Menu

Knihovníci doporučují

beletrie – html2Barbora a Zlatý robot – Neff, Ondřej,

Doporučuji originální dětskou sci-fi od oceňovaného českého autora, kterou ilustroval Karel Jerie. Nechte se pozvat Barborou a jejími kamarády na vzdálenou planetu Botera. Všichni tady žijí nuzně přesto, že je na druhé straně Mechlesa osada se všemi vymoženostmi pro pohodlný život. Jedné noci vyroste v zálivu nový ostrov a na něm se objeví Zlatý robot. Co je zač? Přátelé postupně odhalují zajímavá tajemství a přijdou tak na stopu velkému zločinu.

SvětlanaDaleko od stromu – Brabcová, Zuzana,

Pokud žijete ve funkční rodině, možná si ani neuvědomujete, jaký smysl a význam má pro každého z nás. Grace je ihned po narození adoptovaná a vyrůstá jako jedináček. V šestnácti letech, kdy dá své dítě k adopci, se rozhodne vyhledat svou biologickou matku. Jaké je ale její překvapení, když zjistí, že má patnáctiletou sestru Mayu a osmnáctiletého bratra Joaquina. Když se tito tři sourozenci setkají, konečně zažijí pocit sounáležitosti, ale hrozí odhalení tajemství, která si tak bedlivě střeží…

SvětlanaDilema – Paris, B. A.

Děj se odehrává během jednoho dne a každý z hlavních hrdinů řeší „dilema“, jak tomu druhému říct, co před ním tají. Manželé Adam a Livia se chystají narozeninovou oslavu. Ani jeden z nich ji nechce pokazit přiznáním. Příběh je vyprávěn oběma manželi, střídají se po kapitolách a popisují své emoce. Velmi brzy odhalíte jejich tajemství, ale vůbec to nevadí. Doporučuji přečíst, kdo však očekává temný thriller, bude zklamán, je to psychologické rodinné drama.

AndreaKarlík se mění v T-Rexe – Coperland, Sam

Druhá kniha ze série Králíkovy proměny určitě opětovně zaujme všechny čtenáře, kteří milují legraci a dobrodružství spojené s proměnami. Karlík McGuffin je obyčejný kluk, který když se trápí, se mění v různé tvory. Tentokrát se bojí, že se bude muset vystěhovat s rodiči z domu, kde bydlí a nastěhovat se k bláznivé tetě se stádem koček. Karlík panikaří a začíná nad svou podivnou super schopností opět ztrácet kontrolu! Naučí se ji ovládat jednou provždy?

YvonaKdo o tom ví? – Kara, Lesley

Hlavní hrdinka Astrid byla úspěšná scénografka, ale láska k alkoholu ji připravila o vše, co měla ráda. Absolvovala léčbu, a aby nepodlehla pokušení, nastěhuje se ke své věřící matce. Vrátí se ke svému původnímu životu? Astrid stále pronásleduje její minulost. Kdo jí chce ublížit? Autorka velmi autenticky popisuje chování abstinujícího alkoholika. Kniha je čtivá a závěr dramatický a překvapivý.

AndreaKlubko zmijí – Dán, Dominik,

Detektivní román odehrávající se v prostředí anonymního Města, v němž tentokrát osvědčený tým policejních vyšetřovatelů rozplétá dva případy, dvě loupežná přepadení, ze kterých se záhy vyklubou úkladné vraždy. Oba případy spolu velmi těsně souvisejí a vyšetřování vede do vysoké politiky. Naše známá parta vyšetřovatelů jde neúnavně po stopách a nestačí se divit, kdo všechno je v případu namočen. Vyšetřování pozvolna odhalí velkou korupční aféru, do které jsou zapleteni soudci, prokurátoři i policejní důstojníci. Dominik Dán prostě opět nezklamal.

PetraKouzelná třída o Vánocích

Vánoce. Kouzelný čas, kterého se nemohou dočkat malí i velcí. Otevřete tedy spolu s námi tuto knihu, která jistě zkrátí čekání na Ježíška. Dozvíte se v ní, jak se třída žáčků s učitelkou Jasmínou Bílou chystají na Advent, jak pečou cukroví či jak vyrábí dárečky. Celá třída také zdobí stromeček, povídají si o zvycích a tradicích. Je to kniha pro začínající čtenáře, kteří se nemohou dočkat příchodu Ježíška, ale určitě toto milé vyprávění rádi vyposlechnou i ti dříve narození.

YvonaKwiaty dla Algernona – Keyes, Daniel

Czy inteligencja człowieka i tzv. IQ są naprawdę ważne? Daniel Keyes, podobnie jak Winston Groom w Forreście Gumpie, zainteresował się w swej powieści sci-fi życiem upośledzonego umysłowo młodego mężczyzny. Charlie Gordon, główny bohater książki, ma współczynnik IQ na poziomie 68 pkt. Pomimo tego pracuje w piekarni, ma znajomych, przyjaciół i można by zaryzykować twierdzenie, że jest szczęśliwy. Jednak on chciałby zmądrzeć. Dlatego jest bardzo uradowany, kiedy naukowcy zakwalifikują go do swojego programu polegającego na operacyjnym podwyższeniu inteligencji. Operacja się udała, ale czy „mądry Charlie” jest szczęśliwy? Kim jest Algernon? To mysz doświadczalna, na której naukowcy sprawdzali poprawność swej teorii. Żeby nie zepsuć czytelnikom satysfakcji z lektury, nie zdradzę zakończenia. N

BasiaMaska smrti – Nordbo, Mads Pede

Již potřetí se setkáváme s novinářem Matthewem, který stále pátrá v minulosti. Jeho otec byl součástí tajných pokusů v Thule před více než dvaceti lety. Teď je jeho život v nebezpečí. Matthew stále pátrá po Tupaarnaq, na kterou se snaží policie hodit vraždy. Jen Matthew tomu nevěří. Mezitím v prázdné studně umírá muž za podivných okolností. Spáchal sebevraždu, nebo šlo o velmi promyšlenou vraždu? Všem v hlavě zní mýtus o qivittoqovi, který zde bloudí a mstí se za dávné křivdy. Kde je vůbec pravda? Jak to bylo s operací Tupilak a kdo tady vraždí?

MíšaMia – landecká holčička – Prokešová, Miriam

Landek u Ostravy, prastaré místo, kde se na svém koni, podle pověstí, se dodnes prohání zlý černokněžník. Malá Mia zde jednou v trávě najde sošku rytíře na koni. Je to ale past, kterou nastražil právě tento čaroděj a tím ožívá nejen kopec Landek. Objeví se pravěcí lidé, mamuti, zakletá landecká paní, vodník s rusalkami a vílami a nechybí ani baba Jaga. Mezi těmi všemi je jako ztracená právě Mia, která hledá cestu zpět k mamince. Podaří se jí to? Otevřete tuto knihu a začtěte se…Jde o knihu pověstí o Landeku v příběhu malé Mie.

YvonaMlčící fontány – Sepetys, Ruta

Evropa se vyrovnává s následky 2 sv. války, ale ve Španělsku pořád panuje fašistický režim. Frankova policie křižuje ulice Madridu, tisíce politických vězňů buduje pomník jeho nesmrtelnosti a státní pokladna je prázdná. Franko otevírá hranice americkým boháčům a texaským naftařům. Tak se můžou potkat Daniel, který chce prostřednictvím fotografií zdokumentovat krutou realitu současného Španělska a Ana – dívka, která v této realitě žije. Franko ji připravil o důležitou část rodiny a pomoc Texasanovi by jí mohla krutě vymstít.

BožkaMlčící žena – Slaughter, Karin,

Při vyšetřování vraždy ve státní věznici se detektiv Will Trent setkává s vězněm Darylem Nesbittem. Ten tvrdí, že je nevinný, že ho odsoudili na základě falešného obvinění, které vykonstruoval zkorumpovaný policejní sbor pod vedením Jeffreyho Tollivera. Skutečný pachatel zůstal na svobodě a systematicky zabíjí další ženy. V severní Georgii je v národním parku brutálně zavražděna mladá žena. Shoda náhod? Anebo se tu opravdu pohybuje sériový vrah? Will tuší, že odpověď na tuto otázku nenajde, dokud neobjasní starý případ. Skvělá drsná napínavá detektivka.

PetraNapsáno krví – Carter, Chris,

Napsáno krví je jedenáctým románem série o detektivu Robertu Hunterovi a Carlosu Garciovi. Série je vysoce návyková. Mladá kapsářka, Angela Woodová, ukradne koženou tašku. Je však zklamaná, nic cenného – aspoň ne pro Angelu, v ní není. Jen černá knížka vázaná v kůži. Zvědavost zvítězí a Angela rychle prolistuje kořist. A tehdy začne nejhorší noční můra jejího života. Není to totiž obyčejná knížka – je to zápisník sériového vraha s podrobným popisem velmi zvrácených vražd. Skvělá kniha, doporučuji i těm, co dosud nic od Cartera nečetli.

PetraPijavice v sukni – Hlavatá, Dana,

Nejnovější kniha slovenské spisovatelky Dany Hlavaté se jmenuje Pijavice v sukni. Je to soubor humorných povídek ze života. Svým typickým smyslem pro humor vypráví o vztazích v rodině, kamarádství, práci, jak přežít odchod dospělých dětí, jak krásně se umí kolegyně pomlouvat. Kniha je pro všechny, co se rádi zasmějí a život berou s nadhledem, vždyť problémů je na světě dost, proč si ještě nakládat.

AndreaSlunce v dešti – Ďuranová, Mária,

Příběh Laury, která sní o šťastném životě. I když její panovačný otec by chtěl, aby se podřídila jeho plánům, ona si postaví hlavu a jde si za svými sny. Provdá se za bohatého okouzlujícího muže a začne žít svůj sen. Vše vypadá skvěle, než mezi ně vstoupí její kamarádka. Zda dokáže vstát a jít si za svým štěstím, nebo se podřídí okolí? Pěkně napsaná, velmi čtivá kniha o vztazích a o tom, že si mnozí lidé myslí, že penězi vyřeší vše a city nejsou důležité.

Božena P.Střemhlavý pád – Brown, Sandra,

Napínavý příběh oblíbené autorky S. Brown, ve kterém se snoubí akce s romantikou. Zkušený pilot Rye Mallett se navzdory špatnému počasí rozhodne letět z Ohia do Atlanty, aby doručil balíček doktoru Natovi Lambertovi. Při přistávacím manévru však dojde k nehodě a u vraku letadla se objeví neznámá žena , která má eminentní zájem o přepravovanou zásilku. Je to doktorka Brynn O ´Nealová. Není však jediná, která touží po tajemné černé schránce…A tak je Rye vtažen do nebezpečného boje s lidmi, s kterými není dobré si zahrávat. Začíná boj s časem i o život!

PetraSzczerze – Tusk, Donald

Zapiski ostatnich pięciu lat (2014-2019), w których autor piastował funkcję Przewodniczącego Komisji Europejskiej nie są bynajmniej stricte politycznym dziennikiem ani opisem rodzinnej idylli. Pozytywnie zaskoczył mnie doskonale wybalansowany poziom celnych uwag zarówno w stosunku do całej machiny jaką jest UE, pozwala też zaglądać w sprawy rodzinne. Cechuje książkę poczucie humoru, a przede wszystkim inteligencja autora, która objawia się podczas komentowania różnych sytuacji politycznych, przeczytanej lektury,spotkań z przedstawicielami świata wielkiej polityki.

BasiaTrzeci etap – Ryrych, Katarzyna

Czy emerytka musi koniecznie robić to, czego życzy sobie rodzina? Siedzieć w domu, pomagać przy wnukach? Zuzanna ma wrażenie, że teraz w końcu nadszedł czas, gdy może pomyśleć o sobie. Zostaje w starym rodzinnym domu, w którym pojawia się Wiking oraz wnuczka Frida. Rodzinie oraz w miasteczku nie wszystkim się to podoba. Zuzanna postanawia jednak żyć i robić po swojemu nie bacząc na to, co mówią inni. W powieści teraźniejszość przeplata się z dawnymi wydarzeniami, wspomnieniami Zuzanny, dzięki czemu bardziej rozumiemy bieg wypadków.

MartaZážitky z karantény – Pawlowská, Halina

Koronavirová karanténa postihuje všechny bez rozdílu, a tak byla na tři měsíce uvězněna ve svém domě známá spisovatelka a moderátorka Halina Pawlowská. Své zážitky zúročila v této humorné knize. Jsou v ní veselé povídky o její dceři, zeti, vnukovi, příteli, tchyni, synovi a nezapomněla ani na své dva psy. Deníkové zážitky jsou o situacích, které byly mnohdy i nezapomenutelně trapné. A taky připsala pár receptů, fíglů a návodů, zaručeně ověřených, jak všechno vydržet.

SvětlanaZrcadlový muž – Kepler, Lars

Mezi TOP knihy patří Zrcadlový muž od Larse Keplera. Poosmé se setkáváme s vyšetřovatelem Joonou Linou, který má před sebou opět nelehký úkol. Před pěti lety zmizela mladá dívka, jejíž tělo je objeveno až teď na dětském hřišti ve Stockholmu. Podle bezpečnostních kamer si myslí, že mají vraha, ale brzy zjistí, že to je velmi důležitý svědek. Problém nastane, když zjistí, že se jedná o psychicky nemocného muže, který je traumatizován svou minulostí. Pachatel je velmi nebezpečný. Proto se po dlouhé době Joona obrací na hypnotizéra Erika Barka.

Míša