Menu

Knihovníci doporučují

beletrie – html2Bizarní povídky – Tokarczuk, Olga,

Sbírka příběhů nás vtáhne do každého příběhu, ačkoliv se jedná o příběhy, které se liší z hlediska místa, času akce i žánru. Měnící se rytmus příběhů znamená, že si nemůžeme být na okamžik jisti, co se stane na následující stránce. Autorka poukazuje na to, že svět je stále nepochopitelný. Prvky groteskního, černého humoru, fantazie a hrůzy, které najdeme v příbězích, nám ukazují, že v naší realitě nic není, jak se zdá. Pokud patří Olga Tokarczuková k vaším oblíbeným spisovatelkám a máte rádi nevšední povídky, pak si tuto knihu musíte přečíst.

KarinCo se do životopisu nevešlo – Martin, Nick,

Čtivý a energií nabitý cestopis nejen o cestě kolem světa, ale i cestě životní. Autor se ve svých 23 letech rozhodne opustit zajetý život, kdy denně chodí do práce a odpoledne se baví a vymění ho za cestu kolem světa. Celý cestopis je jedna velká jízda. Nick se jen tak něčeho nezalekne, jen tak ho něco neodradí. Prožijete s ním noc v dálkovém autobuse, kdy mu není vůbec dobře nebo několikadenní plavbu oceánem na katamaránu s dalšími 3 dobrodruhy a jiná nevšední dobrodružství. Vydejte se na cestu kolem světa, aniž vytáhnete paty z domuČernošský Pán Bůh a páni Izraeliti ; – Bradford, Roark

Úsměvná knížka je parafrází Starého zákona. Autor důvěrně znal už od dětství černošský folklór a ten často používal ve své pozdější tvorbě. S laskavým humorem si černošský lid svérázným způsobem slangově vypráví o Bibli, jejíž příběhy zasazuje do současnosti a kde biblické postavy coby aktéři jsou stejní hříšníci jako jejich vypravěči a Bůh má své chyby jako všichni ostatní. Milá knížka o lidské víře a víře v dobro světa.

AliceDomácí výroba likérů – Vitt, Rita

V Knize naleznete zde víc než 50 receptů na výrobu likérů. Můžete je vyrábět z bylinek, květů různých stromů, ale třeba i z modřínových šišek. Naučíte se jak takový likér vyrobit, jaké použít ingredience, ale i jak dlouho likér uchovávat. Jestli se věnujete bylinkaření, tak pro vás nebude těžké v receptech najít i ten správný léčivý likér. A pokud zde nenaleznete ten pravý likér, tak určitě pomocí této knihy vyrobíte i nějaký podobný, který bude lahodit vašim chuťovým buňkám a potřebám. Kniha je vhodná pro milovníky bylinek a bylinkových receptů.

JanaHirošima – Hersey, John,

Kniha je svým způsobem šokující a poutavá, pokud se někdo zajímá o literaturu faktu nebo o moderní dějiny Japonka. Jedná se o žurnalistické dílo Johna Herseya, kterým se vracíme zpět do ulic Hirošimy v Japonsku 6. srpna 1945 – v den kdy bylo město zničeno první atomovou bombou. Očima šesti přeživších zaznamenává to, co se stalo. V tomto novém vydání se Hersey vrací do Hirošimy, aby našel lidi, jejichž příběhy vyprávěl. To co o nich objevil je nyní výmluvnou a dojemnou závěrečnou kapitolou Hirošimy. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

KarinJeho banán – Bloom, Penelope

Název knihy může být trochu odrazující. Přesto sedí. Hlavní hrdinka Nataša se uchází o místo stážistky. Nataša je chaos sám, všude chodí pozdě a udělá největší chybu svého života, sní banán svému potenciálnímu šéfovi. Bruce je pravý opak, jedním slovem pedant. Mezi hlavními hrdiny to jiskří, potvrzují tvrzení, že opaky se přitahují. Kniha je plná dvojsmyslů s erotickým nádechem, je to směs humoru a romantiky. Mohu doporučit pro ty, co se chtějí zasmát a odpočinout, vhodná na dovolenou.

AndreaLanovka nad Landekem – Čichoň, Petr

Příběh se odehrává v nedaleké budoucnosti. Slezsko se stává místem mocenských a politických bojů o autonomii území mezi dvěma státy – Polskem a Českou republikou. Politici cítí moc a peníze, obyčejných lidí, žijících na slezském území, se však na názor nikdo neptá. A právě tito lidé jsou hlavními hrdiny příběhu. K pohodlnému životu jim stačí správně vychlazené pivo, zlaté rybky, spokojeně si plavoucí v jezírku a možná i lanovka nad Landekem, která se právě začíná realizovat a má být hlavní turistickou atrakci.

LukášMagická knihovna – Alexander, Zeno,

Knihu Magická knihovna chci doporučit všem. Nejenom, že se odehrává v úžasném prostředí kouzelné knihovny, kde dětští čtenáři zažijí spolu s naší hlavní hrdinkou Luckou spoustu dobrodružství, ale hlavně se dozví plno zajímavých informací, ať již z dějepisu, zeměpisu apod. A to naprosto nenásilnou formou zakomponovanou do poutavého dobrodružství. V magické knihovně je reálné všechno – létání knihovnickým balónem po glóbusu, smršťování se, cestování časem… Tak krásný zážitek!

SvětlanaNa okraji propasti – Minier, Bernard,

Mladá Francouzka Moira odjíždí do Honkongu, kde přijímá pracovní místo v oddělení vývoje umělé inteligence digitálního gigantu Ming. Vyrovnává se s odlišnostmi jiné kultury, obavami z naprosté ztráty soukromí a navíc ji kontaktuje policie, která vyšetřuje sérii brutálních vražd, které jak se zdá přímo souvisejí s firmou. Mírný rozjezd, který znepokojuje a mrazí, se rozjíždí v napínavý thriller. Je to celkem děsivé, když si uvědomíme, že většina technologií popsaných v tomto románu již existují nebo jsou vyvíjeny.

PetraNa smrt – Karika, Jozef,

Drsný a krvavý román o zradě a pomstě začíná na jaře roku 1928 a končí v roce 1945. Nerozlučné přátelství maturantů Viktora a Karla ukončí jeden náhodný výstřel. Viktor utíká do Ameriky, kde padne do spárů mafie, Karel se vydá do Německa. Na lékařské fakultě si začíná libovat v krvi a sadismu. V čase války se Viktor vrací do Evropy a skončí v Osvětimi. Zde se setká s Karlem, ale pomoci se od něj nedočká. Naopak. Karlovým cílem je zabít všechny, kteří jsou nějak spojeni s jeho minulostí v Ružomberku. Vědí příliš mnoho..

BožkaNebojte, pěšky se daleko nedostane – Callahan, John,

Jak výstižný název! Hrdina této knihy skutečně pěšky nikam nedojde – je totiž kvadruplegik. Autobiografie známého amerického karikaturisty Johna Callahana tne do živého! Prudérní čtenáři pozor! Nic pro křehké povahy! I přesto je knížka nevinnost sama – vždyť kolik zla a špatností stihne napáchat za svůj krátký život obyčejný teenager, který je ve svém nitru mírným a laskavým člověkem? Zcela odzbrojující zpověď mladého muže, který hledá sám sebe.

AliceOd hospody k hospodě – Zahradníková, Mar

Když se řekne Jaroslav Sapík, hned se nám sbíhají sliny. Je nejen k sežrání, ale ty jeho pokrmy! I z jednoduchých ingrediencí dokáže vykouzlit božskou manu nejen pro hlavy států, i našinec si pochutná. Sapík vzpomíná na učňovská léta, totalitní restaurace, jak se vařilo kdysi a co to obnáší dnes. Formou rozhovorů se čtenář postupně dozvídá mnohé o životě kuchaře všeuměla, zemitého člověka, lidumila i pruďase a hlavně báječného člověka. Mňam!

AlicePlachetnice na vinětách – Hájíček, Jiří

Nová knížka dvojnásobného držitele ocenění Magnesia Litera je psaná poněkud lehčím perem. Přesto jí nemůžeme odpárat mnohovrstevnatost. Pod poměrně banálním letním příběhem vysokoškolské pedagožky, které se rázem proměňují její zažité hodnoty a jistoty, můžeme najít i hlubší perspektivu. Zejména kontrast hlavní postavy, již zmíněné intelektuálky z města, se svou sestrou, žijící v zapadlé vesnici na jihu Čech, nabízí paletu složitých a léta neřešených vztahů. Pokud máte rádi pomalý rytmus Hájičkových próz, bude i tato kniha pravou volbou.

LukášProkletý rok – Liggett, Kim,

Odkaz na web: Tierny Jamesová žije v patriarchální společnosti, kde jsou ženy podřízeny mužům. Než jim otec vybere manžela, musí projít očistcem. Jednou ročně je skupina šestnáctiletých dívek vyhnána mimo civilizaci, aby se zbavila zlé magie, která by škodila místním mužům. Ne všechny se po roce do vesnice vrátí a mnohé z nich jsou trvale poznamenány na těle i na duši. O tom, jak očista probíhá, nesmí promluvit. Neznamená to ale, že s tím souhlasí a že se někdy nepokusí svůj osud zvrátit.

BožkaRobert Šlachta – Šlachta, Robert,

Tuto knihu doporučuji všem, kteří se zajímají nejen o politiku naší země, ale není mu ani lhostejná korupce vysokých úředníků, soudců, daňové podvody, obchod se zbraněmi, kauza Metanol, aj. Kniha je rozhovorem mezi Josefem Klímou (investigativním novinářem) a Robertem Šlachtou (policistou, členem zásahové jednotky, ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstkem Odboru pátrání Celní správy ČR). Jsou zde popsány nejen ty nejdůležitější kauzy, ale také reorganizace ÚOOZ, která skončila odchodem spousty policistů, ale také R. Šlachty

MíšaVěř, běž a dokážeš – Raego,

Skutečný příběh mladého zpěváka, rappera a moderátora, syna vietnamského inženýra a Češky. Inteligentní kluk, skvělý angličtinář, který se musel potýkat s drsnou šikanou ze strany svých spolužáků, udělalo z Ladislava Phama bojovníka. Nástupem na jinou střední školu a si začne říkat Raego. Hudba se pro něho stává terapií. V roce 2004 vyhrál soutěž stipendijního výměnného programu, díky kterému se dostal do USA. V současné době Raego předává díky svým písním, poselství, že když člověk něco opravdu chce, tvrdě pracuje a jde si za tím, dosáhne svého..

MarcelaZaslíbená – Cass, Kiera,

Královský dvůr, lesk, bohatství, nádhera a pohodlný život. To vše a ještě láska muže, po kterém touží všechny dvorní dámy. Vyhrála ale jediná – lady Hollis Briteová, které se ze svých citů vyznal samotný král Jameson. Časem si ale uvědomí, že zamilovat se do krále a stát se první dámou v zemi až takové štěstí není. Navíc se setkává s neurozeným mužem, který jí okouzlí. Tehdy Hollis pochopí, že vše po čem toužila, není ani láska krále ani honosný život na královském dvoře.

YvonnaZłota klatka – Läckberg, Camilla

„Złota klatka” to thriller o determinacji i brutalnej zemście. Inteligentna i piękna Faye ma wszystko – wspaniałego męża, ukochaną córeczkę i luksusowy apartament w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Jednak pozory mogą mylić… Fabuła jest trochę mało wiarygodna. Faye wszystko udaje się zbyt łatwo, niektórzy bohaterowie są łatwowierni i trochę naiwni, ale atutem jest doskonały warsztat pisarski autorki. Polecam, czyta się dobrze.

Marylka