Menu

Knihovníci doporučujíbeletrie – html2Dvakrát dole, jednou nahoře – Mlynářová, Marcel

Od této autorky je to má první kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. I když se s ní život nemazlí, bere ho s nadhledem. Líbí se mi, jak se dokáže se vším vyrovnat a zůstat přesto ženou s velkým Ž. Úsměvné s lehce provokujícím sarkasmem podané příhody autem jménem Karkulka po naší zemi i cizích krajích mě pobavily. Určitě doporučuji jako oddechovou četbu

BoženaHoryzont – Małecki, Jakub

Jak to jest, kiedy się wraca z misji w Afganistanie i chciałoby się normalnie żyć? Maniek, były saper, cierpi na PTSD – zespół stresu pourazowego, nie potrafi porozumieć się z rodziną. Próbuje spisać wspomnienia, mając nadzieję, że dzięki temu wreszcie wróci. Sąsiadka Zuza z urywków rozmów z babcią dowiaduje się o rodzinnej tajemnicy, która nurtuje ją na tyle, że chce ją rozwiązać. Autor stopniowo wciąga czytelnika w akcję, dzięki której powoli odkrywamy historie obydwu bohaterów. Książka bardzo mnie poruszyła, serdecznie polecam!

MartaKobieta w Watykanie – Wolińska-Riedi, M

Życie za murami Watykanu oczami żony członka Gwardii Szwajcarskiej, dziennikarki, producentki filmów dokumentalnych, mamy dwóch córek. Czytelnik dowiaduje się wiele ciekawych i zaskakujących faktów: czy rodzina może odwiedzać swoich bliskich mieszkających za Spiżową Bramą, czy jest szpital, przychodnia lekarska, szkoła? Autorka w ciekawy sposób opowiada o swoich sąsiadach – papieżach: Janie Pawle II, Benedykcie XVI oraz o obecnym papieżu Franciszku. Moim zdaniem, warto przeczytać.

MartaKobiety z odzysku. – Frączyk, Izabella

„Czy zastanawiasz się, jak często życiem rządzi przypadek?” – to zdanie z tylnej okładki na tyle mnie zaintrygował, że sięgnęłam po tę lekturę. Książka opowiada historię 3 przyjaciółek Gośki, Feli i Zuzy, które spędzają wakacje w Egipcie. Ma być przyjemnie, bezstresowo i wesoło. Jednak okoliczności zmieniają wszystko z dnia na dzień.Książka czyta się jednym tchem, pomimo dramatycznej akcji nie brakuje lekkości i humoru. Dalszą część losów bohaterek można przeczytać w książce Trudne wybory, co gorąco poleca bibliotekarka Marta.

MartaKukačka – Daniels, Natalie,

Smutný příběh o velkém přátelství, vztazích, lásce a zradě. Svoji úlohu tu mají přípravky používané při léčbě úzkosti, nespavosti a deprese. Moc se mi líbilo, jak se vyvíjel vztah mezi Connií a psychiatričkou, jak se postupně vzájemně ovlivňovaly. Chvílemi se mi zdálo až neuvěřitelné, že by se něco takového mohlo stát. Ale čím déle jsem četla a příběh se rozkrýval, tak mi připadal reálnější. Velmi citlivé téma a v dnešní době i aktuální. Pro mne naprosto nepřekonatelná kniha. Doporučuji!

BoženaNa okraji propasti – Minier, Bernard,

Mladá Francouzka Moira odjíždí do Honkongu, kde přijímá pracovní místo v oddělení vývoje umělé inteligence digitálního gigantu Ming. Vyrovnává se s odlišnostmi jiné kultury, obavami z naprosté ztráty soukromí a navíc ji kontaktuje policie, která vyšetřuje sérii brutálních vražd, které jak se zdá přímo souvisejí s firmou. Mírný rozjezd, který znepokojuje a mrazí, se rozjíždí v napínavý thriller. Je to celkem děsivé, když si uvědomíme, že většina technologií popsaných v tomto románu již existují nebo jsou vyvíjeny.

PetraOsvětimský orchestr – Fénelon, Fania,

Silný, emotivní a pravdivý příběh o hrůzách Osvětimi ženou, která přežila. Fania Fénelonová, francouzská klavíristka a zpěvačka, skvěle a bez příkras popisuje, jaké měly členky orchestru “výhody” oproti ostatním vězňům. Fania měla pomyslné štěstí v neštěstí, protože právě její nádherný hlas a hudební talent jí zachrání život. Jedenáct měsíců stráví v jediném ženském osvětimském orchestru, ve kterém spolu s členkami sní o tom, kdy budou opět svobodné. Doporučuji k přečtení.

Božena P.Polskie wierszyki i wyliczanki

Chciałabym przełamać trend i polecić książkę dla maluchów. Polskie wyliczanki i rymowanki przeniosą rodziców w nostalgiczną krainę dzieciństwa, a ich pociechy będą cieszyć rytmiczne wierszyki, które łatwo zapadają w pamięć (Wlazł kotek na płotek, Jadą jadą misie,…). Czytanie książeczki może być doskonałą zabawą, która łączy pokolenia, a przy okazji uczy.

BasiaSacrum et profanum – Janus, Katarzyna

Mówią do niej Anastazja. Ona ma jednak na imię Agata. Jest drobna, smukła, średniego wzrostu z długimi zgrabnymi nogami. Pracuje jako call girl, tak woli by ją określać, no po prostu, dziewczyna do towarzystwa. Na studia i utrzymanie trzeba jakoś zarobić kiedy pochodzi się z biednego domu. Od zawsze czuła w sobie tę moc, wiedziała jak sprawić mężczyźnie rozkosz. Trójmiasto zawsze ją fascynowało, więc postanowiła pójść na studia właśnie tam, obrała psychologię. Co ją czeka, co jej życie zgotowało?

bibliotekarka MarcelaSilo – Howey, Hugh

Představte si svět, který je zahalený jedovatým prachem a vy ho vidíte z místa, které nazýváte domov. Tento domov je betonové silo, které se táhne několik set podlaží pod povrchem země. Jednou za čas je vybrán člověk, který musí na vrcholu sila vyčistit jeho senzory. Z této cesty na povrch se už nikdo nevrátí. Co se ale stane, když se na řadu dostane odvážná dívka jménem Jules? První díl skvělé trilogie je povinnou četbou každého milovníka sci-fi.

KarolínaSprawa Niny S. – Nurowska, Maria

Dzieła Marii Nurowskiej są reklamą samą w sobie, lecz pomimo to chcę zwrócić uwagę czytelników na książkę, która pokazuje mistrzostwo autorki. Sam tytuł wskazuje na kryminał, lecz zawiódłby się czytelnik dzieł klasyków gatunku. Autorka postawiła na psychologię i dobrze się stało, bo lekturze towarzyszy cała gama uczuć. Jest oczywiście morderstwo i denatka, która przyznaje się do popełnionego czynu, ale to dopiero początek… Polecam nie tylko czytelniczkom.

bibliotekarka BasiaTemná dcera – Ferrante, Elena,

Leda, profesorka anglické literatury a hlavni hrdinka této knihy hledá sama sebe na pláži v jižní Itálii, kde se probírá minulostí, svým vztahem k matce, dcerám, partnerovi a řeší problémy ve svém nitru. Setkání s mladou matkou Ninou a její dcerkou v ní však probudí vzpomínky na své dětství a komplikovaný vztah s matkou a její dlouho potlačované pocity začnou vyplouvat na povrch.

NaďaZłota klatka – Läckberg, Camilla

„Złota klatka” to thriller o determinacji i brutalnej zemście. Inteligentna i piękna Faye ma wszystko – wspaniałego męża, ukochaną córeczkę i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Jednak pozory mogą mylić… Fabuła jest trochę mało wiarygodna. Faye wszystko udaje się zbyt łatwo, niektórzy bohaterowie są łatwowierni i trochę naiwni, ale atutem jest doskonały warsztat pisarski autorki. Polecam, czyta się dobrze.

Marylka