Menu

český výměnný fond

 

Rath, Hans – A bůh pravil: musíš mi pomoci ! :

Svět je špatný. Jakob Jakobi to zakusí na vlastní kůži, když ho cestou na vánoční trhy okradou dva muži v kostýmech Mikuláše a čerta. Na Zemi se zkrátka a dobře musí něco změnit, nejen v malém, ale i ve velkém. Kdo to tvrdí? Jakobův starý známý, Bůh osobně. Objeví se v podobě všeuměla Abela Baumanna a ze všeho nejdřív skoncuje s Jakobovými plány na exotickou dovolenou. A nejenom to.

Šmída, Zdeněk, – Almanach československých státních hranic 1918-1938 :
Žamboch, Miroslav – Bakly :

Bakly je kupodivu stále naživu, v jím vyvolané válce podsvětí se zaplétá do spirály násilí stále hlouběji a hlouběji a nehledá cestu ven. Jen blízkost smrti ho udržuje na hranici příčetnosti.

Waller, Pip, – Bylinky pro zdraví a krásu /
McLauchlin, Andre – Co se skutečně stane po smrti :
Dvořák, Jan, – Čechoslováci v Gulagu :
Dvořák, Jan, – Čechoslováci v Gulagu :
Palahniuk, Chuck, – Den přizpůsobení /

Tentokrát se autor pustil do neotřelé teorie o tom, že pro nejlepší možné fungovaní společnosti je nutné, aby se jednotlivé skupiny obyvatelstva držely pospolu podle své příslušnosti. Ať už jde o bílé, černé nebo homosexuály. Reorganizace společnosti je nutná proto, že v současném světě přebývá mladých mužů, kteří by jinak museli narukovat a zemřít ve válce.

Červenák, Juraj, – Dobrodružství kapitána Báthoryho.

Na zdech otřásajících se pod tureckou dělostřelbou stojí i kapitán Kornel Báthory. Více než o pevnost se však obává o osud svého syna Michala, přítele Voronina a milované Juliany. Ti se ztratili kdesi v zemi zachvácené nepřátelským drancováním. Navíc jejich stopu zachytila obávaná baronka Rónayová, přezdívaná Vlčice.

Soesman, Albert, – Dvanáct smyslů :
Braunová, Petra – Ema a kouzelná kniha /

Ema si nepamatuje, že by někdy žila jinde než s ostatními dětmi bez rodičů v Sirotčinci. Moc mezi ně nezapadá. Dokáže totiž slyšet a vidět věci, které jiné děti nevidí a neslyší, třeba malé víly. Moc se těší, až bude mít desáté narozeniny. Čeká ji totiž výlet do úchvatného Města, které je schované za vysokou zdí. Nakonec se její čekání ještě o rok prodlouží, ale stojí to za to. Ema si z Města odnáší spoustu dobrodružných zážitků a zkušeností. Hlavně však kouzelnou knihu, která změní život nejen jí, ale i všem ostatním v Sirotčinci.

Epos o Gilgamešovi /

Nejvýznamnější dílo akkadské literatury a literatury starověkého Předního východu vůbec. Je oslavou přátelství a hrdinské odvahy, výrazem úzkosti před konečností lidského života a touhy po dosažení nesmrtelnosti. Jeho hrdina bolestně hledá odpověď na otázku po smyslu života, aby ji nakonec nalezl v uskutečněných činech, jež přetrvají smrtelnou lidskou existenci.

Stiller, Martin, – Evropou na kole /
Jackson, Laura, – Freddie Mercury =
Ackerman, Jennife – Genialita ptáků /
Bellmann, Heiko, – Hmyz /
Mornštajnová, Ale – Hotýlek /

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy se odehrávaly v rodině majitele a posléze správce.

Judith, Anodea, – Jóga podle čaker /
Slajerova, Martin – Keto dieta pro začátečníky :
Cunningham, Scott – Magická aromaterapie :
Kumai, Hidenori – Manga.

Kniha Manga Mesiáš se nesnaží nahradit biblický text, ale chce přiblížit Ježíšův příběh populárním způsobem těm, kterým se zdá Bible nesrozumitelná, málo přitažlivá a nudná. Na dvě stě osmdesáti osmi barevných stranách se ocitnete uprostřed dějin a budete si muset sami odpovědět, kým vlastně Ježíš byl a pro vás osobně je i dnes.

Christie, Agatha, – Němý svědek /

Příbuzní už se nemohou dočkat tučného dědictví po tetičce Emily, ale ta jako na potvoru ne a ne umřít a za života nechce pustit ani chlup. A to přitom všichni peníze tak zoufale potřebují! Nakonec se do toho vloží pes Bob a nastraží na milou Emily past v podobě míčku zapomenutého na schodech. Anebo to nebyl pes, kdo ho tam nechal? A byl to vůbec míček? Ale vždyť je to vlastně jedno, tetka nakonec stejně umírá přirozenou smrtí. Nebo snad ne?

Kantůrková, Eva – O jinakosti, aneb, Hovory v taxíku /

Dva souběžně vyprávěné retrospektivní příběhy s některými autobiografickými prvky propojuje ve třetím plánu reálný dialog mezi hlavními protagonisty, který dotváří hlavní námět románu: hledání příčin a důsledků jinakosti v podobě etnické i obecně lidské. Autorka čtenářům nabízí nevšední příležitost nahlédnout do svého myšlenkového světa, osobních názorů i do dříve tak často úzkostlivě skrývané citlivé duše.

Sigrídur Hagalín – Ostrov /

Román Ostrov v sobě spojuje milostný příběh a mrazivou dystopii, v níž islandské dějiny postihne nečekaný obrat. Klade otázku, co lidi spojuje a co je rozděluje.

Adams, Katharina – Ovocné dřeviny a bobuloviny :
Lynch, Tavis – Pěstování hub :
Schwartz, Robert, – Plán vaší duše :
Šlechta, Vladimír – Poslední velkoměsto.

Po návratu od Keltské brány uvázl Gowery ve městě Bornn a nemůže se odtamtud hnout. Aby se nějak zabavil, předložili mu přátelé k prošetření nový fenomén, takzvanou „hru po síti“. Hra však není tak nevinná, jak se zpočátku zdála. Gowery se stane svědkem násilného úmrtí jednoho z hráčů a sám se ocitne v nebezpečí. Aby ochránil sebe i své přátele, musí se začít zabývat tajnou historií Bornnu, která je nebezpečná už sama o sobě.

Štrejbarová, Olga – Příběhy Ježíškových vnoučat /
Příběhy od kapitánova stolu /

Devět příběhů o devíti kapitánech od deseti skvělých autorů knižního Star Treku. Zavítejte s námi do baru, který je tak trochu mimo prostor, a tak trochu mimo čas. Do baru, kde je vítán každý ušlechtilý kapitán. Do baru, kde se platí dobrými příběhy.

Gabaldon, Diana, – Sedm kamenů lásky a ztráty :

Kniha Sedm kamenů lásky a ztráty je sbírkou krátkých povídek, včetně dvou dosud nevydaných novel, které poutavě a rozmanitým způsobem rozšiřují příběhy hrdinů série Cizinka.

Wilde, Oscar – Strašidlo cantervillské a jiné příběhy /

Příběh, neobvykle vyprávěný z pohledu strašidla, a nikoli strašených, obsahuje pro Wilda typické morální poselství, které je však čtenářům podáno zábavně, vtipně a s nesmírnou lehkostí. Kniha je doplněna dalšími povídkami Oscara Wilda.

Rieger, Berndt, – Štítná žláza :
Baumann, Bruno, – Tulák po pouštích :
Šusta, Richard – Válka memů.

Blízká budoucnost, lidstvo kolonizuje Sluneční soustavu, ale ještě necestuje ke hvězdám. Vyspělé země si udržují stabilní a prosperující ekonomiky a šíří se v nich neziskové prvomemistické hnutí propagující ekologii a odzbrojení. Jeho zdánlivě mírumilovné aktivity štěpí establishment a přibližují svět ke kosmické válce.

Bross-Burkhardt, – Velká kniha biozahradničení /
Hořejší, Václav – Základy imunologie /