Menu

Beletrie(viz knihovna doporučuje)

 

Bylinky pro děti a maminky – Staňková-Kröhnová

Pokračování populárního titulu Bylinky pro děti a maminky. V knize naleznete podrobný herbář vybraných léčivých rostlin, který je rozdělen do čtyř částí podle ročních období. Jsou zde popsány bylinky, ale i houby, které běžně naleznete v přírodě, nebo si je můžete vypěstovat doma, nebo na zahrádce. Naleznete zde jejich účinky, návody pro domácí léčení, zdravé recepty, tvořivé nápady nebo rady pro těhotné a kojící matky. Naučíte se jak prakticky použít léčivé rostliny od jara do zimy. Pro všechny, kteří se zajímají o bylinky, nebo vaření.

Jana

Dcera života – Fletcher, Giovann

Životy lidí plynou stále stejným tempem do doby, než se stane něco, co obrátí život lidstva vzhůru nohama. Přestanou se rodit dívky. Porodnice jsou plné chlapců a ani ti nevlivnější lidé nevědí, jak to zastavit. Po padesáti letech se však stane zázrak. Staršímu manželskému páru se narodí dívka – Eva. Bude mít Eva možnost rozhodovat o svém životě? Může se zamilovat? Pokud máte rádi dystopický žánr, je tento skvělý první díl trilogie právě pro vás.

Karolína

Děvčátko na kře – Bon, Adélaide,

Tato kniha nepatří k těm oddychovým. Jde o děsivý příběh francouzské herečky Adel Bonové, která byla v pouhých devíti letech znásilněna neznámým útočníkem, jehož totožnost se podařilo objasnit až po více než dvaceti letech. Kniha je psána jak v ich-formě, tak ve formě-er. Spíše než o příběh, jde v knize o duševní vyhoření z daného traumatu, se kterými se autorka do dnešních dní plně nevyrovnala.

Katka

Garry Hop – Witcher, Moony,

Jedenáctiletý Garry to nemá ve svém životě jednoduché. Žije v době a zemi, kde dva zarytě nepřátelské rody Fiderbiů a Verontiů svými spory a válkou pustoší vše, co je třeba k životu. Garryho ale trápí jiná věc. Jeho maminka je těžce nemocná a není, kdo by pomohl. Hochův otec zemřel v dlouhé válce. Rozhodnutí vydat se pře nebezpečná území na Hunský ostrov pro kouzelnou bylinu se stává pro Garryho splnění zodpovědnosti. Je to cesta nebezpečná, plná úskalí a zvratů. Najde zde ale i velké přátelství. Zda se jeho cesta skončí šťastně, to již necháme na našich čtenářích.

Yvona

Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech – Säfström, Maja,

Doporučující anotace: Netradiční atlas zvířat se bude určitě líbit nejen dětem jakéhokoli věku, ale i jejich rodičům. Tato malá knížka v sobě skrývá milé ilustrace doplněné opravdu fascinujícími fakty ze zvířecí říše. Kdo by nechtěl vědět, že Rorýsi dovedou nepřetržitě létat až šest měsíců. Na každého člověka na Zemi připadá milion mravenců. Nebo že krokodýli vydrží bez jídla až tři roky! Pokud se chcete dovědět nějaká tajemství ještě o bobrech, mouchách a další zhruba stovce zvířat, pak neváhejte a půjčte si tuto knihu.

Zdeňka

Letuška z economy, aneb, Co na Instagramu neuvidíte – Jirglová, Petra,

Humorné a zábavné, tak lze popsat prvotinu letušky Petry, která jeden rok pracovala u prestižní společnosti aerolinií v Dubaji. Kniha vás provede od příjímacího pohovoru, přes několikatýdenní školení a testování schopností budoucích letušek až po samotné cestování. Při čtení této knihy jsem si uvědomila, jak je pro letušky těžká jen několikahodinová chůze v perfektně padnoucím kostýmu a chvějícím se letadle. A co teprve, když se vám při samotném letu dělá špatně? Letuška Petra vše humorně, i když lehce vulgárně popsala, zvládla a přežila.

Monika

Mapa kostí – Yolen, Jane,

Kniha Mapa kostí americké spisovatelky Jane Yolen, která je autorkou více než sta knih je mistrným dílem, které potěší všechny milovníky válečných příběhů z období holocaustu. Ačkoliv se čtenář setká s nesmírnou krutostí, bezprávím a pocity beznaděje, překrásný příběh židovských dvojčat, jej vtáhne do děje a blízkost událostí jej naplno pohltí.

Katka

Můj život s bezmozky a bouchajícími záchody – Tielmann, Christi

Pokud Vás zaujala kniha Můj život se zombíky a dýňovými bombami, pak si určitě přečtěte její pokračování. Zamilovaní kamarádi Nika a Robin jsou úplně mimo ze své chemikářky a Max sám musí řešit problémy se zombíkem Edgarem. Je sice rád, že mu vyšel ve školních novinách komiks, ovšem ne všichni jeho vtípky pochopili. Za trest teď musí vymalovat dívčí záchodky. Zatím Edgar balí Pavlínu, co teď s tím?

Světlana

Nabarvené ptáče – Kosiński, Jerzy N

Neuvěřitelný příběh chlapce tmavé pleti v období holokaustu. Rodiče jej v dobré víře „odklidili“ do zapadlého koutu Polska a nevědomky mu tím připravili cestu do pekel. Po smrti příbuzné putuje po zaostalém venkově a je nucen čelit neuvěřitelným krutostem, protože se liší…. Hledá světlo ve tmě a je mu jedno, zda bude seslané bohem nebo ďáblem. Tato kniha není pro citlivé duše, mne se přesto zaryla pod kůži. Doporučuju přečíst před premiérou stejnojmenného filmu V. Marhoula.

Božena

Pohádky & legendy z Walesu – Borská, Věra

Tak jako české pohádky jsou plné draků, víl, Honzů a čertů, v jiných zemích jsou tato stvoření jiná. Věra Borská nabízí převyprávěné příběhy, plné skřítků, víl, elfů či čarodějnic. Jejich domovem je tajemná země Wales. Najdeme zde i nejslavnější legendu o králi Artušovi. Společným jmenovatelem je pak odvěký boj dobra i zla a v tom se pohádky na celém světě neliší. Kniha je určena nejen dětem, ale všem milovníkům tajemna, kteří touží nahlédnout do dávných dob keltských pověstí.

Yvona

Ptasiek – Wharton, William

Jak tu uciec od rzeczywistości, wojny, wszystkiego tego podłego chamstwa, które nas otacza. Można pokochać ptaki. I w ten oto sposób, pewien młody człowiek umiał odnaleźć się w życiu. Opowieść o miłości, szaleństwie, przyjaźni i marzeniach. Dwaj bohaterowie Al i Ptasiek wciągają, umieją, warto, naprawdę warto przeczytać tę książkę

Marcela

Růže bílá, černý les – Dempsey, Eoin,

Kniha se odehrává ve zcela odlišném prostředí, než je zvykem u válečných románů. Ve válkou zmítaném Německu, se jednoho zimního dne protnou cesty německé zdravotní sestřičky Franky a vážně zraněného parašutisty v uniformě Luftwaffe Johna. Příběh dvou lidí, kteří k sobě najdou důvěru, zalíbení i lásku. Jejich osudy leží v rukou toho druhého. A důvěřovat nepříteli, může znamenat záchranu vlastního života. Knihu doporučuju všem, koho zajímají napínavé příběhy z období 2. světové války.

Petra

Rybářské pohádky – Pospíšilová, Zuza

Další skvělé pohádky z dílny Zuzany Pospíšilové nás zavedly do říše ticha, prutů a radosti nad úlovky. Její nová kniha Rybářské pohádky je plna pohádkové dobrodružství. Nahoďme tedy udici a zkusme štěstí, zda neulovíme zlatou rybku. V tomto pohádkovém sborníku se ale dozvíte, proč už nikdy nikdo neuloví zlatou rybku, která ryba umí přičarovat lásku a proč mají sumci vousy. Uvidíte, že u vody nebo pod vodou se toho děje daleko víc, než se při pohledu na tiché rybáře zdá.

Yvona

Wybór – Whitlow, Robert

Wyobraź sobie, jesteś siedemnastoletnią obywatelką Stanów Zjednoczonych w 1974 roku. Idziesz z matką do lekarza, który stwierdza, że jesteś w ciąży. W tym czasie zapadł wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe vs. Wade. W jego wyniku aborcja została uznana w Stanach Zjednoczonych za legalną jako “fundamentalne prawo konstytucyjne” każdej kobiety. Sandy może więc usunąć niechcianą ciążę. Ale jaka będzie jej decyzja? Przeczytaj, dowiedz się.

Marcela

Němý svědek – Mitchell, Carolin

Ema žije celkem poklidným rodinným životem, ale má jedno velké tajemství – zabila člověka v sebeobraně. Minulost je nevyzpytatelná a vrací se jako bumerang. Budou se s manželem stěhovat a je nutné prodat dům, ale ne s pohřbenou mrtvolou na zahradě. Když ji chce vykopat a zbavit se důkazu, tak zjistí, že Luke tam není. Začnou se dít podivné věci, které ji dohání k šílenství. Kdo za vším stojí? Kniha má zajímavý námět, je plná zvratů, ale konec moc rychlý, autorka si mohla dát více záležet.

Andrea

Sadie – Summers, Courtney

Knihu zařazenou do young adult literatury bych doporučila především starším dospívajícím dětem, jimž bude příběh 19leté dívky, která si i v tak krátkém životě prožila peklo, nejbližší. Sadienu třináctiletou sestru Mattie někdo brutálně zavraždí, vyšetřování i po několika měsících nikam nevede. Sadie však vraha zná, rozhodne se tak po něm pátrat sama a svou sestru pomstít. Moc kladně hodnotím netradiční vyprávění celého příběhu ze dvou pohledů – hlavní hrdinky a z pohledu rozhlasového reportéra, který v rámci svého vysílání po Sadie pátrá

Katka