolem party přátel, kteří se znají od dětství. Hlavním hrdinou je opět kriminalista Krauz, který vyšetřuje smrt Michala – jednoho z party. Pomáhají mu kolegové Chosé a Kuky. Nechybí tu opět humorné dialogy ani napětí. Tato detektivka možná nenabízí hlubší filozofické myšleni, ale zato nastavuje zrcadlo morálce

PetraPohlednice z Itálie – Brown, Alexandra,

Při čtení této knihy se dostanete se z ponuré Anglie do slunné Itálie. Hlavní hrdinka Grace se stará o svou nemocnou matku. Kvůli ní se vzdá svého snu stát se tanečnicí a zaměstná se ve skladovací firmě. Při vyklízení skladovací kóje objeví deník, který patřil Constance di Donatovéníe. Doufá, že ji dovede k majitelům. Začne pátrat na vlastní pěst, odjíždí do Itálie, aby našla dědice a rozmotala záhadu. Kniha není typická červená knihovna, je to příjemné čtení s nádechem romantiky.

AndreaŘetěz – McKinty, Adrian,

Skvěle napsaný thriller s neotřelým tématem. Co všechno je matka schopna udělat pro své milované dítě? Hrdinka románu Rachel, se jednoho dne probudí do noční můry, vrací se jí rakovina a co hůř, je unesena její třináctiletá dcera Kylie. Tím se ony dvě i celá jejich rodina stávají součástí Řetězu. Řetěz je stroj na výrobu peněz a nejde z něho vystoupit, jen pokračovat – musí unést cizí dítě, aby ji únosci vrátili to její… Čtivý, napínavý a strhující román, který neodložíte, dokud ho nedočtete. Za mě velké doporučení.

PetraSmrtící byznys – Hindráková, Hana,

Smrtící byznys je moje první kniha této autorky a nebude poslední. Hlavní hrdinkou je česká zdravotní sestra, která utíká před osobními problémy a přijme nabídku pomáhat dětem v Africe. Pro peníze jsou mnozí lidé schopni udělat cokoliv i dovážet falešné léky a vůbec neuvědomují důsledky svého konání. Ellen přijde na tento problém a snaží se to vyřešit. V čele mafie stojí velmi vlivný muž. Podaří se jí vyřešit tento závažný problém. Bude to těžký boj. Kniha je velmi čtivá, doporučuji.

Božena P.Třetí na řadě – Brennan, Allison,

Právě se zrodila nová vyšetřovatelská dvojice – agent FBI Matt Costa a policistka Kara Quinnová. Mají za úkol najít sériového vraha, který je posedlý číslem tři. Začíná zabíjet 3. března, spáchá tři brutální vraždy s třídenním odstupem. Vždy každé tři roky. Nyní udeřil znovu. Místo je pokaždé jiné. Matt s Karou přichází na určité podobnosti – mezi oběťmi jsou vždy zdravotní sestra, učitel, policista. Tudíž jsou jejich životy v ohrožení. Čtenáři ví, co vraha dohání k takovému šílenství. Ale FBI dochází nápady i čas.

MíšaZápisník alkoholičky – Duffková, Michael

Když se řekne alkoholik, většinou se nám vybaví zanedbaná osoba s vizáží bezdomovce. Pravdou je ale opak. Kniha zrozená z blogu Zápisník alkoholičky, který autorka začala psát jako součást své terapie je plná bolesti, ale i naděje. Otevírá v ní tabuizované téma, pití u žen. Její odvaha vystoupit z anonymity a přiznat si závislost je hodna obdivu. Ve své zpovědi se nebojí otevřít všechny dveře. Můžeme nahlédnout do všech pokojů jejího vzdoru, ale i prozření a obrovské motivaci ke složité léčbě. Blog získal v roce 2019 cenu Magnesia Litera

MarcelaŻona jubilera – Lennox, Judith

Wydawca zachęca czytelników do sięgnięcia po powieść, która opowiada historię dwóch pokoleń jubilerskiego rodu Wintertonów. Narracja rozpoczyna się pod koniec lat trzydziestych, przed wybuchem 2. WŚ i przedstawia młodą dziewczynę Juliet, która wychodzi za mąż za starszego, ale bogatego mężczyznę. Pozory mylą, bo jej mąż nie jest łatwym partnerem. Okazuje się, że nie tylko gnębi swoją żonę wypominając jej brak majątku, ale nieobca jest mu zdrada. Juliet stara się jak może utrzymać rodzinę, ale ona również wpadnie w sidła miłości i zakocha się w przyjacielu męża

BasiaZpráva pro Adolfa. – Tezuka, Osamu,

To, co znamená pro Američany Walt Disney, to znamená pro Japonce Osamu Tezuka. Stal se legendou a ikonou již za svého života, skrze své komiksy položil základ klasické japonské manze. Komiksová epopej „Zpráva pro Adolfa“ je zpracovaná částečně i z evropského pohledu. I přesto, že zrovna neholdujete komiksu, bude pro vás tato dvoudílná objemná kniha to pravé. Hlavní postavou jsou tři Adolfové – židovský chlapec Adolf, jeho německý kamarád Adolf a vůdce Adolf Hitler. Děj začíná roku 1936 na berlínské olympiádě, která se stala zásadní deklarací Třetí říše.

LukášZpráva pro Adolfa. – Tezuka, Osamu,

Jestliže nás první díl „Zprávy pro Adolfa“ seznámil s hlavními postavami, které nám navíc pečlivě vylíčily dobový kontext, ve kterém se pohybují, druhý díl se již dostává do víru dění válečných událostí. Nechybí ani dramatické ztvárnění až děsivé atmosféry zajateckých a koncentračních táborů, jakož i válečné prostředí Japonska na pověstné „Ose zla“ – Řím, Tokio, Berlín. Zásadní po celou dobu příběhu je zběsilé tempo a atmosféra, která je místy temná a místy velmi humorná. Samotný závěr vás nenechá chladnými, žádná z postav nemá až do poslední strany nic jistého.

Lukáš