Menu

Knihovníci doporučují

 

Agent Kolbe – Kollender, Andrea

Román inspirovaný skutečným životem Fritze Kolbeho, zaměstnance německého ministerstva zahraničí, který vyvezl do švýcarského Bernu stovky tajných nacistických dokumentů a tyto pak dával Allenu Dullesovi, šéfovi americké tajné organizace OSS sídlící v Bernu. Měl krycí jméno George Wood. Po válce byl Dullesem, jež se stal šéfem CIA, označen za nejdůležitějšího agenta druhé světové války. Po válce se Fritz Kolbe nemohl vrátit na ministerstvo zahraničí, a nenašel ani uplatnění v nově vznikajícím německém státním aparátu.

Karin

Awaria – Wachowiak, Joanna

Wyobraźcie sobie, młodzi czytelnicy, że w domu, w którym wszystko jest kierowane przez wszystkowiedzący komputer, nagle nie ma prądu. W dodatku komórki nie działają, bo są rozładowane i co tu w takim wypadku robić? Rodzeństwo Tymek, Maciek i Anita znajdują się w sytuacji, gdzie wszystko wywraca się do góry nogami, a niemożliwość korzystania z elektroniki pomaga im spojrzeć i poznać siebie zupełnie inaczej. Kto jeszcze nie przeczytał, niech sięgnie po tę pozycję!

Marta

Betasamec – Dohnal, Milan

V žánru humorné literatury je Betasamec svěžím počinem. Nakolik čerpal autor ze svých prožitků, můžeme jen hádat – spisovatel i hrdina totiž mají stejné jméno – Milan Dohnal. Každopádně se mu povedlo napsat opravdu vtipnou knížku, z níž humor srší z každé stránky a nesklouzává do nudného stereotypu. Autor má lehkou ruku, není křečovitý, text plyne svižně a dobře se čte. Občas se objeví ostřejší mluva a sem tam nějaký ten vulgarismus, který ale do konceptu zapadá a nepohoršuje. Doporučuji mužům i ženám, kteří berou život s humorem i nadhledem.

Bára

Bezcitnost – Bunda, Martyna,

Román Bezcitnost se odehrává v poválečném Polsku a mapuje osudy Rozely a jejích dcer Trudy, Gerty a Ildy. Syrové a hutné vyprávění mě zaujalo nejen tím, že přibližuje polské reálie, podobné těm našim, ale především způsobem, jakým je pojato. Martyna Bunda, původní profesí novinářka, píše poměrně úsečným, strohým stylem, přesto je její mluva malebná. Místy drsné, ale také tragikomické střípky ze života žen, které se spoléhaly jedna na druhou a jejichž pojítkem byl rodný dům, zaujmou milovníky psychologických sond do duší obyčejných lidí.

Bára

Čtěte, pokud chcete dobýt Instagram

Máte Instagram? Chcete, aby se vaše snímky dostaly i mezi širší publikum než jen pár kamarádů? Musíte mít plán, musíte mít odhodlání a samozřejmě také dobré fotografie. Se vším vám pomůže tato kniha. Většina lidí používá Instagram a další podobné aplikace k šíření svých zážitků mezi přátele. Věděli jste ale, že se dá Instagramem i živit? 50 světoznámých instagramerů vám prozradí základní vlastnosti fungujícího Instagramu a dočtete se i mnoho dalšího o tam, jak se to vlastně dělá.

Lea

Dědečku, vyprávěj o světě – Špaček, Ladislav,

Po velice úspěšném vydání dvou knih – Dědečku, vyprávěj a Dědečku ještě vyprávěj, je zde třetí pokračování stejné koncepce z pera Ladislava Špačka. Zvídavá Viktorka a její skvělý dědeček se tentokráte vydávají na cesty. Dědeček se stane vypravěčem pověstí i historických příběhů, díky kterým se seznamuje s životem v jiných částech Evropy. Naučí se orientovat na letišti, chovat se v hotelu, využívat své znalosti angličtiny, základům historie či zvykům a tradicím navštěvovaných zemí. Kniha je doplněna audioknihou

Yvona

Dravec – Epstein, Marek,

Doporučující anotace: Domácí násilí, tentokrát nikoliv z pohledu vypravěče, ale z neuvěřitelného pohledu tří rodinných aktérů – týrané manželky, despotického manžela a desetiletého dítěte. Každý z nich vnímá situaci jinak, každý má svou vlastní pravdu. Román českého filmového scenáristy Marka Epsteina doporučuji všem, kteří nejsou lhostejní k problematice lidských slabostí a drsných až zvrácených rodinných vztahů, jež naoko působí šťastně a harmonicky. Ne každý se dokáže sám postavit zlu, ne každý dokáže odpustit.

Katka

Ed Sheeran – Goodwin, Christie

Kniha, která by neměla chybět ve sbírce všech milovníků muziky Eda Sheerana. Soubor fotografií, který byl vybrán z celkových 2.000 kusů fotek fotografky Christie Goodwin je doplněn komentáři otce Eda – Johna Sheerana. Dozvíte se nejen o příběhu Eda a fotografií, ale také fotografky, která jej potkala, když byl „jen“ obyčejný kluk a mapovala jeho vývoj celých 10 let, až po tři koncerty ve Wembley

Denisa

Jak maminka vyprávěla o Československu – Vetešková, Michae

Akční maminka, novinářka Michaela Vetešková, Vás přesvědčí, že dějiny rozhodně nejsou nuda! V jedenácti pohádkových vyprávěních se dozvíte poutavě a srozumitelně o našich dějinách od založení Československa v roce 1918 po jeho rozdělení v roce 1992. Vysvětlovníček Vám osvětlí historická fakta a přiblíží osobnosti včetně prezidentů T.G.Masaryka, Klementa Gottwalda i Václava Havla. Poznejte dějiny zábavným způsobem.

Světlana

Jak na sítě – Losekoot, Michell

Sociální sítě – každý den, zde tráví svůj volný čas miliony lidí. Každý z nás má možnost využít to ve svůj prospěch. Zaujmi – naslouchej – vyprávěj – vyhodnocuj. Čtyři principy, které když ovládnete – budete na sociálních sítích úspěšní. Tato kniha nás naučí přemýšlet tak, aby žádné další návody nebyly zapotřebí

Denisa

Jak upgradovat rodiče – Johnson, Pete

Největší můrou pro děti je v současnosti absolutní zákaz používání mobilního telefonu, PC a tabletu. Takový nápad měli i rodiče Louise. Aby toho nebylo málo, trvají na hraní společenských her a společných vycházek. Katastrofická situace, kterou musí malý chlapec okamžitě řešit. Pomůže mu s jeho tajným plánem jeho kamarádka Maddy? Co malí spiklenci vymyslí, aby svými činy přesvědčili rodiče o nesmyslném zákazu. To vše zjistíte ve fantasticky vtipné knize, plné neuvěřitelných situací.

Yvona

Jakub Ludvík – Vodáková, Lucie,

Jakub Ludvík – jméno, které zná téměř každý fotograf. Autobiografie, která vznikla na základě rozhovorů, vzpomínek, osobních zpovědí i článků. Ovšem tato kniha popisuje nejen příběh jeho kariéry, ale ukazuje také jeho osobní stránku. Velkým zpestřením jsou také rozhovory s celebritami, které Jakub Ludvík fotí. Zajímavé čtení pro nejen pro nadšence fotografování.

Denisa

Kapka štěstí v ranní kávě – Martin-Lugand, Ag

Příběh o hledání lásky se vám bude určitě zamlouvat! Kniha se mi nejvíc líbila v tu chvíli, kdy Hortense kopla Aymerica do zadnice. Občas jsem Hortense v duchu nadávala, jak může být pořád dokola tak naivní, ale dostala rozum, díky bohu! Je to příběh o iluzi, štěstí a lásky, uvědomění si jaká je v skutečnosti. Kvalitní a svěží oddechovka, která dodá čtenářkám kousek francouzského šarmu. Knihu vřele doporučuji.

Božena

Kváskování – Žúreková Štefková

Kniha Kváskování uchvátí nejen ty, kteří chtějí s kváskováním začít, ale i ty, jež už kváskování pohltilo. Naučíte nebo zdokonalíte se v péči o kvásek. Můžete vyzkoušet několik druhů chlebů, rohlíků. Upéct výborné koláče, vánočku, udělat dětem lívance nebo palačinky. Ale také uvařit kyselo nebo si k nedělnímu obědu vyrobit vlastní knedlík na páře. Součástí knihy jsou i bezlepkové recepty. Ne vždy se musí dílo podařit, ale i v tomto případě vám kniha poradí, kde jste pravděpodobně udělali chybu. Teď už vzhůru do kváskování.

Zdeňka

Macecha – Seeber, Claire

Macecha je mrazivý psychothriller. Jeanie neměla lehký život, a tak když potká Matthewa, který ji miluje, si myslí, že už bude jenom dobře. Bohužel nevlastní dcery ji nechtějí přijmout a začínají se dít podivné věci. V domě snad straší? A co ty nenávistné vzkazy? Ozvalo se snad tajemství z minulosti nebo…? Vynikající zápletka, kniha se čte sama. Velmi zajímavé rozuzlení. Sami se budete divit, jaký závěr si pro vás autorka připravila.

Andrea

Podróżniczki – Molenda, Jarosław

Jeszcze nigdy w historii ludzkości nie było podróżowanie tak łatwe jak dzisiaj. Wybieramy cel i w biurze podróży zamawiamy wyjazd. Podróżowanie dla niektórych jest tylko wypoczynkiem, dla innych zwiedzanie i poznawanie nowego jest pasją, czy poszerzaniem wiedzy. A jak było kiedyś? Wybrać się w daleką niebezpieczną podróż, często na inny kontynent, mogli tylko śmiałkowie. Nie brakowało też wśród nich kobiet. O polskich podróżniczkach możecie przeczytać w tej książce i zapewniam, że przeczytacie ją jednym tchem.

Marta

Raději zešílet v divočině – Palán, Aleš,

Zapadlé šumavské hvozdy se staly domovem několika podivínů, kteří utekli od problémů v civilizaci. Mnozí z nich papírově neexistují, proto návštěvy nevítají s otevřenou náručí. Aleši Palánovi trvalo několik let, než mu začali důvěřovat natolik, že jej pozvali dál a otevřeli mu dveře i do své „třinácté komnaty“. Příběhy šumavských samotářů jsou doplněny snímky renomovaného fotografa Jana Šibíka.

Božka M.

Sekrety i kłamstwa – Trojanowska, Sylw

Magdalena po śmierci męża, postanawia za namową swojej ciotki, odwiedzić dziadka, do którego ma wiele żalu. Ludwik Starkowski przeprasza wnuczkę i powoli zaczyna snuć opowieść swojego życia. Magdalena odkrywa rodzinne losy i tajemnicę, którą dziadek trzymał dla siebie, by móc przeżyć. Razem z opowieścią rodzinną autorka pokazuje nam czasy powojennego Szczecina. Zapraszam do lektury nie tylko tych, którzy lubią historię. Dalsze losy dziadka Ludwika w książkach Prawdy i tajemnice oraz Powroty i wspomnienia.

Marta

Skrytá zuřivost srdce – Boyne, John

Syrový příběh kluka, který se vzepřel osudu. Cyril Avery je jiný. Je nemanželský, jméno dostal po psovi a je gay. Kombinace, kterou bigotní irská společnost neodpouští. Cyrilovu matku kněz vykopal z kostela a jeho se snažili srazit na kolena. Přesto našel sílu vstát a jít dál. Cesty života jsou zvláštní. Ty jeho křižují kontinenty a účastníky děje nenásilně provádí problematickým světem homosexuality. Popíráním její existence, pokusy o její drastickou léčbu, až po pohrdání oběťmi AIDS.

Božka M.

Stroicielka dusz – Bognar, Aldona

Cztery kobiety z różnym bagażem życiowych doświadczeń pragną coś zmienić w życiu. Kiedy na forum internetowym pojawia się tajemnicza oferta „dostrajania duszy do harmonii świata”, każda z nich postanawia z niej skorzystać. W ten sposób zawiązuje się przyjaźń czterech różnych osobowości, dzięki której udaje im się spojrzeć na swoje problemy pod innym kątem.

Książka jest balsamem dla duszy, pozycją raczej odpoczynkową, troszkę z przymrużeniem oka.

Na długie zimowe wieczory i nie tylko poleca bibliotekarka Marta

Strom duchů – Erskine, Barbara

Důmyslně propletené osudy hrdinů, jež dělí staletí a přitom je spojuje láska nebo nenávist, jsou sázkou na jistotu a zárukou, že se příznivcům autorky do rukou dostává další propracovaný historický román s prvky romantiky a nadpřirozených jevů. Tak jako v předchozích románech Erskinové, i tady se objevují hodní duchové, stejně jako zlí, kteří skrz brány času dokáží manipulovat s myslí hrdinů. Zajímavým prvkem je využití vlastní rodinné historie, již Erskinová přetavila v zajímavý příběh s reálným historickým základem.

Bára

Světový street art – Hunter, Garry

Street art je specifickým vyjadřovacím médiem, které si postupně získává pevné místo mezi uměleckými směry. Není třeba chodit za ním do galerií – je přístupný každému, kdo prochází městy s otevřenýma očima. Pokud chcete tomuto globálnímu fenoménu přijít na kloub, tak v této knize máte možnost poznat díla nejznámějších streetartistů v čele s Banksym, Blek le Ratem, Os Gemeos nebo JRem. Reprodukce jednotlivých děl vás přesvědčí, že street art nejsou jen čmáranice na stěnách a po přečtení této knihy už nebudete zaměňovat street art s graffiti.

Lea

Tajná válka Coco Chanel – Vaughan, Hal,

Kniha o první dámě haute couture. Období jejího života mezi lety 1941 až 1954 zůstávalo dlouho zahaleno dohady a tajemstvím. Autor přichází s pravdou o její válečné kolaboraci a dlouhém vztahu s německým playboyem, baronem Hansem Güntherem von Dincklage – špionem, který stál v čele vyzvědačské sítě a zodpovídal se přímo Goebbelsovi. Kniha rekonstruuje příběh toho, jak se Chanel stala nacistickou špionkou, jak po skončení války unikla zatčení a jaké další peripetie zažila.

Lea

Tercet prowincjonalny – Ryrych, Katarzyna

Spotyka się taka trójka, prawie jak Trójca Święta, czyli emerytowana nauczycielka historii Troja, niedoszła morderczyni Karolina oraz niepijący alkoholik Franek. Włóczą te swoje bagaże życiowe by spotkać się w miasteczku gdzie jak to mówią: psy szczekają… Ludzie przecież zawsze interesują się nie tym, czym powinni. Bardzo dobra wartka akcja. Polecam.

Marcela

Tradinář – Kindlová, Monika

Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů. Kniha obsahuje dvanáct částí podle měsíců v roce. V každé části jsou uvedeny svátky, obyčeje a tradice vztahující se k danému měsíci. Naleznete zde vysvětlení jednotlivých svátků a rituálů, podle návodů a receptů si můžete něco vytvořit, nebo i uvařit. Kniha obsahuje tradiční i zapomenutá jídla. Autorky zde uvádí i cyklus roku (tzv. Kolo roku), kde uvidíte přehledně všechny svátky a období roku jako slunovraty a rovnodennosti, ale i křesťanské svátky.

Jana

V šedých tónech – Sepetys, Ruta

Příběh, který nenechá nikoho chladným. Patnáctiletá Lina je společně se svou rodinou odvlečena sovětskou tajnou policií do pracovního tábora na Sibiři. Opouští svou milovanou Litvu a začíná bojovat za svobodu, pravdu a krásu života. Podaří se mladé dívce projít mašinérii pracovních táborů? Uvidí ještě někdy svého otce? A splní si svůj životní sen a stane se malířkou? Poutavý příběh, který ukazuje sílu k životu i v těch nejtěžších podmínkách.

Karolína

Zranić marionetkę – Grochola, Katarzy

Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie znajdziemy w powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym. Niepokojące są tu nie tyle same morderstwa, ile powracający motyw molestowania nieletnich. Dzięki misternie skonstruowanej fabule oraz wyraziście wykreowanym postaciom mamy możliwość wniknąć w świat charyzmatycznego policjanta Natana i antropolożki Weroniki, która współpracuje z Natanem przy rozwikływaniu coraz bardziej zawiłej sprawy. Zgrabne dialogi oraz wiarygodność psychologiczna sprawiły, że książkę czyta się jednym tchem. Polecam.

Marylka