Menu

Beletrie(viz knihovna doporučuje)beletrie – html2Aprílový slabikář – Žáček, Jiří,

Jméno Jiří Žáček je značkou kvalitní literatury pro děti a mládež. Jeho Aprílový slabikář je plný básniček, říkanek a hádanek, které podvědomě učí děti číst a poznávat písmenka v textu. Tyto jsou navíc spjatá s milými ilustracemi Veroniky Balcarové. Knihu doporučuji začínajícím čtenářům a jejich rodičům, kteří se chtějí nejen učit, ale i si hrát. ABECEDA – Volám tátu, mámu, dědu: Já už umím abecedu. Mami, tati, to jsem rád — já už umím číst a psát!

YvonaDeník kastelána – Boček, Evžen

Autor slavných „Aristokratek“ mnohé čtenáře svou prvotinou spíše zaskočí. Marně v ní bude hledat humorné situace. Nevyrovnaný muž hledající sám sebe utíká z Prahy, ve které zanechává svůj dosavadní život. Jeho novým působištěm se stává starý zámek na jižní Moravě. Sžívá se s prostředím, lidmi kolem, ale hlavně s profesí kastelána. Setkává se tváří v tvář s paranormálními jevy. Do toho se vyrovnává s nevyhnutelným rozpadem manželství, nemocí dcery a mnoha jinými peripetiemi, které život na zámku přináší.

MarcelaDěsivé historky – Dahl, Michael,

Budeš se bát? To zjistíš při čtení každé z 27 historek této knihy. Je to již druhý díl Děsivých historek. Zkontroluj si mobil, co když se Ti na fotkách objevuje stále dokola neznámá holka? Víš, co uděláš, když se Tvůj oblíbený sci-fi film změní v realitu? Může se stát, že uslyšíš v noci podivné ťukání, co nebo kdo to může být? Využij dlouhých zimních večerů k četbě této zajímavé knihy.

SvětlanaDneska žijeme – Pirotte, Emmanuel

Sedmiletá židovská dívka, Renée, a Mathias, agent SS sabotující postup spojeneckých vojsk – to jsou hlavní postavy knihy Dneska žijeme, jejichž osudy se propletou na sklonku 2. světové války v jeden společný dojemný příběh. Jak se člověk dokáže zachovat, když se ocitne ve vyhrocené situaci, při níž jde doslova o život? Knihu doporučuji všem, koho lákají nevšední příběhy lidí odehrávající se ve skutečných historických událostech.

KatkaFenomén Karel Svoboda – Höschlová, Hana

Kniha vzpomínek jeho opravdových přátel i lidí ze showbyznysu na jeho tvorbu ať už filmovou, televizní, seriálovou, muzikálovou, tak na něj samotného. Všichni se zamýšlejí nad jeho předčasným skonem. Vedla jej k tomu nemoc (deprese), chvilková krize, nechuť dále žít? Dosáhl velkých úspěchů a uznání, ale také se potýkal s nepříznivým osudem – ztrátou milovaných osob. Kým vůbec byl, se dočtete v této knize a připomenete si jej na fotografiích, které jsou součástí této publikace.

LeaFreddie Mercury – Casas, Alfonso,

Fredie Mercury. Král. Legenda. Vzniklo mnoho knih o něm i o kapele Queen a je jen velmi málo lidí, kteří neviděli populární snímek Bohemian Rhapsody či neslyšel některý z jeho megahitů. Tato kniha je velmi působivá svým ilustrovaným zpracováním. Skupina Queen a Fredie Mercury zasáhla do života několika generací. Pokud patříte k fanouškům Fredieho, nebo se naopak chcete něco dozvědět, otevřete tuto krásnou a barevnou knihu!

DenisaGump – Rožek, Filip

Jmenuji se Gump. Jsem štěně. Můj život začal mezi bezdomovci, kdy se mě ujal Bedřich. Byl moc hodný a staral se o mě. Ale našel si ženu, která neměla ráda psy. Odnesla mě daleko od mého páníčka. Neměl jsem to v životě lehké, už několikrát jsem málem umřel. Ale teď už se mám dobře. Spousta psů je týraných, v útulcích, z množíren. Tím vším se zabývá organizace na ochranu psů Se psem mě baví svět. Zachránili i zmíněného Gumpa. Výtěžek z prodeje této knihy jde právě na provoz útulků. O Gumpovi vznikla i píseň „Protože to nevzdám“. Nekupuj. Adoptuj.

MichaelaHornické vdovy – Hladká, Kamila

Hornické vdovy obsahují osm autentických příběhů. Upřímná, opravdová, otevřená, bolavá kniha. Vyprávění z duše obyčejných žen, žen, které stály vždy za svými manžely, horníky. Všechny pojí stejná bolest, bolest náhlé ztráty a nespravedlnosti. Proč zrovna ten můj? Jsem ráda, že se doba posunula a dnes už máme více možností, jak si zařídit slušný život. Po přečtení možná uvidíte hornický svět v docela jiném světle. Kniha se mi líbila, vřele doporučuji.

BoženaInna – Czornyj, Max

Max Czornyj chyba zostanie moim ulubionym autorem, wartka akcja jego książek trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Mikołaj zdajduje w piwnicy swego apartamentu nagą zakneblowaną kobietę. Nie ma pojęcia skąd się tam wzięła, wogóle prawie nic niepamięta. Gabriela, również mieszkająca w osiedlu Baltic Resort nie może odnaleźć córkę Izę. Co się dzieje w piwnicy Mikołaja, dlaczego wszystko zapisuje do komputera? Czytajcie, czytajcie…

Marcela W.Jeszcze się kiedyś spotkamy – Witkiewicz, Magda

Jak potoczyłoby się życie bohaterów gdyby nie wojna? Adela, Franciszek, Janek, Rachela, Joachim i Sabina mieli wielkie plany i marzenia. Przeżywali pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie. Nie było ważne, że ktoś ma nazwisko żydowskie, niemieckie czy polskie. Po prostu byli przyjaciółmi. Wojna zmieniła wszystko. Wiele lat później, wnuczka Adeli, Justyna, przeżywa kryzys małżeński. Dopiero wówczas poznaje historię swojej babki i jej przyjaciół. Historię, która zmienia ją na zawsze. Ciekawa książka obyczajowa, polecam!

MarylkaLibuše Šafránková – Čermáková, Dana

Biografie herečky, která je už navždy spojena s rolí filmové Popelky. Seznámíte se s jejími prvními rolemi v divadle, kvalitami jejího hereckého výkonu v řadě filmových rolí, které si vždy pečlivě vybírá. Bohužel každý úspěch má i svoji stinnou stránku, dovíte se, jak pracuje bulvární tisk, který se neštítí kvůli senzaci použít neověřitelné informace, jen aby zvýšili prodejnost svých plátků. V knize najdete spoustu fotografií, přehled kompletní filmografie. Nejpopulárnější česká herečka se z rolí princezen, čarodějnic, maminek, přenesla v čase až do nejdůležitější a zároveň nejkrásnější role babičky, kterou si nyní užívá.

LeaNenávist – Carter, Chris,

Carterovi knihy mě nepřestávají fascinovat a čtu je opravdu jedním dechem. Nenávist je další ze série Roberta Huntera, která mě absolutně pohltila. Děj má spád, líbí se mi zabřednutí do minulosti Luciana Foltera, jeho myšlenky a těžko uvěřitelný mrazivý popis vražd, který v některých pasážích nahání husí kůži. Carter je zkrátka sázka na jistotu Za mě můžu jen doporučit. Opět krásný čas strávený v napětí, očekávání a obavách co děsivého se ještě může přihodit.

PetraNevítaný host – Lapena, Shari,

Pár lidí si řeklo, že potřebují odpočinek od všeho kolem, a proto se rozhodli strávit víkend v osamoceném hotýlku v pohoří Catskills. První noc je však zavražděna Dana, která měla před svatbou s členem nejbohatší rodiny v Nové Anglii. Venku vládne ledová bouře, nefunguje elektřina, telefony. Policie se tam nemá jak dostat. Vyšetřování se ujímá proslulý obhájce David. Je možné, že se tito lidé navzájem znali? Mrtvých přibývá. Doporučuji mrazivý thriller od této spisovatelky.

MichaelaPrůšvihy drzého (zá)školáka – Hruška, Ladislav,

Pokud jste příznivci Ládi Hrušky, bude se vám líbit i tato kniha. Miky Marný je tak trochu průšvihář, nesnáší školu, ale jinak je úplně normální šesťák. S humorem nás provází svým životem a přidá i pár užitečných rad. Třeba jak si vyrobit vlastní sliz či super kryt na mobil, nebo jak zatočit s pupínkama na obličeji. Prozradí i deset triků proti smradlavým nohám. Tak si pospěšte knihu půjčit, dobře uděláte!

SvětlanaPřátelé – Miller, Kelsey

Přátelé – kdo by tento slavný seriál neznal. Ross, Rachel, Monica, Phoebe, Joey a Chandler se na obrazovkách v tomto seriálu objevují již 25 let. V knize na titulní straně s legendárním žlutým rámečkem se dočtete o nejslavnějších scénách a momentech i pohledech do zákulisí. Každý fanoušek tohoto kultovního seriálu ocení také rozhovory včetně hostujících hvězd. Přečtěte si tuto knihu, přátelé!

DenisaRetrohraní – Kavková, Alice

Doporučující anotace: Český sborník více než 200 her. Her, na které se možná už zapomnělo. Určitě si pamatujete, jak jsme skákali panáka, hráli céčka, hráli školku přes švihadlo nebo s gumou, přebírali provázek, hráli na Krvavého dědka, Všechno lítá co má peří nebo Honzo vstávej. Pokud už si nevzpomínáte přesná pravidla a chcete si hry zahrát se svými dětmi, s dětmi v kroužku nebo družině, pak je tato kniha určitě ten pravý zdroj. V knize jsou i rozhovory s logopedkou K. Horníkovou a psycholožkou E. A. Bachovou, proč je hra a hraní důležitý prvek dětství.

ZdeňkaSemafor – Suchý, Jiří,

Kdo neví, co znamená zkratka SEMAFOR (sedm malých forem), rozhodně by si tuhle knihu měl přečíst. Pokud ví, (už šedesátá divadelní sezóna!), najde zde i tak spoustu informací o peripetiích známého divadla chronologicky uspořádaných. Nejedná se jen o suchý výčet všech představení, ale také krátké anotace, spoustu fotografií a jako bonusový materiál na vás v knize čekají ve zvláštních „kapsách“ dokumenty ze soukromého archivu Jiřího Suchého i Divadla Semafor.

LeaStephen King ve filmu – Nathan, Ian

Kniha, která by neměla chybět ve sbírce všech milovníků hororu a Stephena Kinga. Naleznete v ní kompletní historii filmových a televizních adaptací mistra hororu. Pokud se tedy bojíte rádi a zároveň jste milovníky filmu tato kniha je pro vás tou pravou. Dozvíte se, jak filmy vznikaly, prohlédnete si filmové plakáty i historky z natáčení. Doporučuji!

DenisaVyšší spravedlnost – Hjorth, Michael,

Na tenhle, v pořadí již šestý díl, se opravdu vyplatilo počkat. Knihy od těchto dvou skvělých autorů se sebestředným Sebastianem v hlavní roli, mám moc ráda. Četla jsem všechny knihy z této série a všechny jsou naprosto skvělé, žádná klesající tendence nebo náznak vyčerpaní nápadů. Nikdy se u nich nenudím. Každá z postav vyšetřovacího týmu má své stinné stránky, ale tím jsou nějak opravdovější. Závěrečné stránky přinesly opět nečekaný impuls a jsem zvědavá, jak se dál bude nyní vyvíjet linka Billyho a Vanji. Doporučuji!

PetraWicca a jak jí rozumět – Eason, Cassandra,

Uznávaná duchovní spisovatelka a čarodějka pro vás připravila jednoduchý úvod do novopohanského náboženského hnutí a formy moderního čarodějnictví, které vzniklo v polovině 20. století v Anglii. Naleznete zde praktický přehled o tom, jak magie funguje, jak si vytvořit nebo opatřit magické nástroje, nebo jak si vytvořit své vlastní kouzlo. Třeba si nakonec přičarujete svého prince na bílém koni, nebo velkou výhru v loterii. Ale nezapomeňte na to, co se říká „pozor na to co si přeješ“ a jak říkám já „magie je v hlavě“.

JanaWkręceni

Morderstwo, prawda, fałsz. Steve Cavanagh pokazuje swój majstersztyk autorski. Czytelnik myśli, że wie co nastąpi, pomyłka. Zwrot akcji jest szybki i za każdym razem inny niż sobie wyobrażamy. J. T. LeBeau, pisze książki, ale nikt nie zna jego tożsamości, jest nim Paul a może kto inny? Cały świat jakoś się poplątał, co pomoże rozwikłać całą zagadkę?

Marcela W.Wymarzony czas – Kordel, Magdalena

Magda, zwana Madeleine, została mieszkanką Malowniczego, uroczej mieściny gdzieś w Sudetach. Zastajemy ją podczas urządzania domu i podejmowaniu poważnych decyzji. W jej życiu nie ma miejsca na nudę, przeciwnie, dzieje się tak dużo! Autorka uczula czytelnika na nieszczęście i zło tego świata. Magda stara się o adopcję dwóch sierot, a na dodatek pod jej dachem zamieszkają kobieta z małą dziewczynką i psem. Nie zawiodą się czytelniczki, które czekają na rozterki sercowe, bo miłość i przyjaźń to lekarstwo na całe zło tego świata. Pamiętajcie o trzecim tomie…

BasiaWymarzony dom – Kordel, Magdalena

W pierwszym tomie cyklu o Malowniczem, zmyślonym miejscu na mapie Polski, poznajemy Magdę, która pod wpływem impulsu kupuje w tej miejscowości dom. W Sudetach chce rozpocząć życie od nowa, by zapomnieć o porażkach i życiowych niepowodzeniach. Los stawia na jej drodze wiele ciekawych i serdecznych ludzi i ma z nią konkretne plany. Szybka akcja nie pozwala czytelnikowi odłożyć lektury, a przy okazji zwraca uwagę na problemy i codzienne rozterki zwykłych ludzi. Książka jest świetnym antidotum na jesienną chandrę, tym bardziej, że do Malowniczego zapraszają kolejne dwa tomy.

BasiaZawsze będę przy tobie – Kieres, Tomasz

Czytelnik powinien przygotować się na dużą dawkę emocji. Ta powieść chwyta za serce i podpowiada, jak żyć po stracie najukochańszych osób. Paweł stracił w wypadku samochodowym żonę i dwie córeczki. Chociaź minęło już parę lat, wciąż topi się w wyrzutach sumienia. Tymczasem na imprezie u przyjaciela spotyka Natalię, samotną matkę, która również nie szuka nowego związku. Miłość jednak umie być cierpliwa. Polecam książkę nie tylko na długie zimowe wieczory.

Basia